Gül'den Mehmet Akif Ersoy Mesajı

Gül'den Mehmet Akif Ersoy Mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un, Türk milletinin en büyük değerlerinden olduğunu belirtti.Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Mehmet Akif Ersoy'un ölümümün yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladığı bildirildi.Gül mesajında, Ersoy'un, edebiyatçı ve düşünce adamı kimliği, vatanseverliği, ilkeli, ölçülü, müteva...

Gül'den Mehmet Akif Ersoy Mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un, Türk milletinin en büyük değerlerinden olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Mehmet Akif Ersoy'un ölümümün yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladığı bildirildi.

Gül mesajında, Ersoy'un, edebiyatçı ve düşünce adamı kimliği, vatanseverliği, ilkeli, ölçülü, mütevazı hayatı ve Türk milletinin hislerine tercüman olan mısralarıyla herkesin gönlünde müstesna bir yer edindiğini kaydetti.

Milletleri millet yapan ve onları tarih içinde yüceltenin değerleri olduğunu ifade eden Gül, "vatan şairi" olarak tanımladığı Ersoy'un şiirlerinin, insanı derinden etkileyen coşkulu bir havaya, anlatmak istediklerini en çarpıcı biçimde ortaya koyan edebi zenginliğe ve anlam bütünlüğüne sahip olduğunu belirtti.

Gül, mesajında ayrıca şu görüşlere yer verdi:

"Akif, ifade ve ikna kabiliyetini milli mücadeleye katkı için de kullanmış, Anadolu işgalinin en zorlu dönemlerinde halkı yüreklendiren ve umutlandıran konuşmaları insanlara moral ve güç aşılamıştır. Nitekim milletimizin kahramanlığını, inancını, bağımsızlık aşkını ve vatan sevgisini anlatan eşsiz mısralarıyla İstiklal Marşı'nı Türk Milletine armağan etmiştir. Milletimizin milli ve manevi değerlerini en güzel şekilde vurgulayarak bir duygu seline dönüştüren İstiklal Marşı, ezelden ebede uzanan bağımsızlık ve birlikteliğimizin en önemli sembollerindendir. Mehmet Akif, milletvekili olarak da devletine ve milletine önemli hizmetlerde bulunmuştur. Mehmet Akif gibi değerleri yaşatmak, hatıralarına sahip çıkmak bizlerin geçmişe ve gelecege karşı en önemli sorumluluğudur. Değerli vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'u ebediyete intikalinin yıl dönümünde saygıyla ve rahmetle anıyorum." (ANKA)

(HM/GB)

Kaynak: ANKA