Gül: "Iraklılar Kendi Kendilerini Tüketmesin"

Gül: "Iraklılar Kendi Kendilerini Tüketmesin"

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Saadettin Ergeç'e Bugün Beşinci Kez Suikast Girişiminde Bulunulması Üzerine "Maalesef Irak Tehlikeli Bir Yer. Allah Yaşayanlara Sabır Versin" Dedi. Gül Iraklıların Kendi Kendilerini Tüketmemesi Uyarısında Bulundu.

Gül:

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Saadettin Ergeç'e bugün beşinci kez suikast girişiminde bulunulması üzerine "Maalesef Irak tehlikeli bir yer. Allah yaşayanlara sabır versin" dedi. Gül Iraklıların kendi kendilerini tüketmemesi uyarısında bulundu.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türk Eğitim Derneğinin kuruluş yıldönümü nedeniyle Sheraton Otel'de düzenlenen resepsiyona katıldı. Gül resepsiyon sonrasında gazetecilerin Irak Türkmen Cephesi Başkanı'na yapılan suikast girişimini hatırlatması üzerine "Maalesef Irak tehlikeli bir yer, daha önce de olmuştu. Orası Türkiye gibi değil" dedi. Irak'ta ateşin söndürülmesi için herkesin gayret içinde olduğunu kaydeden Gül ancak en çok Iraklıların çaba sarfetmesi gerektiğini söyledi. "Irak'ta onlar yirmiler, yüzler ölüyor" diyen Gül, gelişmeleri büyük bir kaygıyla izlediklerini bu yüzden Irak'ın komşularının bir araya geleceğini söyledi. Gül, Iraklıları kendi kendilerini tüketmemeleri konusunda da uyardı. Gül, Irak'ta yapılacak en kötü şeyin Iraklıların kendilerini ve kaynaklarını yok etmeleri olacağını söyledi.

REFERANDUM KONUSUNDA ÇOK ŞEY YAPIYORUZ

Kerkük'teki referandumla ilgili de çok şey yaptıklarını belirten Gül, "Bazı siyasetçiler güzel laflar söylüyorsa bu kendiliğinden ortaya çıkmıyor" diye konuştu. Gül bütün bunların Irak'ın içişlerine müdahale olmadığını da belirterek, "Bu bölgede komşularımız, akrabalarımız var. Onların geleceğiyle ilgili söyleyeceklerimiz vardır" dedi. Gül Kerkük konusunda uzlaşı yoluyla bir çözüm bulunmasının da herkesin barış ve huzur içinde yaşayabilmesi için önemli olduğunu kaydetti.(ANKA)