Gül-talabani Ortak Basın Toplantısı (2)

Gül-talabani Ortak Basın Toplantısı (2)

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak'ın, Topraklarında Herhangi Bir Silahlı Grubu Barındırmayacağını Belirterek, "Müslüman Bir Ülke Olarak Irak'ta Kendine Güvenli Bölge Oluşturan, Komşu Ülkelere Karşı Silahlı Eylemlerde Bulunan Gruba Karşıyız ve Bunu Kabul Etmemiz Mümkün Değil" Dedi.

Gül-talabani Ortak Basın Toplantısı (2)

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Irak'ın, topraklarında herhangi bir silahlı grubu barındırmayacağını belirterek, "Müslüman bir ülke olarak Irak'ta kendine güvenli bölge oluşturan, komşu ülkelere karşı silahlı eylemlerde bulunan gruba karşıyız ve bunu kabul etmemiz mümkün değil" dedi. Talabani, PKK'nın lider kadrosunun Türkiye'ye teslim edilmesi konusunda dile getirdiği 'Bir Kürt kedisi bile vermem' sözlerini, "Ben Kürt kedisi değil, Irak kedisi dedim" diyerek düzeltti. Irak Cumhurbaşkanı olarak Kuran-ı Kerim üzerine yemin ettiğini ifade eden Talabani, "Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği için ant içtim. Bir Iraklı'yı, dost olan bir ülke Türkiye de olsa teslim etmek Irak Anayasası'na aykırıdır" diye konuştu. Talabani, Türkiye ile güvenlik alanında geniş çaplı bir mutabakat içerisinde konuşacaklarına da vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Talabani konuşmasına Gül'e daveti nedeniyle teşekkür ederek başladı.

GÜL'Ü BAĞDAT'A DAVET ETTİ Muhalefetteyken Gül'ün kendilerini karşıladığını hatırlatan Talabani, "Diktatörizme karşı mücadelemizde kendileri ve bütün partideki arkadaşların bize sundukları destekten dolayı teşekkür ediyorum" dedi. Ziyaretlerinin amacının Türkiye ile stratejik, sağlam ve uzun süreli bir ilişki kurmak olduğunu vurgulayan Talabani, bu çerçevede Irak liderliğinin cumhurbaşkanına, başbakana, bütün ülkedeki bakanlara sevgi ve saygılarını getirdiğini söyledi. Beraberindeki heyetteki sentezin Irak'ın Türkiye ile nasıl bir ilişki kurmak istediğinin göstergesi olduğunu kaydeden Talabani; Türkiye ile siyasi, ticari, ekonomik, petrol, güvenlik ve kültürel bütün alanlarda sağlam ilişkiler kurmayı arzu ettiklerini bildirdi. İki ülke arasındaki ilişkinin Ortadoğu'da istikrar ve ekonomik açıdan örnek iki komşu gibi olmasını arzu ettiklerini dile getiren Talabani, Irak ile Türkiye halkı arasında sağlam ve eskilere dayanan güçlü bir bağ bulunduğunu, bu bağların uzaklara dayanan bir ilişki olduğunu söyledi.

"ARAMIZDA ORTAK FELAKETLER MEVCUT" "Aramızda ortak çıkarlar ve ortak felaketler mevcuttur" diyen Talabani, bu zorlukları ve bu acılı durumları ortadan kaldırmak için ortak şekilde hareket edeceklerini vurguladı. Bakanların da kendi aralarında görüşerek, sağlam ilişkiler inşa edeceğine inandığını belirten Talabani, heyetteki Petrol Bakanı'na dönerek, "Ne kadar daha çok boru hattı inşa edersek, o kadar ilişkilerimiz genişleyecektir. Bu diğer alanlarda da işbirliği sağlayacaktır" dedi. Talabani, Cumhurbaşkanı Gül'ü Irak'a davet ettiğini, Gül'ün de bu daveti kabul ettiğini açıkladı. Talabani'nin bu sözleri üzerine heyette yer alan bakanlardan Adnan Duleymi de, parlamento adına Gül'ü Irak'a davet ettiklerini bildirdi.

"IRAK, TOPRAKLARINDA SİLAHLI GRUP BARINDIRAMAZ" Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Talabani, 'Terörle mücadele konusunda siyasi çözüm talebiniz var mı? Daha önce PKK'nın lider kadrosunun teslimi konusunda 'Bir Kürt kedisi bile vermem' demiştiniz. Bugünkü görüşmenin ardından değerlendirmeniz nedir?' sorusu üzerine, Irak'ın bu konudaki yaklaşımının açık ve net olduğunu ifade etti. Talabani, "Irak'ın anayasası, Irak toprağında herhangi bir silahlı grubu barındıramaz. Öyle bir anayasa ifadesi vardır. Aynı zamanda Türkiye-Irak arasında güvenlik işbirliği anlaşması söz konusudur ve Irak buna bağlıdır" diye konuştu. Yaklaşık 10 sene önce PKK konusunda ortak bir bildiri ile bu konuda ortak bir yaklaşımın söz konusu olduğuna dikkati çeken Talabani, Irak Başbakanı'nın da Türkiye ziyaretinde bu hususu vurguladığını hatırlattı. "Siyasi çözüm konusu Türkiye'nin hususudur. Bu, Türkiye ile ilgili bir husustur" diyen Talabani, Türkiye'nin konusu olduğu için bu konuya müdahale etmeyeceklerini bildirdi.

"KÜRT KEDİSİ DEĞİL IRAK KEDİSİ DEDİM" Talabani, PKK'nın lider kadrosunun Türkiye'ye teslim edilmesi konusunda dile getirdiği 'Bir Kürt kedisi bile vermem' sözlerine de açıklık getirdi. Irak Devlet Başkanı Talabani, bu konuda yanlış bir anlamanın söz konusu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Ben Kürt kedisi, demedim. Ben Irak kedisi, dedim. Biliyorsunuz ben Irak Cumhurbaşkanı olarak Kuran-ı Kerim'e ant içtim. Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliği için ant içtim. Bir Iraklı'yı, dost olan bir ülke Türkiye de olsa teslim etmek Irak Anayasası'na aykırıdır. Türkiye'deki kardeşlerimizle güvenlik alanında geniş çaplı bir mutabakat içerisinde konuşacağız." ASKERE TEŞEKKÜR ETTİ Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Müslüman bir ülke olarak Irak'ta kendine güvenli bölge oluşturan, komşu ülkelere karşı silahlı eylemlerde bulunan gruba karşı olduklarını ve bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurguladı. Bölgedeki Kürt yönetiminin, burada bulunan PKK unsurlarına baskı yaparak 'Ya silahlarınızı bırakın ya da bölgeyi terk edin' talebinde bulunduklarını anlatan Talabani, "Kendilerine bölgede sorun yarattıklarını ve özellikle de bu sorunun komşu ülke olarak gördüğümüz Türkiye'ye karşı silahlı eylem yapmalarını asla kabul etmediğimizi belirttik. Türkiye ile bütün alanlarda ilişkilerimiz mevcuttur. Türk halkı bize geçmişte büyük yardımlarda bulunmuştur. Türk halkına, Türk askerlerine, komutanlara şükranlarımı sunuyorum. Vize konusunda bile diğer ülkeler cimrilik yaparken, Türkiye yüzbinlerce mülteciyi barındırmıştır. Şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

(DA-OK-Y)