Gül, Aliyev ve Saakaşvili Bakü-tiflis-kars Treninin İlk Yolcuları

Gül, Aliyev ve Saakaşvili Bakü-tiflis-kars Treninin İlk Yolcuları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gürcistan'ın Marabda Kasabası'nda Bakü-tiflis-kars (Btk) Demiryolunun Gürcistan Kısmının Açılış Töreni Ardından, Btk Demiryolunda Hareket Eden İlk Treni Kullandı.

Gül, Aliyev ve Saakaşvili Bakü-tiflis-kars Treninin İlk Yolcuları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gürcistan'ın Marabda Kasabası'nda Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolunun Gürcistan kısmının açılış töreni ardından, BTK demiryolunda hareket eden ilk treni kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Devlet Başkanı Miheil Saakaşvili'nin da bulunduğu lokomotif sürücü kabininde treni kullanan Cumhurbaşkanı Gül, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının ilk yolcusu ile ilk tren kullanıcısı oldu. BTK'nın 2.5 yıl içinde hizmete açılacağı, projenin toplam maliyetinin 450 milyon dolar olacağı belirtilirken, bunun 200 milyon dolarının Gürcistan'a ait olduğunu bildirildi. Türkiye kısmındaki Kars-Aktaş sınır kapısı arasında kalan 76 kilometrelik bölümün inşaatının

Türkiye tarafından, Gürcistan sınırından Marabda'dan Ahılkelek'e kadar olan 29 kilometrelik kısmının da Gürcistan Hükümeti tarafından tamamlanacağını belirtildi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) petrol ve doğalgaz boru hattı projelerinden sonra BTK demiryolu projesinin hayata geçirilmesi, Türkiye'nin batı ve doğuyu birbirine bağlayan transit ülke konumunu daha da güçlendirdi.

(ZT-OYK-OYK-ÖK-D)

Kaynak: İHA