Guardıan, İstanbul'daki Neyli Müzik Terapisini Yazdı

Guardıan, İstanbul'daki Neyli Müzik Terapisini Yazdı

İngiliz The Guardian gazetesi, İstanbul'da iki doktorun tıbbi tedavi yanında ney ve flüt ile müzik terapisi uyguladığını aktarırken, Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Uzman Dr.

Guardıan, İstanbul'daki Neyli Müzik Terapisini Yazdı

İngiliz The Guardian gazetesi, İstanbul'da iki doktorun tıbbi tedavi yanında ney ve flüt ile müzik terapisi uyguladığını aktarırken, Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Uzman Dr. Erol Can ile röportaj yaptı.

Gazete, bugünkü sayısında İstanbul'daki Memorial Hastanesi'nde görevli Prof. Dr. Bingür Sönmez'in flüt, Erol Can'ın ney çalarak, tıbbi tedavi sürdürdükleri hastalara Türk Sanat Müziği'nin Mahur, Saba, Hicaz, Rast ve Mahmur makamlarındaki klasik eserlerini seslendirerek terapi uyguladığını yazdı. Müzikle terapi yönteminin yaklaşık 1000 yıllık geçmişi olduğu belirtilen haberde Uzman Dr. Can, her makamın ayrı bir işlevi olduğunu anlatırken, "Eğer söz konusu olan bir anoreksi hastası ise rast makamının olumlu etkileri oluyor, ancak hastanın diyet yapması gerekiyorsa hicaz makamı çalınmalı" dedi.

Ortaçağ'da İslami tıbbın Türk Sanat Müziği makamları üzerine çalıştığını, 9. yüzyılda Farabi'nin farklı müzik makamlarının vücut ve ruh hali üzerine etkilerini grupladığı belirtilen haberde görüşleri aktarılan Prof. Dr. Bingür Sönmez, uyguladıkları müzik terapisini modern tıbba alternatif olarak kullanmadıklarını vurguluyor ve belli şarkıların 5-10 dakika dinlenmesinin kalp atışını yavaşlattığını ve tansiyonu düşürdüğünü anlattı.

Gazete, Mahur makamının depresyon tedavisinin yanında uygulandığını, Segah makamının hastanın rahatlaması ve uykusuzluk ve uyku bozukluklarına karşı yardımcı yardımcı olduğu meditasyon için Saba makamının tercih edildiğini kaydederken, web sayfasında bu müziklere de yer verdi. Yoğun Bakım Ünitesi şefi Uzman Dr. Can, müzikli terapiyi doğduğu Bulgaristan'daki Sofya Hastanesi'nde çalışırken keşfettiğini söyledi. Bir dönem hastalarına dinletmek için teyp ve kulaklık kullandıklarını, daha sonra zaman zaman canlı müzikle sonuç almaya başladıklarını aktaran Dr. Erol Can, kendisinin ney çalmayı öğrendiğini ifade etti.

Prof. Dr. Sönmez ise, her hastalığa ayrı bir makamla müzik terapisi uyguladıklarını bu yöntemi Farabi'nin 9'uncu yüzyılda uyguladığını, modern tıp tedavilerinin yanı sıra hastalarına müzikle terapiyi uyguladıklarını ekledi.

DHA(İD) - İstanbul