Gül: "Avrupa ve ABD 301'e Dahil Olursa Yapılacak Olanlar da Yapılamaz Olur"

Gül: "Avrupa ve ABD 301'e Dahil Olursa Yapılacak Olanlar da Yapılamaz Olur"

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 301'inci Maddenin, Türkiye'nin Bir Meselesi Olduğunu Belirterek, Amerikanın ya da Avrupa'nın Bu Konuya Dahil Olmasının Yapılacak Olanları da Yapılamaz Hale Getireceğini Söyledi.

Gül:

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 301'inci maddenin, Türkiye'nin bir meselesi olduğunu belirterek, Amerikanın ya da Avrupa'nın bu konuya dahil olmasının yapılacak olanları da yapılamaz hale getireceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Gül, Avustralya Dışişleri Bakanı Alexander Downey ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, 301'inci maddenin Amerika'da gündeme gelip gelmediği ile ilgili sorulan bir soru üzerine, bu konunu Türkiye'nin meselesi olduğunu söyledi.

"301'nci madde Amerikalıların ya da Avrupalıların değil Türkiye'nin meselesidir" diyen Gül, burada bir değişiklik yapılması gerektiğine inandıklarını kaydetti.

Gül, "Amerikalılar ya da Avrupalıların bu konuya dahil olması yapılacak olanları yapılmaz hale getirir açık söyleyeyim" diyerek Amerika'da bu konuda bir görüşmenin olmadığını belirtti.

"TÜRKİYE'NİN REFORM SÜRECİNİ GÖLGELİYOR"

301'inci maddenin, Türkiye'nin reform sürecini gölgelediğini belirten Dışişleri Bakanı Gül, "Dışarıda zannediyorlar ki Türkiye'de ağzını açan hapse gönderiliyor. Türkiye'de yüzlerce gazeteci, düşünür hapiste, önemli yazarlar düşüncelerini ifade edemiyor, hükümetin beğenmediği fikirler ifade edilemiyor. Bu yanlış" diye konuştu.

Gül, "Bugün Türkiye'de insanlar düşüncelerini ifade ettiği için hapse konmuyor. Türkiye'de insanlar istediği fikri açıkça söyleyebiliyorlar" dedi.

Herkes düşüncesini açıkça ifade etsin diye ceza yasasının tamamını değiştirdiklerini ifade eden Abdullah Gül, "Beğenmediğimiz bir düşünce de olabilir yeter ki arkasında şiddet olmasın" diye konuştu.

Abdullah Gül, uygulamada bazı yanlışlıklar olduğunu, bazı savcıların istemedikleri istikamette bazı dosyalar açtıklarını belirterek, bu durumun Türkiye hakkında çok yanlış fikir oluşturduğunu kaydetti.

Bundan dolayı bu değişikliğin yapılması gerektiğini vurgulayan Gül, farklı niyetleri olanların elbette başka maddeleri de kullanabileceğini ifade etti.

Gül, "Ancak bizim arzumuz şudur, Türkiye'de herkes düşüncesini rahatlıkla ifade edebilmeli, yeter ki arkasında şiddet olmasın, yeter ki arkasında hakaret olmasın. Bunlar da dünyanın hiçbir yerinde serbest değildir" dedi.(ANKA)