Gül: Başbakan ile Cumhurbaşkanı Ters Düşse Gibi Bir Yaklaşımın Faydası Yok

Gül: Başbakan ile Cumhurbaşkanı Ters Düşse Gibi Bir Yaklaşımın Faydası Yok

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın DTP ile İlgili Açıklamalarına İlişkin Olarak, 'Bu Konuların Ele Alınışında, 'Başbakan ile Cumhurbaşkanı Ters Düşse de Bir Konu Çıksa' Gibi Bir Tavır Gördüm. Bunların Türkiye'ye Hiç Faydası Yok' Dedi.

Gül: Başbakan ile Cumhurbaşkanı Ters Düşse Gibi Bir Yaklaşımın Faydası Yok

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın DTP ile ilgili açıklamalarına ilişkin olarak, ''Bu konuların ele alınışında, 'Başbakan ile Cumhurbaşkanı ters düşse de bir konu çıksa' gibi bir tavır gördüm. Bunların Türkiye'ye hiç faydası yok'' dedi.

Gül, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Zirvesi için bulunduğu Senegal'in başkenti Dakar'da konakladığı Le Meridien Otel'de Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katıldı.

İKT'nın 11. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Senegal'de bulunduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Gül, İKT'nin son yıllarda ağırlığı artan çok büyük bir siyasi organizasyon olduğunu söyledi.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun İKT Genel Sekreterliği görevini yürüttüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, bu nedenle Türkiye'nin İKT'deki ağırlığının çok daha fazla olduğunu ifade etti.

Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın ''Kıbrıs Türk Devleti Devlet Başkanı'' sıfatıyla toplantıya katıldığını ve bir konuşma yaptığını ifade etti. ''Bunlar Türkiye için önemli hususlardır'' dedi.

Zirvelerin amaçlarından birinin de ikili görüşmelere zemin hazırlaması olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, bugün 20'ye yakın devlet ve hükümet başkanıyla bir araya geldiğini söyledi. Gül, ikili görüşmelerin her bakımdan çok faydalı olduğunu belirterek, Türkiye'nin 2009-2010 dönemi BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği adaylığı ve İzmir'in Expo 2015 adaylığı için destek istediğini aktardı. Gül, ''Özellikle birçok Afrika ülkesinin cumhurbaşkanlarından bu konularda söz aldım'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül'e, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ' 'PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmedikçe Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak DTP'nin görüşme talebine karşılık vermeyeceği'' yönündeki açıklaması hatırlatıldı. Gül, ''DTP ile görüşme konusunda Başbakan ile bir görüş ayrılığınız var mı?'' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Bu konuların ele alınışında, 'Başbakan ile Cumhurbaşkanı ters düşse de bir konu çıksa' gibi bir tavır gördüm. Bunların memlekete faydası yok, onu söylemek isterim. Bunların Türkiye'ye hiç faydası yok.

İkincisi, bir kez daha söylüyorum, ben siyaset üstüyüm. Ben siyasette bulundum, ama ben Cumhurbaşkanı olduktan sonra görevim gereği siyasetin üstündeyim. Ben Türkiye'nin birliğini ve bütünlüğünü temsil eden bir insanım. İyi-kötü, suçlu-suçsuz, öyle-böyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesi temsil ederim. Siyasetin içinde olanların daha farklı davranma, daha farklı hareket etme hakları vardır. Dolayısıyla Sayın Başbakan böyle düşünebilir, kendi yönünden haklı olabilir. O ayrı bir şey. Ben de eğer siyasetçi olsaydım o zaman bir karşılaştırma yapılabilirdi.''

Kaynak: AA