Gül, 'Devrim'in Açılışına Katıldı

Gül, 'Devrim'in Açılışına Katıldı

Cumhurbaşkanı Gül, Suudi Arabistan'ın Kadınlar ve Erkeklerin Bir Arada Eğitim Göreceği İlk Kurumu Olan Üniversitenin Açılışına Katıldı.

Gül, 'Devrim'in Açılışına Katıldı
23.09.2009 22:07 | Son Güncelleme: 23.09.2009 22:07

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde kurulan Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin açılışına katıldı. Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz'in davetlisi olarak bu ülkede bulunan Gül, yol ve altyapısını bir Türk şirketinin yaptığı ve sosyal ortamı ile Suudi Arabistan'da bir ilk olma özelliği taşıyan üniversitenin açılışında şeref konuğu olarak yer aldı. Cumhurbaşkanı Gül'e Suudi Arabistan ziyareti sırasında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile birlikte TÜBİTAK yetkilileri ve bilim adamlarından oluşan bir heyet de açılışta yer aldı.

Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi açılışı, birçok ülkenin Devlet Başkanı düzeyinde katılımı ile gerçekleşti. Açılışa Suriye, Lübnan, Ürdün ve Yemen devlet başkanları katıldı. Nobel ödülü alan birçok bilim adamı da açılışta yer aldı. Üniversite, Suudi Arabistan'ın sadece eğitim alanında değil yeni çağa bakışı anlamında da tarihî bir hamle olarak nitelendiriliyor. Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin, Suudi toplum, devlet ve ekonomisinin değişimini, kültürler-dinler arasında hoşgörünün ve diyalogun güçlendirilmesini, kadın haklarının geliştirilmesini arzu eden Kral Abdullah'ın projelerinden biri olduğu belirtiliyor.

Suudi Arabistan'da kadınlar ve erkeklerin bir arada eğitim göreceği ilk kurum olma özelliğini taşıyan üniversitenin kampusunda kadınların araba kullanmasına da izin verilecek. Toplam 60 farklı ülkeden 374 yüksek lisans öğrencisinin eğitim göreceği okulda kendi alanında uzman 71 profesör ders verecek. Üniversiteye ayrılan yıllık araştırma bütçesi ise 10 milyar dolar.

ÜNİVERSİTENİN YOL VE ALTYAPI İNŞAATINI TÜRK FİRMASI YAPTI

500 milyon dolarlık bir iş hacmi oluşturan üniversitenin yol ve altyapı inşaatı da bir Türk firması tarafından gerçekleştirildi. Üniversite, Suudi Arabistan'ın kuzeyindeki Cidde kentinde iki yıl önce sadece çöl ve denizden ibaret olan bir alanda kuruldu.

*** Suudi Arabistan'da İlk Karma Üniversite ***

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de açılış törenine katıldığı ''Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi(KAUST), Cidde'nin 80 kilometre kuzeyinde, Kızıl Deniz'in kıyısındaki Thuwal köyünde 36 kilometre karelik alana inşa edildi.

Kadın-erkek öğrencilerin bir arada eğitim göreceği, kafelerde de birlikte oturabileceği kampüste çok sayıda yeşil alan, spor salonu ve klinik bulunduğu; yüksek teknolojiyle donatılmış kampüste, elektrikle çalışan araçlarla dolaşılacağı bildirildi.

Sunulan cazip fırsatlarla dünyaca ünlü bilim adamlarını bünyesinde toplayan üniversitede 71 akademik personel görev yapıyor, 817 kayıtlı öğrenci bulunuyor.

Suudi bilim adamları yetiştirmek amacıyla kurulan üniversitede Suudi gençler, yabancı öğrencilerin yanında azınlıkta kalıyor.

KAUST, devlete ait petrol şirketi Aramco tarafından işletilecek ve Eğitim Bakanlığı'nın kontrolünde olmayacak.

Açılışına bölge ülkelerinin liderleri, batılı yetkililer ile Nobel Ödülü sahiplerinden oluşan bir davetli grubunun katıldığı KAUST, Kral Abdullah'ın adalet ve eğitim sisteminde yapmayı planladığı reformlarla ilgili uzun dönemli projelerinden birinin hayata geçmesi olarak değerlendiriliyor. (Anadolu Ajansı)

*** Kral Abdullah: Bir Rüyam Gerçekleşti ***

Cidde'nin yaklaşık 90 kilometre kuzeyinde Suudi Arabistan'ın milli gününde yapılan üniversitenin açılışına, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın davet ettiği çok sayıda devlet adamı katıldı. Törene, Cumhurbaşkanı Gül'ün yanı sıra Ürdün Kralı Abdullah, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Bahreyn Emiri Hamad bin İsa el Halife, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el Ahmed el Cabir el Sabah, Bangladeş, Cubuti, Moritanya, Filipinler, Somali, Yemen ve Sudan devlet başkanları, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'i temsilen Prens Andrew ve çok sayıda davetli katıldı.

Tören öncesinde Suudi Arabistan Kralı Abdullah, konuklarını salonun girişinde karşıladı ve daha sonra üniversitenin maketi üzerinde konuklarına bilgi sundu.

Cumhurbaşkanı Gül, salona Kral Abdullah ile birlikte girdi ve törende Kral Abdullah ile yan yana oturdu.

Tören, Suudi Arabistan milli marşının çalınmasının ardından Kuran'dan bir ayet okunması ile başladı.

Törende bir konuşma yapan Suudi Arabistan Kralı Abdullah, üniversite rüyasının 25 yıldır zihnini meşgul ettiğini belirterek, ''Bu rüyam gerçekleştiği için Allah'a hamd olsun. Bu rüyanın doğuşuna şahitlik ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Üniversitenin dünyadaki tüm üniversitelere katkıda bulunacağını ifade eden Kral Abdullah, ''İlim ve imanın birbirine düşman olması mümkün değil'' dedi.

Üniversite Rektörü Chooun Fong Shih de, tarihi bir adıma tanıklık ettiklerini dile getirerek, ''Bu üniversitenin doğuşu gelecek demektir. Bu üniversite Kral Abdullah'ın Suudi Arabistan ve dünyaya hediyesidir'' dedi.

Konuşmaların ardından Kral Abdullah, simgesel olarak sahneden üniversitenin açılışını yaptı. Açılışta ses, ışık ve su gösterisi de yapıldı.

Açılış töreninin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Kral Abdullah ile baş başa bir görüşme gerçekleştirdi.

Gecenin sonunda Kral Abdullah, konukları onuruna akşam yemeği verdi. (Anadolu Ajansı)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title