Gül, Eylem Planına Destek İstedi

Gül, Eylem Planına Destek İstedi

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu Toplantısında Bir Konuşma Yaptı ve Girişimin Hazırlayacağı Eylem Planına Destek Çağrısında Bulundu.

Gül, Eylem Planına Destek İstedi

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu toplantısında bir konuşma yaptı ve girişimin hazırlayacağı Eylem Planına destek çağrısında bulundu.

Bakan Gül kahvaltılı toplantıda yaptığı konuşmada değişik kültürler ve toplumlar arasında diyaloğa ve karşılıklı işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Konuşmasında Medeniyetler İttifakı projesine de değinen Gül, girişimin Üst Düzey Grubunun Kasım ayında İstanbul'da, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a, eylem planına ilişkin bir rapor sunacağını söyledi.

Bakan Gül, bu bağlamda BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Eylem Planına yönelik rapora katkılarını sunmasını beklediklerini ve Eylem planının özellikle gençlere, göçmen gruplara, medya ve eğitim konularına yöneleceğini belirtti.

Gül, İttifakın Dostlar Grubunu, uluslararası toplumu, akademik camiayı, medya, sivil toplum üyelerini, kanaat önderlerini ve dini çevreleri Eylem Planınında belirtilen tavsiyeleri birlikte uygulamaya çağırdı.

Gül, Dostlar Grubunun bu anlamda öneminin çok büyük olduğuna işaret etti.

Daha sonra Bakan Gül ve İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ı, BM Genel Kurulundaki odasında ziyaret ettiler.

Görüşmeden önce bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: AA