Gül Uyardı: Terör İslamı Lekeliyor

Gül Uyardı: Terör İslamı Lekeliyor

İslam Konferansında Konuşan Cumhurbaşkanı Gül, Konuşmasında Şiddet ve Terörizme Değindi. Terörün İslamiyet ve İnsanlara Verdiği Zararın Büyüklüğünü Vurgulayan Gül, Şunları Söyledi:

Gül Uyardı: Terör İslamı Lekeliyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şiddet ve terörizmin, ülkeleri tehdit etmeye devam ettiğini belirterek, ''Bu iki bela, bir yandan halklarımızı hedef alırken, kimi zaman da İslamiyetin adını lekelemeye tevessül etmektedir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Müslümanlar, bazı ülkelerde İslamofobya denen kampanyanın, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın hedefi olmaktadırlar'' diye konuştu.

Gül, İslam Konferansı Teşkilatının (İKT) Dakar'da yapılan 11. Zirvesi'nin, başkanlık yaptığı öğleden sonraki oturumunda Türkiye adına da bir konuşma yaptı.

10. İslam Zirvesi'nden bu yana geçen 5 yıllık süreçte olumlu-olumsuz gelişmelerin bir arada yaşandığına değinen Cumhurbaşkanı Gül, olumlu bir gelişme olarak, İslam ülkelerindeki gençlerin ve kurumların iletişim, bilişim, eğitim, bilim ve teknoloji alanında dünyada yaşanan hızlı gelişmelere ayak uydurma yolunda övülecek bir mesafe katettiğini ifade etti.

''Hükümetlerimiz ise ülkelerinde daha adil, akılcı, saydam ve demokratik bir yönetim anlayışını yerleştirmek için reformlar ve benzeri önlemler tezekkür etmeye veya uygulamaya başlamışlardır'' diye konuşan Gül, yoksulluk ve hastalıklarla savaş, kadın-erkek eşitliği gibi alanlarda ''mütevazı'' olarak nitelediği gelişmeler yaşandığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, ''İslam kültürünün evrensel kültüre en büyük armağanlarından biri'' olarak nitelediği Mevlana'nın 800. doğum yıl dönümü faaliyetlerinin de İslamiyetin barış, uyum ve hoşgörü mesajının dünyada yankılanmasına vesile olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

''Çözümsüzlük veya adil olmayan çözümlerin herkese, hepimize, bölge ve dünya barışına zarar verebileceği unutulmamalıdır. Bütün bu meseleler, İslam toplumlarının doğal, ekonomik ve insani kaynaklarının israfına da yol açmaktadır. Bu çıkmazdan kurtulmak için küresel, bölgesel veya ulusal çözümler üretmek ortak görevimizdir.''