Gucht: "Türkiye ile Müzakerelerin Askıya Alınması Felaket Olur"

Gucht: "Türkiye ile Müzakerelerin Askıya Alınması Felaket Olur"

Brüksel (A.a) ? 13.11.2006 ? Belçika Dışişleri Bakanı Karel de Gucht, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) Katılım Müzakerelerinde Bir "Kesinti" Yaşanmasının "Felaket" Olacağını Söyledi.

Gucht:
13.11.2006 22:24 | Son Güncelleme: 13.11.2006 22:24

BRÜKSEL (A.A) ? 13.11.2006 ? Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) katılım müzakerelerinde bir ''kesinti'' yaşanmasının ''felaket'' olacağını söyledi.

AB Konseyi çerçevesinde çeşitli değerlendirmelerde bulunan De Gucht, AB'nin genişleme sürecinin Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerle kısıtlı görülemeyeceğini, Türkiye'nin katılımının bu ülkelerle mukayese dahi edilemeyeceğini belirterek, ''Türkiye'nin katılımı ile gerçekleşecek olan genişleme jeostratejik bir genişlemedir. Küresel alanda bir rol üstlenmek iradesinde olan AB, Ortadoğu'daki gelişmeleri, İslam dünyasında aşırı kesimlerin tırmanışını iyi görmelidir'' dedi.

Türkiye'ye yeni kriterler getirilmemesi gereği üzerinde de duran Karel De Gucht, Ankara'ya karşı ''farklı bir yaklaşım'' gereğinden söz etti.

De Gucht, son dönemde Ankara'ya resmi ziyarette bulunduğunu, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda tavır değiştirmek niyetinde gözükmediğini, TBMM'de bu doğrultuda bir çoğunluk bulunmadığını söylerken, ''felaket doğuracak bir kesintiyi önlemek için'' başta Kıbrıslı Rumlar olmak üzere herkesin ''yumuşak tavır'' izlemesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title