Gül: "Ümit Ediyorum Ki Finlandiya'nın Çalışmaları Netice Verir"

Gül: "Ümit Ediyorum Ki Finlandiya'nın Çalışmaları Netice Verir"

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Kıbrıs Konusundaki İyi Niyetli Çalışmalarının Sonuç Vermesini Ümit Ettiğini Belirterek, Bu Çerçevede Şu Anda Kararlaştırılmış ve Kesinleşmiş Bir Toplantının Söz Konusu Olmadığını Söyledi.

Gül:

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Kıbrıs konusundaki iyi niyetli çalışmalarının sonuç vermesini ümit ettiğini belirterek, bu çerçevede şu anda kararlaştırılmış ve kesinleşmiş bir toplantının söz konusu olmadığını söyledi.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya giden Gül, hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Gül, "Kıbrıs konusunda tarafların Helsinki'de bir araya geleceğine" ilişkin haberlerin hatırlatılması ve böyle bir toplantının yapılmasının kesinleşip kesinleşmediğinin sorulması üzerine, bu çerçevede kararlaştırılmış bir toplantının söz konusu olmadığını söyledi.

Gül, "Finlandiya dönem başkanlığı iyi niyetli bir çok çalışmalar yürütmektedir. Bu çerçeve içerisinde bazı toplantılar, belki mekik diplomasisi dediğimiz çalışmalar, bunların hepsi söz konusu olabilir, ama şu anda tam kararlaştırılmış bir toplantı söz konusu değil. Bazı teklifler, bazı görüşler var, ama bunlar kesinleşmiş değil" diye konuştu.

Türkiye'nin bu konuda başarıya ve neticeye katkı sağlayacak her türlü çalışmanın içinde olduğuna işaret eden Gül, "Başından beri söylüyoruz, biz bu konuda yapıcı davranıyoruz, ama sadece Türkiye'nin yapıcı davranmasıyla bu iş olmaz, diğer tarafların da muhakkak ki bu konuda yapıcı olması gerekir" dedi. Gül şöyle devam etti:

"Unutulmaması gerekir ki, bu konunun esas iki tarafı Kıbrıs Rumları ve Kıbrıs Türkleridir. Bizler muhakkak ki anavatan olarak katılıyoruz. Ümit ederim ki Finlandiya'nın bu iyi niyetli çalışmaları netice verir."

Gül, Finlandiya'nın Kıbrıs konusundaki önerisinin içeriğine ilişkin bir soru üzerine de, "İçerikle ilgili, kağıt üzerine dökülmüş bir şey yok zaten. Çeşitli düşünceler, çeşitli fikirler var." dedi.

"Kıbrıs konusunda kapsamlı çözümün merkezinin BM olduğunu" da kaydeden Gül, "Kapsamlı çözüm orada olacaktır. Kapsamlı çözümün unsurları vardır. Kapsamlı çözümün unsurlarının,böyle bir yere tabi ki gelmemesi gerekir." diye konuştu.

Bütün bir süre içinde çok sıkı bir istişare içinde olduklarını da belirten Gül, "Biz iyi niyetli çalışmaların netice vermesini arzu ederiz. Ama bunlar bazen elde olmayan sebeplerle netice vermeyebilir. Ümit ederim ki netice verir." dedi.

Kaynak: AA