Gül: Amerikalılardan Akıl Almaya İhtiyacımız Yok Ki

Gül: Amerikalılardan Akıl Almaya İhtiyacımız Yok Ki

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Amerikalılarla Kendi Sorunlarımızı Konuşup da Akıl Almaya İhtiyacımız Yok Ki. Bizim Aklımız Yok mu, Biz Bilmiyor Muyuz?' Derken, 'Terör Örgütü ile Muhatap Olunmaz, Anlayacağı Dilden Konuşulur ve Kararlılıkla Anlayacağı Dilden Konuşulmaya Devam Edilir' Şeklinde Konuştu.

Gül: Amerikalılardan Akıl Almaya İhtiyacımız Yok Ki

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Amerikalılarla kendi sorunlarımızı konuşup da akıl almaya ihtiyacımız yok ki. Bizim aklımız yok mu, biz bilmiyor muyuz?'' derken, ''Terör örgütü ile muhatap olunmaz, anlayacağı dilden konuşulur ve kararlılıkla anlayacağı dilden konuşulmaya devam edilir'' şeklinde konuştu.

Gül, ABD'deki temaslarını tamamladıktan sonra, Türkiye'ye hareketinden önce, New York'taki Türk Evi'nde Basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Gül, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gül, bir gazetecinin ''terörle mücadelede bazı ABD'li yöneticilerin öne sürdüğü 'siyasi çözüm' tezine karşı Türkiye'nin mesajının net olarak iletilip iletilmediği yönündeki sorusunu yanıtlarken, ABD'li muhatapları ile görüşmelerinde bu konunun gündeme gelmediğini söyledi.

Ekonomik, sosyal ve kültürel çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Gül, şunları kaydetti:

''Amerikalılarla kendi sorunlarımızı konuşup da akıl almaya ihtiyacımız yok ki. Bizim aklımız yok mu, biz bilmiyor muyuz? Nasıl olur? Silahla karşımıza çıkana silahla... Ama onları izole etme, herhangi bir konuyu hiç bir şekilde istismar etmelerine fırsat vermemek için yapılacak çok şey vardır ve yapılıyor da. Bunlara tabii ki yeni şeyler de eklenebilir. Hiç bir komplekse düşmeden bunları söylüyorum. Bu konuda biz gayet rahatız. Terörle nasıl mücadele edilir bunu tabii ki biliyoruz. Buraya gelip bu konuları muhataplarımla niye konuşayım. Bu konular yanlış anlaşılabilir, istismar edilebilir.

Terör örgütü ile muhatap olunmaz, terör örgütü ile anlayacağı dilden konuşulur ve kararlılıkla anlayacağı dilden konuşulmaya devam edilir''

Bu ziyaretinin asıl amacının; ''iki önemli müttefik arasında en üst düzeydeki görüşmeleri bir kez daha gözden geçirmek, ilişkileri teyit etmek, karşılıklı çıkarları bir kez daha tespit etmek ve ilişkilere ivme kazandırarak gelecekte Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlü biçimde devamını sağlamak'' olduğunu anlatan Gül, bu çerçevede ABD Başkanı George Bush ile Beyaz Saray'da birçok önemli konuyu geniş biçimde ele aldıklarını, görüşmelerde en çok Türkiye'yi son dönemde meşgul eden terörle mücadele Orta Doğu, Irak ve enerji konularının gündeme geldiğini söyledi.

''Irak petrolünün çıkarılmasında Irak'taki yerel grupların konumu''na ilişkin bir soru üzerine Gül, Türkiye'nin komşusu Irak'a sadece güvenlik açısından bakamayacağını ifade etti.

Terör örgütünün Irak'la ilişkileri zehirlediğine işaret eden Gül, ''Bizim 30 kilometre berimizdeki petrol alanına Norveç'ten gelecekler, uzaktan gelecekler, Amerika'dan gelecekler, biz de sırtımızı döneceğiz. Böyle bir şey olamaz'' dedi.

Irak'la Türkiye arasında işbirliği potansiyelinin çok fazla olduğunun altını çizen Gül, iki ülkenin yakın işbirliğine girme imkanının olduğunu söyledi.

Gül, daha önce dile getirdiği, ''PKK aradan çıkarsa Irak'la ilişkilerimiz çok gelişir'' sözünü ABD Başkanı Bush'a da ilettiğini belirterek, ''Irak'ta güvenlik sorunu olmazsa bundan en çok Türkiye ve Irak faydalanır'' dedi.

Kaynak: AA