Gül: Bush Güçlü Taahhütte Bulundu

Gül: Bush Güçlü Taahhütte Bulundu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı George W. Bush'un Türkiye ile Birlikte PKK Terörüyle Mücadelede Son Derece Güçlü Bir Taahhütte Bulunduğunu, Söyledi.

Gül: Bush Güçlü Taahhütte Bulundu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı George W. Bush'un Türkiye ile birlikte PKK terörüyle mücadelede son derece güçlü bir taahhütte bulunduğunu, Beyaz Saray'daki görüşmelerinde Bush'un bu yöndeki taahhütünü bir kez daha yinelemesinden son derece memnun olduğunu söyledi.

Gül, ABD'nin uluslararası haber kanalı CNN'e mülakat verdi. Gül, PKK'nın terör eylemlerinde bulunduğunu ve masum insanları öldürdüğünün açık olarak bilindiğini vurguladı. Irak hükümetinin tüm topraklarını kontrol edemediğini, bu yüzden Irak'ın kuzeyindeki bölgede bir otorite boşluğu olduğunu söyledi ve terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'ı ''güvenli sığınak'' olarak kullandığının altını çizdi. Gül, terör örgütü PKK'nınorada yokedilmesi gerektiğini belirterek, askeri önlemin kaçınılmaz olduğunu vurguladı ve ''O yüzden bölgede bazı harekatlar yapıyoruz, ancak bunlar son derece dikkatli ve hedefe yönelik bir şekilde yapılıyor ve devam edecek'' diye konuştu.

Irak hükümetinin terör örgütü PKK ile mücadelede ciddi çaba sarfedip etmediğinin sorulması üzerineyse Gül, ''Irak hükümeti güçlü değil, tabii ki PKK ile mücadele etmek istiyor ama çok fazla zorlukları olduğu için belki de şu ana kadar (PKK ile mücadelede) herşeyi yapamıyor'' dedi.

Kaynak: AA