Gül: "Farklı Eğilimlere Müdahale Etmeliyiz'

Gül: "Farklı Eğilimlere Müdahale Etmeliyiz'

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Son Dönemlerde İslam Dünyası İçinde Farklı Farklı Eğilimlerin Ortaya Çıktığına İşaret Ederek, "Bütün Ülkeler Olarak Hepimizin Bunlara Müdahale Etmemiz, Müslümanlar Arasında Herhangi Bir Sorun Varsa, Bu Sorunları Konuşarak, Barışçı Yollarla Çözebilmemiz Gerekir" Diye Konuştu.

Gül:

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, son dönemlerde İslam dünyası içinde farklı farklı eğilimlerin ortaya çıktığına işaret ederek, "Bütün ülkeler olarak hepimizin bunlara müdahale etmemiz, Müslümanlar arasında herhangi bir sorun varsa, bu sorunları konuşarak, barışçı yollarla çözebilmemiz gerekir" diye konuştu.

Gül, Ankara'yı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, bir soru üzerine, bölgede ortaya çıkmış iki ayrı kutbun sözkonusu olmadığını belirtti, ancak kutuplaşma eğilimlerine müdahale edilmemesi ve diyaloğun kurulmaması halinde kutuplaşmaların ortaya çıkacağı uyarısında bulundu.

Bakan Gül, Pakistan'da hafta sonunda düzenlenecek olan, Orta Doğu sorununun ele alınacağı toplantıya İran'ın katılmayacak olmasının hatırlatılması üzerine, bu toplantıyı kesinlikle İran'a karşı bir toplantı olarak asla düşünmediklerinin altını çizerek, "Zaten böyle bir toplantı olursa, o zaman da katılmayız" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Mutteki de bu toplantıyı İran'a karşı yapılmış bir toplantı olarak düşünüp düşünmediklerinin sorulması üzerine, kendisinin de Gül ile aynı görüşleri paylaştığını, bu toplantıyı İran'a karşı yapılmış bir toplantı olarak görmediklerini ifade etti.

Kaynak: AA