Görüntülü Haber) Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş : Mülteci Kampına Yapılan Saldırı İnsanlık Dışıdır

Görüntülü Haber) Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş : Mülteci Kampına Yapılan Saldırı İnsanlık Dışıdır

– BAŞBAKAN Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ordu'da yaptığı açıklamada, Türkiye sınır kesiminde bulunan, Suriye'deki Atme mülteci kampında meydana gelen patlamayla ilgili henüz ayrıntıları bilmediklerini söyleyerek, "Mülteci kampına yapılan bir saldırıysa bu gerçekten insanlık dışı bir saldırıdır" dedi.

Görüntülü Haber) Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş : Mülteci Kampına Yapılan Saldırı İnsanlık Dışıdır

– BAŞBAKAN Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ordu'da yaptığı açıklamada, Türkiye sınır kesiminde bulunan, Suriye'deki Atme mülteci kampında meydana gelen patlamayla ilgili henüz ayrıntıları bilmediklerini söyleyerek, "Mülteci kampına yapılan bir saldırıysa bu gerçekten insanlık dışı bir saldırıdır" dedi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, şehit Uzman Onbaşı Erdi Demirer'in cenaze törenine katılmak üzere bugün uçakla Ordu'ya geldi. Ordu-Giresun Havalimanı VIP salonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Numan Kurtulmuş, bir soru üzerine, Türkiye-Suriye sınırındaki Atme mülteci kampındaki patlamanın detayını henüz bilmediklerini belirterek, "Bir patlama olduğu yönünde bilgiler var. Bu bilgi netleştikçe kamuoyu ile paylaşılacaktır. Ümit ederiz ki büyük bir zayiyat vermemiştir. Maalesef Suriye ve Irak'taki bu siyasi karışıklıkların, orada uzun süredir devam eden iç savaşın her yere büyük zararı oluyor. Türkiye'ye de büyük zararı olduğunu açıkça görüyoruz. Mülteci kampına yapılan bir saldırıysa, bu gerçekten insanlık dışı bir saldırıdır. Orada ki insanlar zaten evlerinden, barklarından, normal hayatlarından uzaklaştırılmış insanlardır. Geleceği çalınmış insanlardır. Oraya bir saldırı düzenlenmiş, ya da her hangi bir şekilde orada bir bombalama olmuşsa, bunu yapanlar insanlık dışı bir suç işlemişlerdir. Dünyanın her yerinde mülteci kampları korunaklı yerler olmak durumundadır. Olayın detayı ortaya çıktıkça anlaşılacak ve bizde Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak gerekli tepkimizi, gerekli görüşlerimizi ortaya koyacağız" dedi.

TÜRKİYE MUSUL HALKINA YARDIM İÇİN ORADA

Numan Kurtulmuş, Irak Parlamentosu'nun 'Türk askerlerinin Irak'tan çıkarılması' yönünde aldığı karara da tepki göstererek, "Türkiye'nin varlığı Musul'un DAEŞ işgalinden kurtulması için, oradaki yerel güçlerin Türkiye'den talebi üzerinedir. Türkiye orayı işgal etmek için başka ülkeler gibi ta uzaklardan gelip o bölgeyi işgal etmek için orada değildir, Musul halkına yardım etmek için ordadır" diye konuştu.

Başakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş daha sonra karayoluyla, şehit Uzman Onbaşı Erdi Demirer'in cenaze törenine katılmak üzere Gürgentepe İlçesi'ne hareket etti. - Ordu

Kaynak: DHA