Gül, Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Toplantısına Katıldı

Gül, Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Toplantısına Katıldı

Gül, Kahvaltılı Toplantıda İttifak Tarafından Hazırlanan Eylem Planı'na Destek İsteyerek Farklı Kültürler ve Medeniyetlerin Birbirlerine İhtiyaç Duyduklarını Anlattı.

Gül, Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Toplantısına Katıldı

Gül, kahvaltılı toplantıda İttifak tarafından hazırlanan Eylem Planı`na destek isteyerek farklı kültürler ve medeniyetlerin birbirlerine ihtiyaç duyduklarını anlattı.

Gül, insanların yaşadığı sorunlara kayıtsız kalınamayacağını belirterek ırkçılık ve yabancı düşmanlığını savunan söylemlerle mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Toplumların giderek birbirine çeşitli nedenlerle yabancılaştırıldığına dikkat çeken Dışişleri Bakanı gül, Medeniyetler İttifakı girişimine eş-sponsor olması için Türkiye`yi davet eden İspanya`ya teşekkür etti. Gül, zengin tarihi ve kültürüyle Türkiye`nin girişime bağlı olduğunu belirtti.

Gül, Medeniyetler İttifakı projesinin işlevsel bir amaca dönük olduğunu belirterek, girişimin Üst Düzey Grubunun Kasım ayında İstanbul`da, BM Genel Sekreteri Kofi Annan`a, eylem planına ilişkin bir rapor sunacağını söyledi.

MORATINOS VE GÜL BİRLİKTE ANNAN`I ZİYARET ETTİ

Daha sonra Bakan Gül ve İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, BM Genel Sekreteri Kofi Annan`ı, BM Genel Kurulundaki odasında ziyaret ettiler.

Kaynak: DHA