Gül: "Barış, Uluslararası Çabalarla Güç Kazanacak"

Gül: "Barış, Uluslararası Çabalarla Güç Kazanacak"

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, NATO-ab Stratejik İşbirliğinin Geliştirilmesinin, Daha Barışçı Bir Güvenlik Ortamının Yaratılması Yönündeki Uluslararası Çabalara Büyük Güç Kazandıracağını Belirtti.

Gül:

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, NATO-AB stratejik işbirliğinin geliştirilmesinin, daha barışçı bir güvenlik ortamının yaratılması yönündeki uluslararası çabalara büyük güç kazandıracağını belirtti.

Gül, Türk-Atlantik Konseyi'nin düzenlediği 16.Uluslararası Antalya Güvenlik ve İşbirliği Konferansı'na gönderdiği mesajda, konferansa katılamamasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Konsey Başkanı Haluk Bayülken ve çalışma arkadaşlarına şükran duygularını iletti.

Konferansın, Avrupa-Atlantik bölgesi ve ötesinde barış ve istikrarın korunması ve inşa edilmesinde NATO'nun rolüne ilişkin gelişmelerin yeniden gözden geçirilmesi bakımından mükemmel bir fırsat sunduğunu ifade eden Gül, barış içinde bir uluslararası ortamın sağlanması ve inşa edilmesinin NATO'nun her zaman en başta gelen arzusu olduğunu kaydetti.

Gül, NATO'nun, Barış İçin Ortaklık, Akdeniz Diyaloğu ve İstanbul İşbirliği Girişimi gibi ortaklık mekanizmalarındaki başarısının, daha fazla güvenliğin ve uluslararası işbirliğinin, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi ortak değerlerin ilerletilmesi yoluyla sağlanabileceğini kanıtladığını belirtti.

Afganistan'da sağlanan başarının halen NATO'nun güvenilirliğinin kilit ögesi olduğunu ifade eden Gül, Türkiye'nin, Temmuz sonundan beri ISAF Kabul Bölge Komutanlığı'nı Fransa ve İtalya ile birlikte 2 yıllığına üstlenerek, oynadığı aktif rolü yeniden ortaya koyduğunu belirtti.

Türkiye'nin, ISAF'ın komutasını son 5 yıl içinde 2 kez üstlendiğini hatırlatan Gül, Afganistan'da bu yıl içindeki diğer önemli bir gelişmenin, Türkiye'nin de katılımıyla Güneydoğu Avrupa Tugayı'nın başarılı şekilde konuşlanması olduğunu ifade etti.

Gül, NATO ve AB arasında tesis edilen stratejik ilişkilerin, Avrupa-Atlantik bölgesinde barış ve istikrarın geliştirilmesine yönelik çabalarda tutarlılık ve devamlılığın sağlanmasında kritik rol oynadığını kaydetti.