Gül'ün Hediye Ettiği Tablolar Le Cappadoce'ı Süslüyor

Gül'ün Hediye Ettiği Tablolar Le Cappadoce'ı Süslüyor

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı Seçilmesi, Le Cappadoce Restoranı'na Başka Bir Hava Verdi. Fransa'nın Strasbourg Kentindeki Restoran Sahipleri, İşletmelerindeki Tabloların Gül'ün Cumhurbaşkanı Seçilmesiyle Başka Bir Anlam Kazandığını Dile Getirdi.

Gül'ün Hediye Ettiği Tablolar Le Cappadoce'ı Süslüyor

Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesi, Le Cappadoce Restoranı'na başka bir hava verdi. Fransa'nın Strasbourg kentindeki restoran sahipleri, işletmelerindeki tabloların Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesiyle başka bir anlam kazandığını dile getirdi.

Ortağı İrfan Sayan'la birlikte lokantasında Türk mutfağının leziz tatlarını müşterilerine sunan Celal Bektaş, bugünlerde ayrı bir gurur yaşıyor. Zira restoranının duvarları, diğer mekanların duvarlarından çok farklı. Duvarlarda 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün hediyesi olan tablolar bulunuyor. 1996 yılında Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev yapan Abdullah Gül, Strasbourg seyahati sırasında mekanın ilk sahibi Fikri Karamahmut'a tablo armağan etmiş. Yarı modern, yarı otantik bir tarzla dekore

edilmiş lokanta, Gül'ün armağanı olan 3 tablo ile dekore edilmiş. Osmanlı zamanını yansıtan eserlerden biri Kapalı Çarşı'yı, bir diğeri Türk hamamını, üçüncüsü de Beyoğlu'nu ya da eski adıyla Pera'yı canlandırıyor. Cumhurbaşkanı Gül'ün hediye ettiği Lale Devri konulu dördüncü eser ise çerçevesinin zamanın azizliğine uğraması sonucu lokanta duvarlarına asılamamış.

Öte yandan Le Cappadoce'u mobilyalarıyla ve tablolarıyla devreden eski sahibi Fikri Karamahmut'un, Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra eserleri bıraktığı için pişmanlık duyup duymadığı ise soru işareti. Bugüne kadar bir çok sanatçı, siyasi isim ve ünlü sima ağırlayan mütevazı mekan, Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Finlandiyalı Olli Rehn'i de misafir etmiş. Yemekleri nefis bulan Rehn, imzaladığı hatıra defterinde gerçek Türk kahvesini tatmanın mutluluğunu yaşadığını ifade

etmiş.

(İHA-OYK-OYK-KK-D)