Gül, Operasyonu Yemen Cumhurbaşkanı'na Anlattı

Gül, Operasyonu Yemen Cumhurbaşkanı'na Anlattı

Cumhurbaşkanı Gül, Yemen Cumhurbaşkanı Saleh'e "Güneş Harekatı" Konusunda Bilgilendirdi. Gül'den Operasyon ile İlgili Detaylı Bilgi Almaktan Çok Memnun Olduğun İfade Eden Saleh, "Terörle Mücadelede İşbirliğini Artırmaya Karar Verdik" Dedi.

Gül, Operasyonu Yemen Cumhurbaşkanı'na Anlattı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Güneş Harekatı"nın başlamasından bu yana Ankara'yı ilk ziyaret yabancı devlet başkanı olan Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdulah Saleh'e operasyon konusunda bilgilendirdi. Gül'den "detaylı bilgi" almaktan çok memnun olduğunu ifade eden Salih ise "Terörle mücadelede işbirliğini artırmaya karar verdik" dedi.


Resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Yemen Cumhurbaşkanı Saleh ile Çankaya Köşkünde görüşmeler yapan Cumhurbaşkanı Gül, bunun ardında düzenlenen basın toplantısında Saleh'in ziyaretinin ikili ilişkilerde "dönem noktası" oluşturduğunu söyledi.


İlişkilerin her alanda geliştirilmesi kararını aldıklarını belirten Gül, Yemen Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği adaylığı için destek verdiğini söyledi.


Abdullah Gül, görüşmeler sırasında,"Güvenlik, askeri ve savurma alanlarında işbirliği yapma kararlılığımızı ortaya koyduk" dedi.


Yemen Cumhurbaşkanı Saleh ise Türkiye'de çok sıcak karşılandığını belirtti ve türk işadamlarının Yemen'de yatırım yapmaya davet etti.


Gül'ün kendisini sınır ötesi operasyon konusunda bilgilendirdiğini anlatan Saleh, "Detaylı bilgi almaktan çok memnun oldum" dedi. Sayeh'in verdiği bilgiye göre Gül, görüşme sırasında operasyon ile terör unsurlarının temizlenmesinin amaçlandığını, halka zarar verilmeyeceğini, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu ifade etti.


Yemen Cumhurbaşkanı Saleh, "terörle mücadele alanında işbirliğinin artırılmasına karar verdik. Bu konuda uluslararası işbirliğinin taşıdığı öneme değindik" dedi. Saleh, "Eğer terörün kaynakları kurutmak isteniyorsa terörle mücadelede zengin ülkelerin fakir ülkelere yardım etmesi gerekiyor" sözlerine ekledi.


Bu arada, Cumhurbaşkanı Gül ve Cumhurbaşkanı Saleh basın toplantısında bulunan medya mensuplarından soru kabil etmediler.

-5 ANLAŞMA İMZALANDI-

Türkiye ile yemen arasında Çankaya Köşkü'nde yapılan görüşmelerin ardından beş antlaşma imzalandı. İmzalanan belgeler şöyle:


-Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi danışmanlığa ilişkin mutabakat muhtırası,


-El yazmalarının dijital kopyalarının değişimine ilişkin protokol,


-Tarım alanında teknik ve bilimsel işbirliğine ilişkin mutabakat muhtırası,


-Sağlık alanında işbirliği anlaşması,-


-Denizcilik anlaşması (ANKA)


(CN/ZG)

Kaynak: ANKA