Gül: "İran Çözüme İstekli"

Gül: "İran Çözüme İstekli"

Dışişleri Bakanı Gül, Washington Post İle Yaptığı Söyleşide İran’ın Tutumunda Bir Değişiklik Gördüğünü Belirterek, "paketin İyi Olduğunu Gördüklerini Görüyorum. Çoğu İle Görüştüm Ve Bir Çözüm İçin İstekli" Dedi. Buna Karşın Gül, İranlıların Paketteki Önerilerin Gerçekleşeceği Yönünde Güvence İstediklerini De Anlattı.

Gül:

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Washington Post gazetesi ile yaptığı söyleşide İran nezdindeki girişimlerini anlatırken İran’ın tutumunda bir değişiklik gördüğünü, çözüme “istekli” olduğunu söyledi. Gül, ”Bir tutum değişikliğini, bir diplomatik çözüm için gerçek bir niyet olduğunu görüyorlar. Çoğu ile görüştüm ve bir çözüm için istekli” dedi.

Abdullah Gül, ABD ziyareti sırasında Washington Post yazarları ve muhabirleri ile bir araya geldi. Gül ile yapılan söyleşinin İran ile ilgili bölümü, Nora Boustany imzalı köşede yansıtıldı. İran’ın üst düzey yetkilileriyle yaptığı temaslarını anlatan Gül, İran’ın nükleer programı ile ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi Daimi üyeleri ile Almanya tarafından önerilen “teşvik paketi” konusunda Tahran’da bir tutum değişikliğini gördüğünü söyledi.

Girişimlerinin “İran hükümetinin talebi” üzerine yaptığını anlatan Gül, İranlıların çıkmazın aşılabilmesi için bir yol bulunması konusunda istekli olduklarını gördüğünü belirtti. Gül, “İran açısından, paketin iyi olduğunu gördüklerini görüyorum. Bir tutum değişikliğini, bir diplomatik çözüm için reel bir niyet olduğunu görüyorlar. Çoğu ile görüştüm ve bir çözüm için istekliler” dedi.

Gül, tüm İranlıların aynı görüşü paylaşmadıkları için “garip bir istişare mekanizması”nın olduğunu anlatırken kendisinin de İranlıları “gerçek değişiklik” üzerine odaklamalarını teşvik ettiğini kaydetti.

Buna karşın Gül, “İranlıların, önerilen önlemler paketinin gerçekleşeceği yönünde güvenceleri aradıklarını” da söyledi.

Kaynak: ANKA