Gül, Kraliçe Elızabeth Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Gül, Kraliçe Elızabeth Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşik Krallık'ın, Türkiye'nin AB Üyeliğine Doğru Yürüyüşünde En Sadık Destekçilerinden Olageldiğini Belirterek, "Bu Tereddütsüz ve Daimi Desteğinize Müteşekkiriz. Bu Desteğinizin Katılım Sürecindeki İlerleyişimizde Süreceğinden Eminiz" Dedi.

Gül, Kraliçe Elızabeth Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşik Krallık'ın, Türkiye'nin AB üyeliğine doğru yürüyüşünde en sadık destekçilerinden olageldiğini belirterek, "Bu tereddütsüz ve daimi desteğinize müteşekkiriz. Bu desteğinizin katılım sürecindeki ilerleyişimizde süreceğinden eminiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, resmi ziyaret için Ankara'da bulunan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth onuruna Çankaya Köşkünde akşam yemeği verdi.

Gül, yemekteki konuşmasında Kraliçe Elizabeth'in ziyaretinin, Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki güçlü ilişkilerin harikulade bir göstergesi olup, stratejik ortaklığı daha da geliştirecek bir özellik taşıdığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, müttefikler olarak Avrupa'da özgürlük ve demokrasinin savunulmasında siper olduklarını, Avrupa'daki gelişmelerin akışına yön vermekte ve harekete geçmekte ne sorumluluklarını hafife aldıklarını, ne de fırsatlara seyirci kaldıklarını belirtti.

Bugün, Türk ve Britanya halklarının birçok benzerliklere sahip olduğuna dikkati çeken Gül, her iki ulusun da geçmişiyle, öz değerleri ve ulusal kimlikleriyle gurur duyduğunu söyledi.

Gül, "Bununla beraber, bugün bizi birbirimize bağlayan unsurlar sadece şanlı geçmişimiz, ya da üzerine titrediğimiz ortak değerlerimiz değildir. Aynı zamanda, Avrupa'nın ortak sorumlulukla şekillendirmekte olduğumuz geleceği de bizleri birbirimize bağlamaktadır" diye konuştu.

Bu geleceğin küresel çapta daha güçlü bir istikrar ve refahın, daha demokratik bir anlayışın, özgürlük ve barışın hakim olması vizyonuna dayandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin AB üyeliğine doğru yürüyüşünde Birleşik Krallık en sadık destekçilerimizden olagelmiştir. Bu tereddütsüz ve daimi desteğinize müteşekkiriz. Bu desteğinizin katılım sürecindeki ilerleyişimizde süreceğinden eminiz."

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını, "Sayın Konuklar, şimdi, sizleri, kadehlerinizi Majeste Kraliçe ve Altes Edinburgh Dükü şerefine ve halklarımızın dostluğu ve ortak değerlerimiz için kaldırmaya davet ediyorum" sözleriyle noktaladı.

Kaynak: AA