Gül: "Barzani'nin Demeci Hayalperestlik Örneği"

Gül: "Barzani'nin Demeci Hayalperestlik Örneği"

Irak'ın Kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetiminin Lideri Mesud Barzani'nin, 'Kürdistan Fikrine Alışın' Şeklindeki Sözlerini "Bu Tip Demeçlerin ya Kasıtlı ya da Çok Hayalperestlik ve Sorumsuzluk Örneği" Olduğunu Söyledi

Gül:

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin lideri Mesud Barzani'nin, ''Kürdistan fikrine alışın'' şeklindeki sözlerini "bu tip demeçlerin ya kasıtlı ya da çok hayalperestlik ve sorumsuzluk örneği" olduğunu söyledi

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Pakistan ve Afganistan'a yaptığı ziyaretleri tamamlayarak yurda döndü.

Gül, dönüş yolunda uçakta basın mensuplarıyla sohbeti sırasında, "Orta Doğu'daki irrasyonel liderlik ve maksimalist hayalperestliğin halkların başını daima belaya soktuğunu" söyledi.

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin lideri Mesud Barzani'nin, ''Kürdistan fikrine alışın'' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Gül, aslında kimseyle polemiğe girmek istemediğini belirtti.

Gül, "bölgenin ve özellikle de Irak'ın kritik bir dönemden geçtiği, Türkiye'nin kucaklayıcı ve yapıcı bir politika takip ettiği sırada, bu tip demeçlerin ya kasıtlı ya da çok hayalperestlik ve sorumsuzluk örneği" olduğunu söyledi.

Eğer kendi halklarına iyilik yapmak istiyorlarsa herkesin bu bölgede son 15 yılda olup bitenlerden çok iyi ders alması ve gerçekçi olması gerektiğini ifade eden Gül, aksi bir hareketin kendi halklarının başını belaya sokmaktan başka bir işe yaramayacağını kaydetti.

Kaynak: AA