Gül: Irak'ın Bütünlüğü Muhakkak Muhafaza Edilmelidir

Gül: Irak'ın Bütünlüğü Muhakkak Muhafaza Edilmelidir

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AKP Toplantısında Irak ile İlgili Önemli Açıklamalarda Bulundu.

Gül: Irak'ın Bütünlüğü Muhakkak Muhafaza Edilmelidir

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AKP toplantısında Irak ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

* AKP İL BAŞKANLIĞINCA DÜZENLENEN "AKP İSTANBUL'A HESAP VERİYOR; BULUŞALIM, KONUŞALIM" KONULU TOPLANTIDA KONUŞAN GÜL, IRAK'TAKİ EN ÖNEMLİ İKİ SORUNUN PETROLÜN NASIL DAĞITILACAĞI VE TEMSİL SORUNU OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

* ABDULLAH GÜL:

"IRAK'IN BÜTÜNLÜĞÜ MUHAKKAK MUHAFAZA EDİLMELİDİR. TÜRKİYE'NİNİ TÜM TEZİ BUDUR. TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VE SİYASİ BİRLİĞİN KORUNMASIDIR. MEZHEP ÇATIŞMASI OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZ ŞEYLER, ALLAH KORUSUN, KERKÜK'TE ETNİK BİR ÇATIŞMAYA YOL AÇABİLİR. BİZ IRAK'IN İÇ İŞLERİNE KARIŞIYOR DEĞİLİZ. IRAK'TA ÇIKACAK BİR ATEŞ TÜM BÖLGEYİ RAHATSIZ EDER"

* IRAK'IN SORUNLARINI KENDİ İÇEİRİNSE HALLETMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTEN GÜL, "TEK ARZUMUZ IRAK'IN KENDİSİYLE VE KOMŞULARIYLA BARIŞIK BİR HALE GELMESİ VE KENDİ TOPRAKLARINI TERÖRSİTLERE YATAKLIK YAPACAK BİR HALE DÜŞÜRMEMESİDİR" DEDİ.

* GÜL, SADDAM DÖNEMİNDE IRAK CUMHURBAŞKANI 1. YARDIMCISI OLAN TAHA YASİN RAMAZAN'IN GİZLİCE TÜRKİYE'E GETİRİLEREK IRAK'IN GELECEĞİYLE İLGİLİ UYARILARDA BULUNULDUĞUNU ANCAK IRAK YÖNETİMİN TÜRKİYE'NİN BU UYARILARINI DİKKATE ALMADIĞINI SÖYLEDİ.

* GÜL: "IRAK HEM PETROL HEM İNSAN BAKIMINDAN ÇOK ZENGİN BİR ÜLKEYDİ. ANCAK MACERA PEŞİNDE YANLIŞ LİDERLİĞİN SONUCU BU DURUMA DÜŞTÜ' DİYEN GÜL, RAMAZAN'A'BİZ SİDEN DAHA İYİ GÖRÜYORUZ, SİZ İÇERİYİ GÖREMİYORSUNUZ, ÜLKENİZ DAĞILMAK ÜZERE' DEDİK AMA GİRDİKLERİ BU GİRDAPTAN ÇIKAMADILAR"

* GÜL, ORTA DOĞU'DAKİ EN BÜYÜK SORUNUN Şİİ- SÜNNİ BLOKLAŞMASI OLDUĞUNA İŞARET ETTİ. İSLAM DÜNYASININ YAŞANANLARDAN DERS ALMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTEN GÜL, "DOĞU- BATI GERGİNLİĞİNİ GİDERELİM DERKEN, DOĞU'NUN KENDİ İÇERİSİNDE KUTUPLAŞMASI TEHLİKELİDİR" DİYE KONUŞTU