Gül'den Sözen'e Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

Gül'den Sözen'e Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

Türk Sanat ve Mimarisi Alanında Bilimsel Çalışmalarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne Değer Bulunan Prof. Dr. Metin Sözen, Ödülünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Elinden Aldı.

Gül'den Sözen'e Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

Türk sanat ve mimarisi alanında bilimsel çalışmalarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığının Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne değer bulunan Prof. Dr. Metin Sözen, ödülünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün elinden aldı.

Restorasyonu tamamlanan Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde düzenlenen törende konuşan Gül, sözlerine Prof. Dr. Sözen'i ve ödüle değer bulan değerlendirme kurulunu tebrik ederek başladı. Bu vesileyle bir bilincin uyanacağına inandığını dile getiren Gül, şunları söyledi:

''Hem tarihi eserlerimize sahip çıkma, bu konuda daha büyük bir uyanışın, daha büyük bir şuurun oluşması, bunun yanında da yeni yerleşim birimleri, şehirlerimizi, caddelerimizi kurarken aynı estetik, güzellik, zarafet içerisinde de yeni bir akımın başlayacağını ümit ediyorum.

Dolayısıyla, eminim ki bu ödül verilirken, bütün bunlar düşünülerek bütün faaliyetler takdir edilmiştir. Ancak, benim en büyük arzum, bunun kent bilinci uyandırması, bir taraftan eski eserlere sahip çıkarken, yeni kurduklarımızın da ileride övünülecek şekilde güzel, estetik bir şekilde olmasıdır.''

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Prof. Dr. Sözen'in kültür ve sanata katkılarının yanı sıra, yurt içi ve yurt dışında saygın bir yerinin olduğunu belirten Günay, ''Ama bu kararın alınmasında asıl belirleyici olan Sayın Sözen'in kültür alanımız içinde örnek, öncü ve önder kişiliğidir'' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne değer bulunan Prof. Dr. Metin Sözen de törende yaptığı konuşmada, insanlar ve toplumların bir araya gelmelerinin Türkiye'nin gelecek umudu olduğunu da belirten Prof. Dr. Sözen, ''Türkiye, anayasasını ciddi ve doğru yazacaksa birinci maddesi bu bir kültür ülkesidir dememiz gerekiyor'' diye konuştu.