Gül, 'İkinci Emekliliğe' Yeni Düzenlemeyi Onayladı

Gül, 'İkinci Emekliliğe' Yeni Düzenlemeyi Onayladı

Cumhurbaşkanı Gül, 2000 Yılından Önce Emekli Olanların, Aylıklarını Kestirip Kısa Süre Çalıştıktan Sonra Yüksek Emekli Maaşı Alabilmek İçin Yeniden Emekli Olmalarını Engelleyen Kanunu Onayladı.

Gül, 'İkinci Emekliliğe' Yeni Düzenlemeyi Onayladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2000 yılından önce emekli olanların, aylıklarını kestirip kısa süre çalıştıktan sonra yüksek emekli maaşı alabilmek için yeniden emekli olmalarını engelleyen kanunu onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanan 5698 sayılı ''Sosyal Sigortalar Kanunu, Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu ile Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'' yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

Kanunla, SSK ve BAĞ-KUR'dan yaşlılık, malullük aylığı alırken, sigortalı olarak çalışmaya başlaması nedeniyle aylıkları kesilenlerden yeniden aylık talebinde bulunanların, aylıklarının hesabına ilişkin esaslar yeniden düzenleniyor.

Buna göre, 2000 yılından önce emekli olduktan sonra bir süre çalışan, ardından da ikinci kez emeklilik başvurusunda bulunanların kesilen aylığına, son çalıştıkları süredeki TÜFE artışı ile kalkınmışlık hızı eklenecek.

Bu kişilere, çalıştıkları süre içinde emeklilik maaşına yapılan zam da yansıtılacak.

Kaynak: AA