Gül: Sorunları Mevlana ile Çözeriz

Gül: Sorunları Mevlana ile Çözeriz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yaşanan Sorunların Mevlana'nın Sözlerinin Dinlenip Anlamasıyla Aşılabileceğini Söyledi.

Gül: Sorunları Mevlana ile Çözeriz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaşanan sorunların Mevlana'nın sözlerinin dinlenip anlamasıyla aşılabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Hz. Mevlana'nın Mevlana Kültür Merkezi'nde 734. vuslat gecesine katıldı. Yaşanan sorunların Mevlana'nın sözlerinin dinlenip anlaşılmasıyla aşılacağına işaret eden Gül, 'Hazreti Mevlana ve İbn-i Arabi, biri doğudan biri batıdan gelip Anadolu'da buluştu. Bu toprakların sofrası bütün tarih boyunca misafirlerine açık oldu; onları din, dil farkı olmadan ağırladı. Bu terbiyeyi Hazreti Mevlana'dan aldık. Mevlana'nın sözlerini dinler ve anlamaya çalışırsak daha iyi bir dünya kurabiliriz. Sorunların aşılabileceğini, aşılamayan sorunlar karşısında sabredileceğini Mevlana öğütlüyor. Mevlana'nın giderek daha çok okunması umudumuzu daha da artırıyor' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, yalnızca Türkiye'nin değil dünyanın sorunlarının barış, sabır ve umutla çözülebileceğini söyledi. Gül, 'Mevlana'dan çıkardığım hisse, umut, iyimserlik ve bugünkü rakiplerimizle birlikte dünya inşa etme tezi' ifadesini kullandı.

TBMM Başkanı Köksal Toptan'da bir konuşma yaptı. Törenlere yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda insan katıldı. Ünlü sanatçı Hülya Koçyiğit de katılanlar arasındaydı. 'Mevlana'nın çağrısına uydum' diyen Koçyiğit, Şeb-i Arus'a ilk kez geldiğini söyled.

Salona ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan birlikte girdi. Cumhurbaşkanı Gül, salona girişinde anons edildi. Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, kendilerine ayrılan yere geçerken Başbakan ile tokalaştı. CHP lideri Baykal, salona geç giren isim oldu. Baykal, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile selamlaştı.

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin doğumunun 800. yıldönümü olan 2007 UNESCO tarafından bütün dünyada 'Mevla Yılı' olarak kutlanıyor. Bu amaçla Türkiye'den giden ekipler, dünyanın dört bir yanında 100'ün üzerinde kentte tören düzenledi.

Kaynak: CHA