Görüntülü Haber) Mardin'de Servisçilerden 'Zorunlu Bağış' İddiasıyla Eylem

Görüntülü Haber) Mardin'de Servisçilerden 'Zorunlu Bağış' İddiasıyla Eylem

MARDİN'de, öğrenci taşımacılığı yapan servisçiler, Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerinden zorla bağış istediğini ileri sürerek Ulaşım Dairesi binası önünde oturma eylemi yaptı.

Görüntülü Haber) Mardin'de Servisçilerden 'Zorunlu Bağış' İddiasıyla Eylem

MARDİN'de, öğrenci taşımacılığı yapan servisçiler, Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerinden zorla bağış istediğini ileri sürerek Ulaşım Dairesi binası önünde oturma eylemi yaptı. Belediyeden yapılan açıklamada ise, ücretlerin Belediye Meclisi tarafından belirlenip onaylanan ücretler olduğu belirtildi.


Merkez Yenişehir Mahallesi'nde bulunan Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı önünde toplanan servis şoförleri, S plaka işlemleri için belediyenin kendilerinden 'Zorunlu Bağış' adı altında yüklü miktarda haraç istediğini iddia ederek oturma eylemi düzenledi. Servis araçlarıyla yolu trafiğe kapatan minibüsçüler, anahtarlarını yere bırakıp sloganlarla Mardin Büyükşehir Belediyesi yönetimini ve il meclis üyelerini istifaya davet etti. Servisçiler adına açıklama yapan Mahmut Çapçek, belediyenin kendilerinden haraç almaya çalıştığını ileri sürerek, "Şu anda Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı hem güzergah parası, hem uygunluk belgesi bir de devir parası dahil olmak üzere bize 6 bin 500 TL'lik bir masraf çıkarıyor. Biz normal plaka ile çalışamıyoruz, S plaka ile çalışmamız lazım. Trafik ile ilgili bir sıkıntımızın olmaması için S plakalarımızı çıkartmak istiyoruz. Hat sahibiyiz ve bu hakkımızı istiyoruz. En yakın büyükşehir olan Diyarbakır'da bu bedel 235 lira iken, burada bu bedel 6 bin 500 liradır. Şanlıurfa'da bu bedel 175 lira iken bu bedel burada 6 bin 500 liradır. Komşu illere oranla 20-30 kat fazla. Hiç kimsenin bunu ödemeye gücü yok. Bizler de sadece öğrenciden para kazanıyoruz. Başka hiçbir gelirimiz veya geçim kaynağımız yok. Arkadaşlar adına bizler buraya geldik, eylemimizi yapıyoruz" dedi.


Servis şoförlerinden Abdülaziz Başçı ise, belediyenin aracına yeni plaka takıldığı için 4 bin 250 lira güzergah ve tescil parası istediğini ileri sürerek, "Ulaştırma Bakanlığı onaylıyor, emniyet onaylıyor ve buraya geliyorum benden 4 bin 250 TL para istiyor. Bu nasıl adalet? Biz servisçiyiz, servisçi adam emektar adamdır. Bizler buraya 4 bin 250 TL ödediğimiz zaman ne yiyip ne içeceğiz. Ben zaten o parayı 9 ayda ya çıkarırım ya çıkarmam. Hepimiz mağduruz burada, belediyeden şikayetçiyiz. Yetkililerin buraya gelmesini istiyoruz. Yetkililer gelmeden hiç kimse servis yapmayacak. Biz burada bekleyeceğiz" diye konuştu.


Daha sonra servis minibüsçüleri adına oluşturulan bir heyet, Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Mehmet Ata Altun ile görüştü. Görüşme sonrası heyet adına konuşan Mahmut Çapçek, "Görüşmede herhangi bir sıkıntının olmayacağını dile getirdiler. İstenilen ücretler konusunda bir indirime gideceklerini ifade ettiler. Bizler de almış oldukları komisyon kararına itiraz edeceğiz. Mahkeme sürecimiz bugün başlayacak, inşallah yarın biter" şeklinde konuştu.


BELEDİYEDEN AÇIKLAMA Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Mardin Büyükşehir Belediyesi, merkez Artuklu ilçesinde öğrenci ve personel taşımacılığı yapmak üzere geçmiş yıllarda (S) Ticari plaka tahsisi yapılıp, plakasını aktifleştirmeyen hat sahipleri, Büyükşehir Belediyesi'ne başvurmaları halinde işlemleri yapılıp sonuçlandırılacağı belirtildi. Geçmiş yıllarda tahsis edilen güzergah izin belgesi olanlar için, müracaat etmeleri halinde güzergah izin belgeleri düzenlenip hak sahiplerine verileceği belirtilen Belediye açıklamasında, "Ancak, plakası boşta olup hiç aktifleştirmeyen ve ilk defa plaka tescilini yapacak olanlar, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanlığı'nca belirlenen ilk başvuru ücretini büyükşehir belediyesine ait vezneye yatırarak işlemleri en kısa sürede sonuçlandırılmaktadır. Ayrıca Büyükşehir ve il Belediyelerinin tümü ticari plakalı araçlardan Meclisin belirlediği ücret tarifesi çerçevesine göre ücret almaktadırlar" denildi. - Mardin

Kaynak: DHA