Gül Samast'ın Görüntülerini Yorumladı: "Bazıları İş Yaptığını Zannediyor"

Gül Samast'ın Görüntülerini Yorumladı: "Bazıları İş Yaptığını Zannediyor"

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Hrant Dink'in Katil Zanlısı Ogün Samast'ın Tartışma Yaratan Görüntüleriyle İlgili Olarak, "Çok Üzücü, Çok Ayıp, Çok Yanlış.

Gül Samast'ın Görüntülerini Yorumladı:
02.02.2007 23:00 | Son Güncelleme: 02.02.2007 23:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın tartışma yaratan görüntüleriyle ilgili olarak, "Çok üzücü, çok ayıp, çok yanlış. Bazıları iş yaptığını zannediyorlar ama Türkiye'ye ne kadar zarar veriyorlar bu görüntülerle farkında değiller" dedi.

Dışişleri Bakanı Gül CNNTurk'te gazeteci Taha Akyol'un sorularını yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu. Gül, Dink suikastı ve sonrasında yaşananların, Türkiye'nin dünya kamuoyunda sözde Ermeni soykırımı ile ilgili çabalarını heba ettiğini ifade ederek, "Öyle bir atmosfer yarattı ki milyonlarca insanın Türkiye aleyhinde beyni yıkanacaktır. Gel de bunu temizle" diye konuştu. Gül, Ermeni diasporasının etkisini kırmak için tüm dünyada uğraş verdiklerini belirterek, "Bir bakıyorsunuz inanılmaz bir şekilde bütün işimize, bütün uğraşmalarımıza bir engel çıkıyor" dedi.

Gül, katil zanlısı Samast'ın emniyette çekilen görüntüleriyle ilgili olarak tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

"Çok üzücü, çok ayıp, çok yanlış. Bazıları iş yaptığını zannediyorlar ama Türkiye'ye ne kadar zarar veriyorlar bu görüntülerle farkında değiller.

Bunlar çok yanlış, çok ayıp ve hepimizin lanetlenmesi gereken olaylardır. Hepsinin 'sen ne yapıyorsun arkadaş' diye yakasına yapışıp, 'sen neyle övünüyorsun, bir övünç var mı yok mu orada? Bütün bunlar savcıya intikal etmiş vaziyette. 'Sen ne diyorsun, ne yapıyorsun, ne yaptığının farkında mısın' diye yakasına yapışılması gerekir. Türkiye'ye bunların çok zararı olmuştur. Bugün, 'dünya ne yaparsa yapsın' diyecek halimiz yoktur. Türkiye'ye zarar buradan ve dışarıdan o kadar büyük gelmektedir ki ne yaparsınız yapın, oradaki bazı kararlar, bize inanılmaz yükler çıkarmaktadır."

Dışişleri Bakanı Gül, Dink suikastını ilk duyduğunda, diasporanın ABD Kongresi'nde güç kazanacağını düşündüğünü söyledi. Gül şunları kaydetti:

"Bu olay olur olmaz şöyle bir düşündüm. Çok üzüldüm. 'Normalde bunu kimler yapabilir' diye düşündüm. Bunları eski ermeni komitacılarının falan yapması gerekirken böyle bir ortamda böyle bir olay olacak ve bu olay Kongre'de işlerini kolaylaştıracak, dünyada aleyhimize çok daha fazla tepkiler oluşturacak."(ANKA)

Kaynak: ANKA

Şu an buradasınız: Gül Samast'ın Görüntülerini Yorumladı: "Bazıları İş Yaptığını Zannediyor" - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.7.2020 09:55:22. #1.15#
title