Gül'den Rehn'e Objektif Değerlendirme Talebi

Gül'den Rehn'e Objektif Değerlendirme Talebi

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'den, Türkiye'nin AB'ye Üyelik Sürecini Türkiye Aleyhindeki Siyasi Söylemler Açısından Değil, Objektif Bir Bakış Açısıyla Müktesebat Uyumu Kriterleri Temelinde Değerlendirmelerini İstedi.

Gül'den Rehn'e Objektif Değerlendirme Talebi

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'den, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini Türkiye aleyhindeki siyasi söylemler açısından değil, objektif bir bakış açısıyla müktesebat uyumu kriterleri temelinde değerlendirmelerini istedi.

Edinilen bilgiye göre, Rehn ile Dışişleri Konutunda akşamüstü başlayan, iftar yemeği sırasında da devam eden görüşmelerinde Gül, AB ve Türkiye'nin ortak hedefinin Avrupa değerleri temelinde birlikte yaşamak olduğunu hatırlatarak, bu süreçte AB'nin de teşvik edici olması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin, hedeflediği dönüşüm sürecinin mevcut şartlar altında zaman alacağına ve 9. reform paketiyle ilgili çalışmaların sürdüğüne işaret eden Gül, bazı taleplerin, Türk halkı tarafından "yeni koşullar ve kriterler dayatılıyormuş gibi" algılandığını ve tepkilere neden olduğunu belirtti.

Gelecek süreçte, Türkiye aleyhinde pek çok siyasi söylemin ortaya atılabileceğine dikkat çeken Gül, Rehn'den, Türkiye hakkında değerlendirmelerde bulunurken temiz bir sayfa açmalarını ve sürece siyasi söylemin Türkiye aleyhindeki bulanık merceğinden değil de objektif olarak müktesebat uyumu kriterleri açısından bakmalarını istedi.

AB dönem başkanı Finlandiya'nın Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin önerisinin de gündeme geldiği görüşmede, Rehn'e, bu girişimin bazı dengesizlikleri ortadan kaldırabildiği ve KKTC tarafından da uygun bulunduğu takdirde anlam taşıyacağı görüşü aktarıldı.

Türkiye'nin önünde çok zorlu birkaç ay olduğuna işaret eden Olli Rehn de, "kararlılık ve sabırla zorlukların aşılabileceğine" işaret etti.

Rehn'in görüşmede sivil toplum diyaloğu ve iletişim stratejisi konusunu da gündeme getirdiği ve bu konudaki girişimlerin halkların birbirini tanıyabilmesi ve yanlış anlamaların giderilmesi açısından önemini vurguladığı belirtildi.

Edinilen bilgiye göre Rehn, komisyon olarak bu konu üzerinde duracaklarını ifade ederek, bu çerçevede iyi bir başlangıcın Brüksel'de düzenlenebilecek bir konferansla sağlanabileceğini de söyledi.

Dışişleri Konutundaki iftar yemeğine Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın da katıldığı öğrenildi.