Gül, Romanya'da Türk Vatandaşları ve Soydaşlarla Bir Araya Geldi

Gül, Romanya'da Türk Vatandaşları ve Soydaşlarla Bir Araya Geldi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Balkanlarda Türklük ve Müslümanlığın Hep Beraber Gittiğini' Belirterek, Romanya'da Yaşayan Türk Vatandaşları ve Soydaşlarına 'Çocuklarına Manevi ve Dini Değerleri En İyi Şekilde Anlatmaları' Tavsiyesinde Bulundu.

Gül, Romanya'da Türk Vatandaşları ve Soydaşlarla Bir Araya Geldi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Balkanlarda Türklük ve Müslümanlığın hep beraber gittiğini'' belirterek, Romanya'da yaşayan Türk vatandaşları ve soydaşlarına ''çocuklarına manevi ve dini değerleri en iyi şekilde anlatmaları'' tavsiyesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, resmi ziyaret için geldiği Romanya'nın başkenti Bükreş'te Romanya'da yaşayan Türk vatandaşları ve soydaşlarla Intercontinental Otel'de bir araya geldi.

Vatandaş ve soydaşlara ''Evlad-ı Fatihan'' diye hitap eden Gül, ''Sizler tarihin gerçeklerisiniz. Bu topraklarda hep beraberdik. Ama tarih, kader bazen devletleri ayırıyor. Yeni devletler ortaya çıkıyor. Coğrafyalar ve sınırlar değişiyor, ama tarihin gerçekleri devam ediyor'' diye konuştu.

Müslüman Türklerin yüzyıllardır burada yaşadığını anımsatan Cumhurbaşkanı Gül, bugünkü modern dünyada Türkiye ve Romanya'nın ayrı iki devlet olduğunu söyledi. Gül, Romanya ve Türkiye'nin her zaman birbirine dost ve müttefik olduğunu ifade ederek, ''Dolayısıyla sizler Türk asıllı Romanya vatandaşları, Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerin kuvvetlenmesine, gelişmesine de köprü taşı oluyorsunuz. Belki siz bugün, Romanya'nın azınlıkları olarak buradasınız. Ama ülkenizde de Türkiye ile ilişkilerin siyasi, ekonomik, güvenlik konularında her bakımdan gelişmesine de çok çok katkılarınız var'' diye konuştu.

Toplantıda, Bükreş'teki Türk mezarlığı ve Türkçe eğitim konusundaki sorunlar da dile getirildi. Gül, bugünkü duruma şükredilmesi gerektiğini söyleyerek, 20 yıl önce bu sorunlardan haberdar olmanın bile zor olduğunu ifade etti.

Gelişen teknoloji sayesinde bir çok televizyon kanalının yayınlarını takip edebilmenin de mümkün olduğunu ifade eden Gül, Türkçe öğrenmemek için hiçbir mazeret olmadığını söyledi.

Kaynak: AA