Göze Dokunmadan Tedavi: No Touch Laser
Haberler » Advertorial » Haber

Göze Dokunmadan Tedavi: No Touch Laser

Gözlük ve lenslerinizden, göze dokunmadan yapılan lazer tedavileri ile kurtulmak şimdi sandığınızdan kolay. No Touch Laser tedavisi ile ilgili Özel Veni Vidi Göz Sağlığı Grubu doktorlarından Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu merak edilenleri cevapladı.

İLANDIR

No Touch Laser nasıl bir tedavi yöntemidir?

No Touch Laser, göz yüzeyine cihazla temas etmeden uygulanan bir lazer tedavisi yöntemidir.

Klasik lasik ve femtosaniye lazerden farklı olarak göz içinde özel bıçakla ya da lazerle herhangi bir kesi yapılmadan ,flep denilen ince tabaka kaldırılmadan uygulanan "No Touch" yöntemi miyop, astigmat ve hipermetrop gibi göze ait kırma kusurlarının tedavisinde kullanılıyor.

No Touch Laser hangi hastalara uygulanabiliyor?

18 yaşın üzerindeki kişilere uygulanan bu yöntemde özellikle düzeltilmesi daha zor diye bilinen hipermetropi ve astigmatın bir arada bulunduğu en karmaşık göz bozukluklarını da tedavi edebiliyor.

Kornea nakli ameliyatı olmuş ve yüksek göz numarası gelişmiş hastalarda ,daha önce katarakt ameliyatı geçirmiş ve göz içi lensi takılmış ama göz numaraları sıfırlanamamış hastalarda da bu yöntem güvenle kullanılmaktadır.

No Touch Laser tedavisi, korneası ince olduğu için lazer uygulanamayan çok sayıdaki hasta için de çözüm oluşturuyor çünkü bu tedavi yöntemi ince kornealara uygulanabiliyor.

No Touch Laser tedavisinden sonraki süreç nasıldır?

No Touch Laser yönteminde kornea kesisi yoktur ve dolayısıyla kesiye bağlı hiçbir erken veya geç dönem komplikasyon beklenmez. Tedavi sonrası "zar kırışması" ve "zar yırtılması" gibi istenmeyen yan etkiler gelişmez.

No Touch Laser yöntemi klasik lazer tekniklerinden sonra sıkça karşılaşılan göz kuruluğu problemine yol açmaz. Kornea kesilmediğinden gözü nemlendiren sinirler de kesilmez ve göz kuruluğu oluşmaz.
Flep kaldırılmadığından, korneada kesi olmadığından lazerden sadece bir kaç gün sonra işe gidilebilir, her türlü spor yapılabilir, dalınabilir, yüzülebilir, serbestçe duş banyo alınabilir. Beşinci günden itibaren araç kullanılabilir.

No Touch Laser tedavisinden sonra bir buçuk gün kadar süren gözde hassasiyet, sulanma, batma yanma gibi tamamen geçici olan belirtiler kullanılan göz damlaları ve verilen ilaçlarla en az seviyede hissedilir.

Tedaviden sonra düzelen numaralar geri gelir mi ?

Hayır numaranın tekrar geri gelmesi söz konusu değildir. Burada önemli olan her hastanın göz durumunu özel olarak değerlendirmek ve hastayı kendi göz durumu ile ilgili ayrıntılı bilgilendirmektir.

Tedaviden sonra nelere dikkat etmeliyiz?

Tedavi olan kişilerin dikkat etmeleri gereken tek şey, tedaviden sonra bir ay süreyle dışarıda güneş gözlüğü takmalarıdır.

"No Touch Laser" tedavisinden sonra hastaların numarasız renkli kontakt lens kullanmalarında da hiçbir sakınca yoktur.

Göz doktorları da lazer yaptırıyor mu?

Göz doktorları kendilerine lazer yaptırmıyor gibi bir söylem var halk arasında. Fakat bu çok doğru değil. Göz sorunu olan her hasta gibi göz muayenesine göre göz yapısı lazere uygun çıkarsa lazer operasyonu olan birçok göz doktoru var.

NO TOUCH LASER TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANABİLİR?

  • 18 yaşın üzerindeki kişilere (üst yaş sınırı yok)
  • Miyoplara (uzağı göremeyenlere)
  • Astigmatlara (bulanık görenlere)
  • Hipermetroplara (yakını göremeyenlere)
  • Korneası ince kişilere
  • Keratokonus hastalarına (Cross tedavisiyle birlikte)
  • Kornea nakli geçirmiş ama astigmatı düzelmemiş hastalara
  • Katarakt ameliyatından sonra göz numarası sıfırlanamamış hastalara
  • 40 yaşından sonra gelişen yaşa bağlı yakın görme sorunu olan hastalara

"No Touch Laser" tekniğinin avantajları

• Tedavi sırasında göze temas yok.

• Göz çizilmiyor, kesilmiyor, gözden parça çıkarılmıyor.

• İnce göz dokusuna da uygulanabiliyor.

• Tedaviden sonra zar kırışması, zar altında iltihap gelişimi gibi sorunlar yok.

• Tedaviden bir hafta sonra denize ve yüzme havuzuna girmek serbest.