Gül-saleh Basın Toplantısı

Gül-saleh Basın Toplantısı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh, Çankaya Köşkü'nde Gerçekleştirdikleri Başbaşa ve Heyetler Arası Görüşmelerin Ardından Ortak Basın Toplantısı Düzenledi.

Gül-saleh Basın Toplantısı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdikleri başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Saleh'in ziyaretin iki ülke arasında devlet başkanları düzeyindeki ilk ziyaret olduğuna işaret ederek, Türkiye ile Yemen arasında tarihi ilişkiler olduğunu, bu ilişkilerin de dostluk ve kardeşliğe dayandığını belirtti. Gül, görüşmelerde iki ülkenin, en üst seviyede siyasi irade ortaya koyarak ilişkileri her alanda geliştirme kararı aldıklarını vurgulayarak, ikili ve uluslararası konuların da detaylı konuşulduğunu bildirdi. Uluslararası platformda iki ülkenin birbirine destek verdiğini ve bunun devam edeceğini ifade eden Gül, Yemen'in, Türkiye'nin 2009-2010 dönemi BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği adaylığı ve İzmir'in EXPO 2015 adaylığı için verdiği desteği tekrarladığını belirterek, bundan dolayı Yemen Cumhurbaşkanı Saleh'e teşekkür etti. İki ülke arasındaki ilişkileri ticaret, karşılıklı yatırımlar, enerji ve sağlık alanlarında geliştirme kararına vardıklarını, güvenlik, askeri, savunma konularında da işbirliği yapma kararlılığını ortaya koyduklarını dile getiren Gül, "Bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi için bir dönüm noktası olduğu kanaatindeyim" dedi.

Yemen Cumhurbaşkanı Saleh ise, görüşmelerde iki ülke arasında karşılıklı yatırımların artırılması konusunu ele aldıklarını ifade ederek, Yemen'de yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılara destek vereceklerini söyledi. Kültürel işbirliğini de görüştüklerin ve bu kapsamda Yemen'deki Osmanlı eserlerinin restorasyonu konusunu ele aldıklarını ifade eden Saleh, restorasyon çalışmalarının bittiğini ve Osmanlı dönemi eserlerinin orijinallerine uygun bir şekilde restore edildiğini kaydetti. Saleh, bunun için 11 milyar Yemen riyali harcadıklarını, çünkü bu ortak kültürü gelecek nesillere aktarmanın sorumlulukları olduğunu vurguladı. Konuk Cumhurbaşkanı Saleh, ikili ilişkiler ve yatırımlara ek olarak Orta Doğu ve uluslararası sorunlara ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, Filistin-İsrail sorununa acil çözüm bulunması, Filistin halkının meşru haklarına ulaşması, İsrail'in sürdürdüğü zulmün durması, düşmanca saldırılar ve ambargonun sona ermesi gerektiğini vurguladığını ifade etti. Saleh, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ne 2009-2010 yılları için geçici üyeliğini desteklediklerini dile getirerek, "Çünkü Türkiye'nin BM'de İslam dünyasını ve Arap dünyasını temsil edecektir" diye konuştu.

Görüşmelerde Irak'taki gelişmeleri de ele aldıklarını söyleyen Saleh, halen sürmekte olan operasyonla ilgili detaylı bilgi aldığını, Gül'ün kendisine operasyonun sivil Irak halkına dönük olmadığını, hedefin teröristlerin barınakları olduğunu söylediğini bildirdi. Ele alınan bütün konularda görüş birliğinin hakim olduğunu ifade eden Saleh, terörle mücadele alanında işbirliğinin artırılarak devam etmesinin gerekliliğini vurgulayarak, uluslararası dayanışma ve mücadelenin sürdürülmesinin zorunlu olduğuna işaret ettiklerini bildirdi. "Terörle mücadele konusunda şu husus önemli: Terör bir beladır, afettir" diyen Saleh, "Bütün insanlığın güvenini sarsan bir gelişmedir. Terör kaynakları gerçekten kurutulmak isteniyorsa, zengin ülkelerin fakir ülkelere yardım elini uzatması, işsizliğin azalması ve terör kaynaklarının kurutulması için destek olması gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıda, her iki cumhurbaşkanın konuşmalarından önce, Türkiye ile Yemen arasında, 'Siyasi Danışmalara İlişkin Mutabakat Muhtırası', 'El Yazmalarının Dijital Kopyalarının Değişimi', 'Tarım Alanında Teknik, Bilimsel ve Ekonomik İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası', 'Sağlık Alanında İşbirliği Anlaşması' ve 'Denizcilik Anlaşması' imzalandı.

SALEH ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ Cumhurbaşkanı Gül, konuk cumhurbaşkanı onuruna Çankaya Köşkü'nde bir akşam yemeği verdi. Yemeğe TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, bakanlar ve davetliler katıldı. Gül ve Saleh, konukları Büyük Resepsiyon Salonu'nun kapısında karşıladı. Yemek öncesi Başbakan Erdoğan, Orgeneral Büyükanıt ve TBMM Başkanı Toptan'ın ayak üstü yaptıkları sohbet dikkat çekti. Yemekte konuşan her iki cumhurbaşkanı, iki ülke arasında varolan ilişkilerin daha da geliştirilmesi yönünde ortak kararlılığa sahip olduklarını yineledi.

(TAN-OK-Y)

Kaynak: İHA