Gül, Peres Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Gül, Peres Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin, Teröre Karşı Mücadelede Başarının Yolunun Uluslararası İşbirliğinden Geçtiği İnancıyla, Bu Alandaki Çağrılarını Her Vesileyle Yinelediğini Söyledi.

Gül, Peres Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin, teröre karşı mücadelede başarının yolunun uluslararası işbirliğinden geçtiği inancıyla, bu alandaki çağrılarını her vesileyle yinelediğini söyledi.

Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, Peres'in, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi için sürekli çaba gösterdiğini belirterek, ''Peres, Türkiye'nin uluslararası alandaki meselelerinde desteğini esirgememiştir. Uzun yıllara dayanan bilgi ve deneyimiyle bölgemizde ve uluslararası camiada herkesin takdirini kazanmıştır. Nobel Barış Ödülü ile taltif edilmiş müstesna bir devlet adamını Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk ve onur duyuyoruz'' diye konuştu.

Türkler ve Yahudiler arasında yüzyıllara dayanan sağlam dostluk bağlarının, bugün Türkiye-İsrail ilişkilerinin temelini oluşturduğunu ifade eden Gül, Türk ulusunun tarih boyunca Yahudiler'e en güç zamanlarında yardımcı olduğunu, Yahudiler'in de Türkiye'ye her alanda önemli katkılar yaptıklarını kaydetti.

Türkiye'nin, İsrail devletini tanıyan ve diplomatik ilişki kuran ilk ülkeler arasında yer aldığını hatırlatan Gül, ''O zamandan bu yana ilişkilerimizin geldiği düzey sevinç vericidir'' diye konuştu.

Türkiye ile İsrail arasındaki yakın ilişkilerin gerek bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunulması, gerek kültürlerarası diyaloğun özendirilmesi bakımından da anlamlı olduğunu ifade eden Gül, ''Halklarımız arasındaki ilişkiler gıpta edilecek özelliklere sahiptir'' diye konuştu.

İsrail'in güvenliği ve tanınmış sınırlar içinde yaşama hakkına sahip olmasının, Türkiye'nin Ortadoğu politikasının değişmez önceliklerinden olduğunu belirten Gül, terörden çok çekmiş bir ülke olan ve halen terörle mücadelesini sürdüren Türkiye'nin, İsrail'in maruz kaldığı terör saldırılarını her zaman şiddetle kınadığını, terörizmin hiçbir biçimde meşru kılınamayacağını vurguladığını kaydetti.

Ortadoğu'da sorunların çeşitlendiğini ve iç içe geçtiğini anlatan Gül, şunları kaydetti:

''Bu sorunların temelinde bulunan Filistin meselesinin öncelikle çözümü şarttır. Önümüzdeki dönemde yapılması öngörülen Ortadoğu toplantısının, barış sürecinde bir dönüm noktası olmasını ve iki devlet temelinde bir çözüme ulaşılmasını umuyoruz. Öte yandan, barış sürecinin diğer kanallarının da açılmasını ve böylelikle sonuca ulaşılmasını arzu ediyoruz.''

Filistinliler'in toplumsall ve ekonomik koşullarının iyileştirilmesinin hem barış sürecine hem İsrail'in güvenliğine katkıda bulunacağına olan inancını dile getiren Gül, bu düşünceyle Ankara Forumu projesini başlattıklarını hatırlattı.

Kendisi için önceden hazırlanmış metni okumayan Peres de yaptığı konuşmada, Türkiye'de gösterilen sıcak ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Ankara'da yapıcı görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Peres, ''Türkiye, 2 ucu olan bir köprü gibi. 3 kıtayı birleştiriyor, 2 din arasında anlayışı sağlamaya çalışıyor. Bugün de Filistinliler ile bizi biraraya getirerek önemli bir rol oynadı. İslam ve Hristiyanlık gibi temel 2 dini Türkiye'den daha iyi birleştirebilecek başka bir ülke göremiyorum'' dedi.

Türkiye'nin AB sürecini desteklediklerini ifade eden Peres, dinler arasındaki tüm çatışmaları bitirebilecek Türkiye gibi bir ülkeye Avrupa'nın kapılarını açmamasını anlayamadığını belirtirken, Türkiye'nin AB'ye, Avrupa'nın çıkarı için girmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin, bilim ve dini birleştirebilen bir ülke olduğunu da belirten Peres, ''Demokrasinin yalnızca eşit olma hakkı değil aynı zamanda farklı olma hakkı anlamına da geldiği bir dünyada yaşıyoruz'' dedi.

Peres, Türkiye'nin Ortadoğu barış sürecine katkılarını da takdirle karşıladıklarını belirterek, bu çerçevede Türkiye'nin liderliğine yalnızca saygı değil güven duyduklarını, mevcut iyi ikili ilişkilerin daha da ileri götürülmesinin ortak hedef olduğunu sözlerine ekledi.