Gül Pakistan ve Afganistan'a Gidiyor

Gül Pakistan ve Afganistan'a Gidiyor

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İslamabad'da Yapılacak Dışişleri Bakanları Toplantısına Katılmak Üzere Yarın Pakistan'a Gidecek. Gül, İslamabad Programının Ardından 26 Şubat'ta Afganistan'a Geçerek Kabil'deki Türk Askeri Birliğini Ziyaret Edecek.

Gül Pakistan ve Afganistan'a Gidiyor

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İslamabad'da yapılacak Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere yarın Pakistan'a gidecek. Gül, İslamabad programının ardından 26 Şubat'ta Afganistan'a geçerek Kabil'deki Türk askeri birliğini ziyaret edecek.

Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Gül'ün yarın Pakistan'a gideceğini, 26 Şubat'ta ise Afganistan'a geçerek resmi temaslar ve ziyaretlerde bulunacağını bildirdi. Buna göre Gül, yarın İslamabad'a hareket ederek burada Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili Dışişleri Bakanları toplantısına katılacak. Toplantıya İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile Endonezya, Malezya, Mısır, Suudi Arabistan ve Ürdün dışişleri bakanlarının da katılması bekleniyor.

Gül Pakistan'ın ardından resmi ziyaret amacıyla 26-27 Şubat 2007 tarihlirinde Afganistan'da olacak. Gül, Afganistan ziyaretinde önce başkent Kabil'e yaklaşık 35 kilometre mesafedeki Vardak Türk İl İmar Ekibi'ni ziyaret edecek. Vardak'ta temas ve incelemelerde bulunacak Gül, daha sonra Kabil'e geçerek Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı'nın bulunduğu Kamp Doğan'ı ziyaret edecek. Dışişleri Bakanı Gül, burada görev yapan askerle öğle yemeğinde bir araya gelecektir.

Gül, Kabil'deki temasları çerçevesinde, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai tarafından kabul edilecek. Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta ile de bur araya gelecek olan Gül, Afganistan Savunma Bakanı Orgeneral Abdurrahim Wardak ile görüşmesinin ardından yurda dönecek.(ANKA)

Kaynak: ANKA