Gül: "Yapılması Gereken Şey En Erken Seçim"

Gül: "Yapılması Gereken Şey En Erken Seçim"

Cumhurbaşkanı Adayı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 'Türkiye'ye Daha Fazla Gölgeler Düşürmemek Gerekir. Zaten Gölgeler Düştü. Bunları Hemen Yok Etmek İçin Yapılması Gereken Şey En Erken Seçim ve Ayrıca Bunlardan Kurtulmak İçin Cumhurbaşkanını Halkın Seçeceği Değişikliği Hemen Yapmak, Süratle Bu İşe Girmektir' Dedi.

Gül:

Cumhurbaşkanı adayı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ' 'Türkiye'ye daha fazla gölgeler düşürmemek gerekir. Zaten gölgeler düştü. Bunları hemen yok etmek için yapılması gereken şey en erken seçim ve ayrıca bunlardan kurtulmak için cumhurbaşkanını halkın seçeceği değişikliği hemen yapmak, süratle bu işe girmektir'' dedi.

Abdullah Gül, TRT'de katıldığı programda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Gül, Anayasa Mahkemesi'nin cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak aldığı karar hakkındaki görüşlerinin sorulması üzerine, ''Doğru konuşmamı ister misiniz, sürpriz değil, sürpriz olmadı daha doğrusu'' dedi.

Kendisi için sürprizin geçen hafta olduğunu belirten Gül, ''Hafta sonu yayınlanan bildiri sürprizdi. Çünkü ben AB ile müzakerelere başladığımızda herkes bir şey söylemişti. Ben şunu söylemiştim, Türkiye öngörülebilir bir ülke oldu. Demokrasi sağlamdır, güçlüdür. Güçlü bir demokrasi öngörülebilir bir ülkenin ekonomisini de güçlendirir. Ekonominin güçlenmesi tamamen öngörülebilirlikle ilgilidir'' diye konuştu.

Gül, Anayasa Mahkemesi'nin kararının sürpriz olmadığını yineleyerek, Pazar günü yaptığı açıklamada konunun Anayasa Mahkemesi'nde olduğunu, kararı mahkemenin vereceğini ve karar saygıyla karşılayacağını söylediğini hatırlattı.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül, ''Bütün bunlara tabii ki hazırdım. O bakımdan söyleyeceğim şey sadece şu, tabii ki saygı ile karşılayacağım. Tabii ki gerekçelerini yazacaklar. Dolayısıyla benim herhangi bir telaş içinde olmama gerek yok. Ben kararı eleştirmedim. Saygıyla karşıladım'' dedi.

Gül, bir soru üzerine, ''İhtimaller karşısında nasıl hareket etmemiz gerekir diye tabii ki düşündük, tartıştık. Şu anda şahsi görüşümü söylemek isterim. Yapılması gereken şey tabii ki turlar yapılır. Bunlar daha netlik kazanacaktır. Eğer milletvekilleri fikirlerini değiştirdilerse bütün bu gelişmelerden sonra görülür, sayı çoğalabilir, azalabilir, ben hiçbir şey söyleyemem. Ama ondan sonra benim kendi kanaatim erken değil en erken vakitte seçime gitmektir'' dedi.