Görevine Yeni Başlayan Unmik Şefi Zannier Basına İlk Açıklamasını Yaptı

Görevine Yeni Başlayan Unmik Şefi Zannier Basına İlk Açıklamasını Yaptı

Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu'nun (Unmik) Yeni Şefi Lamberto Zannier, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Talimatları Uyarınca, Unmik'in Yeniden Yapılanmasının, Görevi Süresince Öncelikli Ödevlerinden Biri Olacağını Açıkladı.

Görevine Yeni Başlayan Unmik Şefi Zannier Basına İlk Açıklamasını Yaptı

Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu'nun (UNMİK) yeni Şefi Lamberto Zannier, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un talimatları uyarınca, UNMİK'in yeniden yapılanmasının, görevi süresince öncelikli ödevlerinden biri olacağını açıkladı.

UNMİK'in başına geçmek için geldiği Priştine'deki UNMİK karargahında basına ilk açıklamasını yapan UNMİK'in yeni şefi İtalyan diplomat Lamberto Zannier, yapılanma çerçevesinde UNMİK'in son 9 yıl içinde Kosova'yı idare ettiği yetkilerine sahip olmayacağını, özellikle Kosova Anayasası'nın yürürlüğe girmesinin ardından çok kısıtlı yetkilerle varlığını sürdüreceğini belirtti. BM Genel Sekreteri Moon tarafından birkaç gün önce yeni görevine atanan Zannier, UNMİK'in yapılanma sürecinin detaylarını henüz açıklamak durumunda olmadığını söyledi. Kosova'da mevcut olan yeni realite ile tanışmak için az-çok zamana ihtiyacı olduğunu belirten Zannier, görevinin hüküm süren yeni şartlarda diğer UNMİK şeflerinden çok farklı olacağının altını çizdi. "Görevimin ana amaçlarından biri, etnik topluluklar arasında diyalogu kolaylaştırmak olacaktır" diye konuşan Zannier, "Diyaloglarımız, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına hizmet edecektir" dedi.

Sırpların UNMİK'i kabul ettikleri, ancak Avrupa Birliği'nin EULEX Misyonu'nu reddetmeleri ve Kosova'nın kuzeyindeki gelişmeleri yorumlamaktan kaçınan Lamberto Zannier, diyalogun son derece büyük önem taşıdığını söylemekle yetindi.

Alman diplomat Joachim Rücker'in yerine geçen Lamberto Zannier, Kosova Anayasası'nın yürürlüğe girdiği ve tüm yetkilerin Kosova kurumlarına geçmesi gerektiği dönemde UNMİK'in başına getirildi. Kosova Anayasası'nın yürürlüğe girmesiyle UNMİK'in Kosova'dan ayrılması ve yerine polis ve adliye alanlarında yardımcı rolüyle AB'nin Eulex Misyonu'nun göreve başlaması gerekiyordu. Ancak Moon'un önerisi üzerine UNMİK kısıtlı yetkilerle yapılandırılmış haliyle bir süre daha Kosova'da kalacak.

(EK-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA