Gül, ABD Başkan Yardımcısı Cheney ile Görüştü

Gül, ABD Başkan Yardımcısı Cheney ile Görüştü

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile Beyaz Saray'da Biraraya Geldi.

Gül, ABD Başkan Yardımcısı Cheney ile Görüştü

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile Beyaz Saray'da biraraya geldi.

Cheney ile görüşmesinin ardından Bakan Gül'ün bugün ilerleyen saatlerde ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile yine Beyaz Saray'da görüşmesi öngörülüyor.

Bakan Gül, yarın ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile biraraya gelecek.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, PKK'nın Türkiye'ye Kuzey Irak'tan sızmasının gerginlik yarattığını belirterek, "bu çok hassas bir konu ve Kuzey Irak'ta silahlı bir çatışmayla karşılaşılmaması için diplomasiyi kullanıyoruz" dedi.

McCormack, ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlediği günlük basın toplantısında, Türkiye'nin Kuzey Irak'a operasyon düzenleme ihtimaline ilişkin bir soruyu yanıtladı. McCormack, "PKK'nın Türkiye içlerine sızmasıyla ilgili birçok gerginlik var. PKK, sınırın Türkiye tarafında birçok askerin ve masum sivilin canını aldı. Bu bizim için ciddi bir mesele. Türkler için de öyle" dedi.

Sean McCormack, ABD'nin PKK ile mücadele için atadığı özel temsilci, Emekli Orgeneral Joseph Ralston'ın, sınırın iki tarafında, Türkler ile Iraklılar arasındaki gerginliği azaltma konusunda çalıştığını belirtti.

Kaynak: AA