Gül-Biden Görüşmesinin Detayları - Haberler
Haberi Paylaş

Gül-Biden Görüşmesinin Detayları

Gül-Biden Görüşmesinin Detayları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın görüşmesinde, terör örgütü PKK'dan Suriye'ye, Irak'ın geleceğinden İran'a, birçok konunun gündeme geldiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın görüşmesinde, terör örgütü PKK'dan Suriye'ye, Irak'ın geleceğinden İran'a, birçok konunun gündeme geldiği belirtildi.

Amerikan yönetiminden üst düzey yetkili, Biden ile Gül'ün görüşmesine ilişkin, Biden ile seyahat eden gazetecilere uçakta brifing verdi.

Yetkilinin verdiği bilgiye göre, Gül-Biden görüşmesine 1 saatlik süre ayrılmasına rağmen, görüşme 2 saate yakın sürdü.

Yetkili, bunun, Gül ile Biden arasındaki görüşmenin "derinliği ve kapsamlığının bir yansıması" olduğunu belirterek, "Başkan Yardımcısı Biden, Cumhurbaşkanı Gül'ü yıllardır tanıyor. Daha önce birçok kez görüşmüşlerdi. Biden Cumhurbaşkanı Gül'ün bilgeliği ve sorunlara yaklaşımına büyük bir takdir duyuyor" dedi.

-"Irak konusu üzerinde çok fazla duruldu"-

Yetkiliye göre, birçok konunun ele alındığı toplantıda, ABD'nin bu yıl sonuna kadar Irak'tan askerlerini çekiyor olması nedeniyle, özellikle Irak konusu üzerinde çok fazla duruldu.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Gül ve ekibinin, Irak'tan yeni dönen Biden'dan izlenimlerini dinlemeye ilgi gösterdiği, Biden'ın da Irak'taki temaslarının ana hatlarına dair bilgi verdiği belirtildi.

Yetkiliye göre, Biden'ın görüşmede Türk tarafına, "Irak'la olan bağlantımızı koparmıyoruz. Bu bağımızın yapısı, askeri yapıdan sivil bir yapıya dönüşüyor" mesajını çok net ifadelerle ortaya koydu.

-İran'ın Irak'a etkisi-

Yetkili, görüşmede İran'ın Irak'taki etkisinin de ele alındığını söyledi.

Buna göre, Biden, Irak'ın, İran'dan başlamak üzere dış müdahalelere çok güçlü itirazlarının olduğu yönündeki görüşünü ortaya koydu.

Irak'taki seçimlerin her kesimden Iraklının İran'ın etkisine riayet etmediğini gösterdiğini belirten Biden, İranlıların seçimlerin sonucuna ve hükümete dikte etme gayretlerinin boşa çıktığını kaydetti.

Üst düzey yetkili, görüşmede, Irak'ta Araplar ve Kürtler arasındaki ilişkilerin de gündeme geldiğini anlattı.

-Suriye-

Yetkili, Gül-Biden görüşmesinde gündeme gelen bir diğer konunun terör örgütü PKK olduğunu söyledi.

Buna göre de Biden, iki ülkenin ortak sorunu olan bu meselenin çözümünde ABD olarak Türklere yardım etmeye olan bağlılıklarını yineledi. Biden ayrıca, Irak'ı ziyareti sırasında bir araya geldiği Iraklı yetkililerden, PKK terörizminin yol açtığı sorunla mücadelede daha fazlasını yapma taahhüdünü duyduğunu aktardı.

Görüşmede Suriye de gündemdeydi.

Biden, bölgedeki bazı çevrelerin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad rejimi sonrasında neler olabileceği konusundaki belirsizliğe dair kaygılarını anladığını, ancak Esad ve rejiminin şu anda Suriye'de istikrarsızlığın kaynağı olduğu ve sadece Suriye'de değil, ötesinde de mezhepsel çatışmaları körükleme yönünde en büyük tehlikeyi ortaya koyduğu inancını dile getirdi.

-İran konusunda kapsamlı görüşme-

Görüşmede İran konusunun da kapsamlı biçimde konuşulduğunu aktaran yetkiliye göre, Biden, İran'ın bölgedeki etkisinin azaldığı yönündeki değerlendirmesini dile getirdi.

Biden, ayrıca, İran'ın, nükleer programıyla ilgili tereddütleri gidermeyi reddetmesinden nükleer silahların yayılmasının önlenmesi anlaşmasını ihlaline, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisine suikast planından Tahran'daki İngiliz Büyükelçiliğine saldırıya ve Türkiye ve NATO radar sistemine tehditlerine kadar uzanan bir dizi "taşkın eylemleri"nin sonucunda daha da yalnızlaştığını söyledi.

-Kıbrıs sorunu, Türkiye-İsrail, Türkiye-Ermenistan ilişkileri-

Görüşmede Kıbrıs konusunun da ele alındığını ifade eden yetkili, Biden'ın, gelecek aylarda bu konuda BM'nin öncülüğünde gerçek bir ilerleme sağlanması umudunu dile getirdiğini kaydetti.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin gündeme geldiği görüşmede Biden, "ABD'nin en yakın iki dostu ve ortağının, aralarındaki ilişkilerde oluşan zararı ve mevcut gerginlikleri onarma yolunda çalışmalarının önemli olduğunu" belirtirken, bunun hem Türkiye hem de İsrail'in yararına olacağını, iki tarafın da bu uğurdaki fırsatları yakalamak için çalışacaklarını umduğunu kaydetti.

Görüşmede son olarak, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin ele alındığını ifade eden yetkili, Biden'ın, Çiçek'le görüşmesinde olduğu gibi bu görüşmede de protokollerin TBMM'nin gündemine yeniden getirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini ve TBMM'nin bu konuda adım atacağı umudunu ortaya koyduğunu kaydetti.

-"İran'a yönelik yaptırımlar ve Suriye'de tampon bölge oluşturulması gündeme gelmedi"-

Yetkili, bir gazetedeki Biden ile ilgili haberle bağlantılı olarak

"Gazetedeki röportajında, Türkiye'nin İran'a daha sert yaptırımlar uygulaması çağrısında bulunuyor, peki İran'a daha sert yaptırımlar konusunu konuştular mı-" sorusu üzerine, görüşmede bu konunun gündeme gelmediğini söyledi.

Yetkili, bir başka soru üzerine, Suriye'de uluslararası bir tampon bölge oluşturulması konusunun gündeme gelmediğini bildirdi. - WASHINGTON

AA - Son Dakika Haberleri

Dünya, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title