Güldünya Tören'in Öldürülmesi Davasında Yeni Karar

Güldünya Tören'in Öldürülmesi Davasında Yeni Karar

Güldünya Tören'in 'Töre' Nedeniyle Öldürülmesine İlişkin Davada Mahkemece Verilen Kararın Yargıtayca Usul ve Esastan Bozulmasının Ardından Yeniden Yargılanan Sanıklardan İrfan Tören Müebbet, Ferit Tören İse 23 Yıl 4 Ay Hapis Cezasına Çarptırıldı. Bir Sanık Beraat Etti.

Güldünya Tören'in Öldürülmesi Davasında Yeni Karar

Güldünya Tören'in ''töre'' nedeniyle öldürülmesine ilişkin davada mahkemece verilen kararın Yargıtayca usul ve esastan bozulmasının ardından yeniden yargılanan sanıklardan İrfan Tören müebbet, Ferit Tören ise 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bir sanık beraat etti.

Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar İrfan Tören ve Ferit Tören ile tutuksuz yargılanan Mehmet Tören ve taraf avukatları katıldı.

Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bolat, esas hakkındaki görüşünde, Yargıtay'ın bozma kararından önceki mütalaasını aynen tekrar ettiğini belirterek, sanıklar Ferit Tören ile İrfan Tören'in, ''kız kardeşleri Güldünya Tören'i tasarlayarak öldürmek'' ve ''öldürmeye teşebbüs etmek'' suçlarından cezalandırılmasını istedi. Savcı Bolat, amca Mehmet Tören'in de bu sanıkların eylemine iştirak ettiği için cezalandırılmasını talep etti.

Duruşmada son savunmasını yapan Ferit Tören, cinayeti kendisinin işlediğini belirterek, ağabeyi İrfan Tören'in tahliyesini istedi. Mehmet Tören ise olayla bir ilgisi bulunmadığını savundu.

Davayı yeniden karara bağlayan mahkeme heyeti her iki suçtan, İrfan Tören müebbet ve 16 yıl 8 ay, Ferit Tören de 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmış oldu.

Mahkeme heyeti, ''ruhsatsız tabanca bulundurup taşımak'' suçundan dolayı da Ferit Tören'e 1 yıl hapis ve 440 YTL adli para cezası verilmesine hükmetti. Hapis cezası daha sonra 2 bin 444 YTL para cezasına dönüştürüldü.

Sanıkların tutuklu kaldıkları sürenin cezalarından mahsubuna ve tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, diğer sanık Mehmet Tören'in ise delil yetersizliğinden beraatına hükmetti.

Kaynak: AA