Gül Ve Baradei'den İran'a Ortak Mesaj

Gül Ve Baradei'den İran'a Ortak Mesaj

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül İle Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Muhammed El Baradei, Ankara'da Yaptıkları Görüşmede, İran'ın Nükleer Sorununda İleride Gündeme Gelecek Üç Senaryoyu Değerlendirdi. Gül Ve Baradei, İran'ın Elindeki Çözüm Paketine De Olumlu Yanıt Vermesini İstedi.

Gül Ve Baradei'den İran'a Ortak Mesaj

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed el Baradei, Türkiye'nin nükleer enerji planlarını ve İran'ın nükleer sorununda ileride gündeme gelecek üç senaryoyu değerlendirdi. Gül ve Baradei, İran'ın elindeki çözüm paketine de olumlu yanıt vermesini istedi.

Dışişleri Konutu'nda gerçekleştirilen görüşme sonrasında bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'nin enerji konusunda bağımlılığı olan bir ülke konumunda bulunduğunu ve enerji kaynaklarını çeşitlendirmek için nükleer enerjiye geçmek istediklerini söyledi. UAEA Başkanı Muhammed el Baradei ile yaptıkları görüşmede daha çok İran'ın nükleer programının gündeme geldiğini belirten Gül, bu sorunun diplomatik yollardan çözülmesini ümit ettiklerini ifade etti. Gül, görüşmelerinde Baradei ile bu konuda ellerindeki bilgileri karşılıklı olarak paylaştıklarını aktardı.

Amerika'da yaptığı temaslarda ve Baradei ile gerçekleştirdiği görüşmelerle, İran'ın nükleer sorununun çözümü sürecine yardımcı olmayı amaçladıklarını belirten Gül, Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı için yarın gideceği Tahran'da bu görüşmelerle ilgili değerlendirmelerini İranlı yetkililerle paylaşacaklarını söyledi.

GÜL, LARİCANİ İLE GÖRÜŞMEK İSTİYOR

Abdullah Gül'ün Tahran'da bu konuyu İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani ile görüşmek istediği ve bu görüşmenin sağlanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

İran'ın elinde bulunan ve altı ülke tarafından hazırlanan çözüm paketinin önemine değinen Gül, paketi desteklediklerini belirtti. Dışişleri Bakanı Gül, bu paketteki teşviklerin önemli bir değişiklik ihtiva ettiğini belirtti. Gül, "Ümit ediyorum bu fırsat kaçırılmaz" diyerek İran'ın pakete olumlu yanıt vermesini istedi.

İSRAİL'İ ELEŞTİRDİ

Bir bölgenin aynı anda Filistin, Irak ve İran sorunlarının hepsini birden kaldıramayacağını belirten Dışişleri Bakanı Gül, İsrail'in devam eden operasyonlarını da eleştirdi.

Operasyonların bir an önce durdurularak tutukluların da serbest bırakılması gerektiğini kaydeden Gül, İsrail tanklarının Erez Sanayi Bölgesi'ne girdiği yönünde gelen haberlerin hatırlatılması üzerine de Gazze'deki operasyonların hepsinin durdurulması gerektiğini, bunların her şeyi daha da zor hale getirdiğini söyledi.

TÜRKİYE'YE NÜKLEER DESTEK

UAEA olarak Türkiye'nin nükleer enerji programının arkasında olduklarını belirten Baradei, Türkiye'nin enerji güvenliğinin ve enerji çeşitliliğinin sağlanması için nükleer enerjiye ulaşmak istediğini ve bunu desteklediklerini kaydetti. Baradei, Türkiye'nin nükleer enerji programında en üst düzeyde güvenliğin sağlanabilmesi için görüşmelerin süreceğini de sözlerine ekledi.

İran'ın nükleer sorunu konusunda Dışişleri Bakanı Gül'ün siyasi bir çözümün sağlanması için yaptığı girişimlerden memnun olduklarını belirten Baradei, şu anda İran'ın elindeki paketin çok iyi ve önemli olduğunu söyledi. Baradei, Tahran'ın bu paket konusunda mümkün olan en kısa zamanda bir yanıt vermesini de istedi.

"BARADEİ G-8'E KATILACAK"

Tarafların müzakere masasına oturması için bir atmosfer yaratılması gerektiğini kaydeden Muhammed El Baradei, bu sorunun çözümünün Orta Doğu'da istikrar ile İran'ın Avrupa ve Amerika ile ilişkilerini normalleştirmesi için de oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Öte yandan, Muhammed El Baradei'in Gül ile yaptığı görüşmede, İran krizinin geleceği ile ilgili öngördüğü muhtemel üç senaryoyu aktardığı öğrenildi. Baradei'in ayrıca 15-17 Temmuz'da Rusya'da yapılacak olan G-8 toplantısına davet edildiği ve bu toplantıya katılacağı da bildirildi.