Gül'den Diyalog Çağrısı

Gül'den Diyalog Çağrısı

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Medeniyetler İttifakı Girişiminin Değişik Kültürlerin, Dinlerin ve Toplumların Dünyada Daha İyi Anlaşılmasına Yardımcı Olma Amacını Taşıdığını Belirterek Diyalog Çağrısında Bulundu.

Gül'den Diyalog Çağrısı

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Medeniyetler İttifakı Girişiminin değişik kültürlerin, dinlerin ve toplumların dünyada daha iyi anlaşılmasına yardımcı olma amacını taşıdığını belirterek diyalog çağrısında bulundu.

Bakan Gül ve İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Medeniyetler İttifakı Eş-Sponsorları olarak BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ı ziyaret ettikten sonra BM'de ortak bir basın açıklaması yaptılar.

Gül, İspanya Dışişleri Bakanı Moratinos ile sabah, girişimin Dostlar Grubuna bir kahvaltılı toplantı verdiklerini söyledi.

Toplantıda tartışılan konuların hazırlanmakta olan rapora yansımalarının olacağını; raporun da bir anlamda Eylem Planı niteliğinde olacağına ifade etti.

Dışişleri Bakanı Gül, herkesin aynı dünyada yaşadığını, toplumların giderek birbirine yakınlaştığını, bu yüzden diyaloga ihtiyaç duyulduğunu bildirdi ve toplumların birbirlerini daha iyi anlamaya çalışmaktan başka bir çarelerinin bulunmadığını söyledi.

Türkiye'nin bu girişimdeki rolüyle ilgili bir soru üzerine, Gül Türkiye'nin Müslüman ve demokratik standartları yerine getiren bir ülke olarak girişimde önemli bir rolü olduğunu vurguladı. Bakan Gül, bu anlamda İspanya ile birlikte yürüttükleri bu girişimde ilerleme sağlamak istediklerini söyledi.

İspanya Dışişleri Bakanı Moratinos ise,toplantının ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan'la görüşerek toplantıdan aldıklarını izlenimleri onunla paylaştıklarını söyledi.

Genel Sekreter Kofi Annan'a Kasım ayında İstanbul'da girişimin eylem planına yönelik bir rapor sunacaklarını belirten Moratinos, Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılacak bu toplantıya Genel Sekreter Annan'ın yanısıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Zapatero'nun katılacağını söyledi.

Moratinos, eylem planının sonuca yönelik olmasını istediklerini ve raporun amacının değişik kültürleri, insanları bir araya getirmek ve barışçı bir ortam yaratmak olduğunu söyledi. Moratinos Bakan Gül'ün sabahki toplantıda yaptığı konuşmada söylediği gibi bu girişime herkesin katılması ve katkıda bulunması gerektiğini belirterek hazırlanacak raporun sadece bir BM raporu olarak kalmaması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: AA