Gül: "Bush'ta Hiçbir Tereddüt Görmedim'

Gül: "Bush'ta Hiçbir Tereddüt Görmedim'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Terör Örgütüne Karşı Mücadelede Türkiye ile ABD Arasındaki Kararlılığın Devam Ettiğini ve Sonuna Kadar Devam Edeceğini Belirterek, Bu Konuda ABD Başkanı George W. Bush'ta Hiçbir Tereddüt Görmediğini Söyledi. Gül, 'Terör Bağlamındaki Konuşmamız, Herhangi Bir Şekilde Hesap Verme Şeklinde Olmadı' Dedi.

Gül:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terör örgütüne karşı mücadelede Türkiye ile ABD arasındaki kararlılığın devam ettiğini ve sonuna kadar devam edeceğini belirterek, bu konuda ABD Başkanı George W. Bush'ta hiçbir tereddüt görmediğini söyledi. Gül, ''Terör bağlamındaki konuşmamız, herhangi bir şekilde hesap verme şeklinde olmadı'' dedi.

ABD'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Gül, Beyaz Saray'daki temaslarının ardından Türk gazetecilerle bir araya geldi ve ABD Başkanı Bush ile yaptığı görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gül, "Terör örgütüne karşı hava operasyonları yapıldı. Kararlılık devam ediyor. Başkan Bush da bu konuda hiçbir tereddüt görmedim. Bize güvendiğini gördüm. Hedefimizin sadece PKK olduğunu biliyor. Bu kararlılık sonuna kadar devam edecek. Türkiye'nin; terörle mücadelede, askeri boyutun yanında kapsamlı çalışmalar yaptığını anlattım. Biz, bir tane daha şehit annesi çıkmasın, gazi ailesi olmasın diye uğraşıyoruz. Terör bağlamındaki konuşmamız, herhangi bir şekilde hesap verme şeklinde olmadı" diye konuştu.

Görüşmede hava harekatına değinilmediğini ifade eden Gül, bir gazetecinin ''ABD, işbirliği karşılığında Türkiye'den ne bekliyor?'' sorusunu, ''Bizden hiçbir beklentisi yok. Hiçbir şey istemiyor'' diye yanıtladı.

Gül, ABD'nin terör listesine aldığı örgüte karşı mücadelede büyük sorumluluğu olduğunu ve Türkiye'ye yönelik terör tehdidinin ABD'nin kontrolündeki Irak topraklarından geldiğine işaret etti.

Irak'taki istikrar ve güvenliğin Türkiye'yi çok yakından ilgilendirdiğini de vurgulayan Gül, ''Kendisine de (ABD Başkanı Bush'a) söylediğim gibi, orada bir ateş söz konusu olursa bu önce komşuları ısıtır, rahatsız eder. Dolayısıyla Irak'ın güvenliği, istikrarı ve oradaki huzur; kendilerinden çok, bizi çok daha fazla ilgilendirir'' dedi.

Bush ile görüşmesinde Kıbrıs konusunun da ele alındığını söyleyen Gül, Türk tarafının 2004 yılındaki referandumda üzerine düşeni yaptığını söyledi. Bush'a çözüm sürecinin hareketlenmesi gerektiğini anlattığını aktaran Gül, ABD Başkanı'nın da BM sürecini desteklediğini ve BM zemininde çözüme inandığını kaydetti.

Gül, Bush ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile görüşmelerinde geniş biçimde ele alınan konuların başında enerjinin geldiğini de belirtti. Türkiye'nin, Türk Cumhuriyetleriyle yakın ilişkilerini anlattığını ifade eden Gül, ABD'nin Türkiye'nin enerji alanındaki konumunun öneminin farkında olduğunu vurguladı.

ABD yönetiminin Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine her zaman destek katkı sağladığını anlatan Gül, bunun devamını beklediklerini belirtti.

Bu arada Beyaz Saray'daki temaslarda ikili ilişkilerin yanı sıra enerji konusu ele alınırken Türkiye'nin stratejik önemi üzerinde durulduğu öğrenildi.

Türk tarafı görüşmelerde Türkiye'nin sadece bir enerji koridoru olarak değil, enerji politikalarının merkezi olarak görülmesi gerektiğini Amerikan yönetimine ilettiği belirtildi. Bu konu görüşülürken, ABD Başkanı Bush'un Türkiye'nin AB üyeliğini ve enerji politikasını iç içe değerlendirerek, ''AB, Türkiye'nin öneminin nasıl farkında olamaz?'' dediği ifade edildi.

Gül, Başkan Bush'un ''Türk demokrasisine takdirlerini, güvenlerini ilettiğini ve reform sürecinin herkes tarafından büyük memnuniyetle takip edildiğini ifade ettiğini'' aktardı. Gül, ''Bu bizim için doğrusu bir onur kaynağıdır. Kendi halkımızın en üst demokratik standartlardan faydalanması bizim görevimizdir. O bakımdan bu konudaki takdirler Türk halkı için olduğu için bizi de çok mutlu emektedir'' dedi.