" Gül-yahudi Örgütleri Toplantısı Gergin Geçti"

" Gül-yahudi Örgütleri Toplantısı Gergin Geçti"

Dışişleri Bakanı Gül’ün Washington’da Abd’nin Önde Gelen Yahudi Örgüt Liderleriyle Yaptığı Görüşmenin "gergin" Geçtiği, Türkiye’nin Hamas’a Yaklaşımı Konusunda "belirgin Görüş Ayrılıklarının" Ortaya Çıktığı Öne Sürüldü.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün Washington’da ABD’nin önde gelen Yahudi örgütlerin yöneticileri ile bir araya geldiğine dikkat çekilerek, görüşmede Türkiye’nin Hamas ile “ilişkilerinden” dolayı “gergin” geçtiği öne sürüldü. Gül ise görüşmede bu tür bağların İsrail için “yararlı” olduğunu belirterek, Türkiye’nin İsrailli askerin serbeste bırakılması için yaptığı girişimlere dikkat çekti.

Abdullah Gül’ün Çarşamba günü Washington’da çeşitli Yahudi örgütlerin yöneticileri ile bir toplantı yaptığı belirtilerek görüşmenin Türkiye’nin Hamas ile olan ilişkileri nedeniyle “gergin” geçtiği iddia edildi. Yahudi Haber Ajansı JTA’nın toplantıya katılanlara dayanarak verdiği habere göre, görüşme sırasında Yahudi temsilciler, Türkiye’nin, Batı’nın Hamas Yönetimine yönelik boykota “meydan okuma ısrarını” sorguladılar.

Ankara’nın Hamas’a yönelik yaklaşımını anlatan Gül ise, bu tür bağların İsrail için “yararlı” olduğunu belirterek, Türkiye’nin rehin alınan İsrailli askerin serbest bırakılması için yaptığı girişimlere dikkat çekti.

JTA haberinde “Halen temeli İslam’da olan bir partinin başında bulunduğu Türkiye’nin Washington’daki profilini korumak için ABD’deki Yahudi lobiye dayandığı” iddiasında da bulunuldu.

Washington’daki toplantıda Amerikan-İsrail Kamu İşleri Komitesi, Birleşik Yahudi Toplumlar, Kamu İşleri İçin Yahudi Konsey, B’nai B’rith Enternasyonal, Haysiyeti Kırıcı Eylemler Karşıtı Birlik gibi büyük Yahudi örgütler temsil edildi.