Greenpeace'den Nükleer Santral Açıklaması

Greenpeace'den Nükleer Santral Açıklaması

Greenpeace'den Yapılan Açıklamada, 'Türkiye'nin Enerji İhtiyacı İçin Yapılması Planlanan Nükleer Santrallerin, Hem Ekonomik Hem Çevresel Hem de Enerji Güvenliği Açısından En Yanlış Cevap Olduğu' İleri Sürüldü.

Greenpeace'den Nükleer Santral Açıklaması

Greenpeace'den yapılan açıklamada, ' 'Türkiye'nin enerji ihtiyacı için yapılması planlanan nükleer santrallerin, hem ekonomik hem çevresel hem de enerji güvenliği açısından en yanlış cevap olduğu'' ileri sürüldü.

Yazılı açıklamada, nükleer santrallere yapılacak her kuruş yatırımın, ''gerçek çözüm olan rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerjilere yapılacak yatırımlardan çalmak'' anlamına geldiği savunularak, şu görüşlere yer verildi:

''Aynı sorunların Türkiye'de yaşanmayacağının garantisini kimse veremez. Bu nedenle devlet bütçesi ağır bir ekonomik risk ile karşı karşıya kalabilir. Dünyanın hiçbir ülkesinde şimdiye kadar nükleer santraller devlet desteği olmadan yapılmadı.

Olması muhtemel her ekonomik felaket, bu durumda halkın vergilerinden karşılanacaktır. Türkiye'nin enerji ihtiyacı için yapılması planlanan nükleer santraller, hem ekonomik hem çevresel hem de enerji güvenliği açısından en yanlış cevaptır.''

Kaynak: AA