Görme Engelliler Sınıfında Karne Heyecanı

Görme Engelliler Sınıfında Karne Heyecanı

Balıkesir’de görme engelli öğrencilere eğitim verilen Balıkesir 23 Nisan Şehit Deniz Göçkün İlkokulu görme engelliler sınıfında karne heyecanı yaşandı.

Görme Engelliler Sınıfında Karne Heyecanı

Balıkesir'de görme engelli öğrencilere eğitim verilen Balıkesir 23 Nisan Şehit Deniz Göçkün İlkokulu görme engelliler sınıfında karne heyecanı yaşandı.

Balıkesir 23 Nisan Şehit Deniz Göçkün İlkokulu görme engelliler sınıfında eğitim gören öğrenciler karne heyecanı yaşadı. Toplam 4 öğrencinin bulunduğu sınıfta Hatice Başak Esen ve Yusuf Ahmet karnelerini almanın mutluluğunu yaşadılar. Diğer arkadaşları ise sağlık sorunları nedeniyle karne törenine katılamadı.

Özel Eğitim Öğretmeni İsmigül Üstünlüoğlu yaptığı açıklamada, "Sınıfımızda görme engelli öğrencilerle eğitim ve öğretim yapıyoruz. Sınıfımız çok özel bir sınıf çünkü Balıkesir ilimizde sadece bu sınıfımızda ilk okul düzeyinde öğrencilerimiz eğitim ve öğretim alıyorlar. Öğrencilerimize yönelik çalışmalar yapıyoruz, kabartma yazı ile derslerimizi sürdürüyoruz. Her ders için araç gereçlerimiz var, onlarla derslerimizi işliyoruz. Öğrencilerimiz diğer arkadaşları ile aynı müfredattan sorumlu. Aynı konuları işliyoruz fakat onlar için özel olan kitap ve araç gereçleri kullanıyoruz. Sınıfımız bu açıdan oldukça zengin, Bilgisayar programlarımız, kabartma yazıcı ve baskı makinelerimiz bu tür araç ve gereçlerimiz var. Öğrencilerimiz bunlarla daha iyi eğitiliyorlar. Sınıfımızda teknolojik cihazlar bulunmakta öğrencilerimiz bunları öğrenip kullanabiliyorlar. Öğrencilerimiz için 10 parmak bilgisayar klavye kullanım kursu açıldı ve bu sayede bilgisayar ekran okuma programlarıyla bilgisayarda yazı yazabiliyorlar, ödevlerini hazırlayabiliyorlar, yazdıkları yazının çıktısını alabiliyorlar. Tabletlerini dokunmatik olarak kullanabiliyorlar bunların eğitimlerini de yaş guruplarına göre veriyoruz" dedi.

23 Nisan Şehit Deniz Göçkün İlkokulu Müdürü Mustafa Demiral ise "Balıkesir ilinde ilk ve tek olan görme engelliler sınıfı sadece okulumuzda mevcut. Biz burada öğrencilerimizi sosyal kültürel ve akademik açıdan bütün etkinliklere katılarak geliştirip hayata hazırlıyoruz. 4 öğrencimiz ve 2 öğretmenimiz mevcuttur" şeklinde konuştu.

Görme engelliler 3. sınıf öğrencisi Hatice Başak Esen ise "Karnemi aldım notlarım çok güzel, çok mutluyum. Yazın tatile çadır kampa gideceğiz" dedi. - BALIKESİR