Gordon Haberleri

Gordon haber, Gordon son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gordon - 25.7.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz basınında bugün, İngiltere'nin orta ve batı bölgelerini vuran seller, Libya'da reform çağrıları ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kararına ilişkin yorumlar başlıkları öne çıktı. BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, İngiltere'yi günlerdir etkileyen sağanak yağışlar ve bu yağışların getirdiği sel baskınları son günlerde olduğu gibi bu sabah da gazetelerin ağırlıkla işledikleri konuların başında geliyor. Daily Telegraph, yeni sel baskınlarının yolda olduğu uyarısını manşetten verirken, süt ve benzeri gıdaların fiyatlarının artabileceğine dikkat çekiyor. İngiltere'nin orta ve batı kesimlerinde temiz su sıkıntısı çekilen yerlere yardım operasyonları başlatılırken, Çevre Bakanı Hilary Benn, Thames nehri yatağında yaşayanlar için durumun daha da kötüleşebileceği uyarısında bulundu. Çevre Ajansı'na bakılırsa yağışların devam etmesi su seviyesinin yeniden yükselmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra çiftçiler, sel baskınları yüzünden tarlalarındaki ürünlerini kurtarmaya çabalarken, süpermarketlerde süt, sebze ve benzeri gıdaların fiyatlarında artış bekleniyor. Independent ise suların çekilmeye başlamasıyla selzedeleri başka tehlikelerin beklemekte olduğuna dikkat çekiyor: "Gloucestershire'daki 350 binden fazla kişiyi sıkıntıya sokan kaybettikleri mal mülkleri olmadı. Burada hala temiz su sıkıntısı yaşanıyor ve yetkililer iki haftadan önce su şebekesinin düzelmeyeceğine işaret ediyor." Bölgede ayrıca kimyasal maddelerle dolu varillerin sel sularıyla evlerin, bahçelerin olduğu yerlere sürüklendiği ve sağlık için risk oluşturduğu haberleri geliyor. Financial Times "Artık bir sonraki sel baskını için plan yapma zamanı" başlığını attığı yorum yazısında, İngiltere'nin sel baskınlarını önleme konusunda diğer ülkelerden ders alabileceğini yazıyor. "Hollanda'nın neredeyse tamamı düzlük, ama 1953 yılından bu yana bir kez bile yıkıcı bir sel baskını yaşanmış değil. İngiltere de Hollanda'da olduğu gibi, ulaşım, kamu hizmetleri ve su idaresini tek bir bakanlığa bağlamalı. İngiltere gibi yeşil bir ülkede su baskınlarını tamamen önlemenin yolu yok ama en azından sıkıntılı sonuçları önlemek mümkün." İngiltere basınında göze çarpan bir diğer konu, hükümetin terör zanlılarının 28 gün olan gözaltı süresini artırma girişimleri. Daily Telegraph'ın yer verdiği habere göre, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, bugün milletvekillerini bu sürenin uzatılması yolunda ikna etmeye çalışacak.
Gordon - 25.7.2007
Bush'tan Erdoğan'a Tebrik Telefonu
ABD Başkanı George Bush, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı seçim zaferi için tebrik etti. Beyaz Saray Sözcüsü Gordon Johndroe, "Başkan Bush, Başbakan Erdoğan'ı arayıp pazar günkü seçimi kazanmış olmasından ötürü kutlamış ve müttefikimizle ilişkileri daha güçlendirme taahhüdünü yinelemiştir" dedi.
Gordon - 24.7.2007
Kıbrıs'ı Çözün
Genel seçimde zafer kazanan AKP’ye, AB’den tebrikle karışık talep yağmuru başladı. "Reformlara devam" çağrısı yapan AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Rehn, "Kıbrıs’ı çözün" mesajı yolladı. BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ı ilk kutlayan isimlerden olan Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’dan sonra, dün de Komisyon’un genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn bir açıklama yaptı. Rehn, AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyine girerken verdiği demeçte, Türk limanlarının Kıbrıs Rum Kesimi gemilerine açılmasını istedi. Bu sorunun müzakereleri yavaşlattığını hatırlatan Rehn, yeni hükümetin ekonomik ve yasal reformları tam bir kararlılıkla başlatmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos "Kıbrıs’ta çözümün anahtarı Ankara’nın elinde. Türk askeri ve Ankara’daki siyasilerin tutumuna bağlı. Türkiye Kıbrıs’a karşı yükümlülüklerini yerine getirip AB yolunda ilerleyecek mi göreceğiz" dedi. KADINLAR VE ALEVİLER Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu üyesi Cem Özdemir, "Eğer gerçekten Türkiye’nin yeni merkez partisi olmak istiyorsa, AKP’nin bu zaferi çok iyi değerlendirmesi gerekir. Örneğin kadın bakan sayısını yükseltip Alevileri kucaklayarak Kürt meselesinde cesur adımlar atmalıdır" dedi. Türkiye-AB Karma Parlamento Eşbaşkanı Joost Lagendijk, "2003-2004 dönemi reform politikalarının yeniden başlamasını memnuniyetle karşılanacağını ve bu konuda duyum aldığını" belirterek TCK’nın 301. maddesinin kaldırılmasını istedi. KARAMANLİS: DOST BAŞBAKAN Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis "dost başbakan" dediği Erdoğan’a bir mesaj yollayarak tebrik etti. Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni de, reform çabalarının "Daha büyük bir şevkle" devam etmesini umduğunu bildirdi. Katolikler memnun: Vatikan Ekonomik İşler Kurulu Başkanı Kardinal Sergio Sebastiani ve Türkiye Katolik Piskoposlar Kurulu (TKPK) Sözcüsü George Maroviç, Türkiye’deki seçim sonuçlarının Katolikler açısından memnuniyet verici olduğunu açıkladılar. Merkel: Bu sizin kişisel başarınız Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Tayyip Erdoğan’a gönderdiği kutlama mesajında "Yapıcı işbirliğimizin devamına seviniyorum" dedi. Merkel "Bu seçim sonucu sizin de kişisel başarınızdır. Önünüzdeki sorumluluk dolu görevleriniz için size başarılar diliyorum" dedi. İngiltere’nin 3 haftalık Başbakanı Gordon Brown, sonuçların hemen ardından dün sabah Erdoğan’ı telefonla arayıp tebrik ettiğini söyledi ve "Seçim sonuçları umarım Türkiye ve Avrupa Birliği için olumlu olur" dedi.
Gordon - 23.7.2007
Brown: "Seçim Sonucu, Türkiye ile Avrupa'yı Yakınlaştırır"
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, AK Parti'nin Dünkü Seçim Zaferinin "Avrupa ile Türkiye'yi Birbirine Yaklaştırmasını" Temenni Etti.
Gordon - 23.7.2007
Beckham Çılgınlığı
Home Depot Center’ı Hollywood yıldızları doldururken, Beckham son 12 dakika görev aldı. Chelsea’nin Terry’nin golüyle 1-0 kazandığı maçta Beckham, topla 8 kez buluştu, her seferinde tribünlerden çığlıklar yükseldi. ABD’nin Los Angeles Galaxy takımına transfer olan İngiliz futbolcu David Beckham, dün yeni takımı ile ilk kez İngiliz kulübü Chelsea karşısında sahaya çıktı ve Amerika’da yer yerinden oynadı. California Eyaleti’nin Carson kentindeki maçta 27 bin futbolsever Home Depot Center’ı ünlü yıldızı izlemek için doldururken, Chelsea’nin 1-0 kazandığı maçta Beckham son 12 dakika sahada görev aldı. 49. dakikada John Terry’nin golü Chelsea’ye galibiyeti getirirken, sol dizindeki sakatlığı tamamen geçmediği için riske edilmeyen Beckham, 78. dakikada Alan Gordon’un yerine sahaya sürüldü.
Gordon - 21.7.2007
Birlikte Darfur'a Gidecekler
Yeni Görevlerine Geldikten Sonra İlk Kez Dün Paris'te Buluşan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Birlikte Sudan'ın Darfur Bölgesine Gitmeye Hazır Olduklarını Açıkladılar.
Gordon - 19.7.2007
İngiltere İçişleri Bakanı: "Gençliğimde birkaç kez hint keneviri kullandım"
İngiltere İçişleri Bakanı Jacqui Smith, kolej zamanlarında hint keneviri kullandığını söyledi. İngiltere Başbakanı Gordon Brown, hükümetin, üzerinde hint keneviri bulunanlara yönelik ceza indirimini tekrar gözden geçireceklerini açıklamıştı.
Gordon - 19.7.2007
Harry Potter çılgınlığı, düğün törenini yarıda kestirecek
Harry Potter kitabını piyasaya sürüldüğü ilk gün elde edebilmek için yaşanan çılgınlıklara bir yenisi de ABD'nin Portland şehrinde eklenecek. Oregon eyaletinde bir çift, düğün törenlerini erken bitirip Harry Potter serisinin son kitabını satın almak üzere bir kitapevine koşturacak. Hayatlarının en mutlu gecesi olan düğün gecesinde Harry Potter serisinin son kitabını almak için kitapevinin önünde saatlerini harcayacak olan Courtney Lanahan ve Shawn Gordon bir ilke imza atmış olacak.
Gordon - 18.7.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz basınında bugün, 22 Temmuz'da Türkiye'de yapılacak genel seçimler ve İngiltere'nin Rusya'yla yaşadığı diplomatik krizde Avrupa Birliği'nden (AB) istediği desteği alamaması başlıkları öne çıktı. BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, Guardian, dört Rus diplomatı sınır dışı etme kararından sonra Rusya'nın atacağı misilleme adımlarını bekleyen İngiltere'nin AB'den destek arayışına girdiğini yazıyor. Gazeteye göre, Londra, dönem başkanı Portekiz'den AB'nin destek açıklaması yapmasını istedi. Gordon Brown Hükümeti, açıklamada Moskova'nın Litvinenko cinayeti soruşturmasında işbirliği yapmamasının kınanmasını talep etti.
Gordon - 17.7.2007
Bush, Arap Liderlerden Abbas'a Destek İstedi
ABD Devlet Başkanı George W. Bush, Suudi Arabistan, Ürdün ve Mısır liderlerini arayarak Filistin lideri Mahmud Abbas'a destek istedi. Bush'un sözcüsü Gordon Johndroe, ABD liderinin Pazartesi günü Suudi Kralı Abdullah, Ürdün Kralı Abdullah ve Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'i arayarak önümüzdeki aylarda Ortadoğu barışı için uluslararası konferans yapılması için yaptığı teklifi görüştüğünü söyledi.
Gordon - 17.7.2007
İngiltere'nin Rus Diplomatları Sınır Dışı Etmesi
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Rusya'nın Eski Kgb Ajanı Aleksander Litvinenko'yu Öldürmekle Suçlanan Zanlıyı İade Etmemesine Tepki Olarak 4 Rus Diplomatı Sınır Dışı Etme Kararını Savundu.
Gordon - 17.7.2007
ABD Başkanı Bush'tan Filistin'e Destek Çağrısı
ABD, Filistin lideri Mahmud Abbas'a desteğini sürdürüyor. Başkan George W. Bush, Arap liderlerle telefonda yaptığı görüşmede Abbas'ın desteklenmesini talep etti. Suudi Arabistan, Ürdün ve Mısır devlet başkanları ile telefon görüşmesi yapan ABD Başkanı George W. Bush, Filistin lideri Mahmud Abbas'a destek verilmesi gerektiğini dile getirdi. Filistin'in abluka altında bulunduğuna dikkat çeken Bush, Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Ürdün Kralı Abdullah ve Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile yaptığı görüşmede önümüzdeki aylarda Ortadoğu'da barışı sağlamak adına uluslararası bir konferans düzenlenmesi çağrısında bulundu. Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe, görüşmede Başkan Bush'un Arap liderlerden, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile ortak çalışma içerisinde bulunan Abbas'ın tam destek görmesi konusunda adım atılmasını istediğini söyledi.
Gordon - 16.7.2007
Bush, Güneydoğu Asya Ziyaretini Erteledi
ABD Devlet Başkanı George W. Bush, Eylül ayında Singapur'da Güneydoğu Asya ülkelerinin liderleriyle yapması planlanan görüşmeleri erteledi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada görüşmelerin bu sene daha ileri bir tarihe ertelendiği ifade edildi. Bush, Güneydoğu Asya ülkelerinin oluşturduğu ASEAN zirvesine katılacaktı. Beyaz Saray yetkililerinden Gordon Johndroe, ertelemeye programın uyuşmamasını gerekçe gösterdi.
Gordon - 16.7.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz basınında bugün, Türkiye'de yaklaşan genel seçimler, ABD'nin İran'a askeri harekat seçeneğinin gündeme gelmesi ve Bush'un İran meselesini çözmekteki ısrarı başlıkları öne çıktı. BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, Times başyazısında, seçimlerin Türkiye'nin hem kimliği hem de Batı ve İslam dünyasıyla ilişkileri açısından belirleyici olacağını yazıyor. "Seçimler öncesinde, bir kargaşa havası hakim. Bu kargaşa henüz krize dönüşmüş değil. Ordunun Nisan sonundaki bildirisine karşın tanklar sokağa çıkmadı. Aynı şekilde şeriat düzenine geçilmesi için kitlesel gösteriler de yapılmıyor. Koyu Müslümanlar dahil, Türkler'in büyük bir çoğunluğu dinin ayrı bir alanı olduğuna inanıyor. İslamcı eğilimlerine rağmen AK Parti de bu görüşü paylaşıyor. Bu nedenle seçimlerin Atatürk devrimlerinin savunucusu güçlü Türk ordusuyla, din ve siyaset ayrılığına son vermeyi amaçlayan İslamcılar arasında bir mücadele olacağını söylemek yanıltıcı olur. Kampanyanın en önemli, ancak en az öne çıkan teması bu seçimlerin, Türkiye'nin kimliğini etkileyecek olmasıdır. Seçimler, Türkiye'nin Batı ve İslam dünyasıyla ilişkilerini tanımlayacak." Times başyazısında, AK Parti'nin iktidara geldikten sonra batılı müttefiklerini, İslami eğilimlerinin bir tehdit oluşturmadığına ikna etmek için çok çaba harcadığına dikkat çekti. "Erdoğan'ın 2004'te zinayı suç sayma girişimi dışında bu konuda Batı'yı alarma geçirecek fazla bir şey olmadı. Aksine Erdoğan'ın reformları övgü topladı. Ekonomik anlamda Türkiye gelişti, enflasyon hızla düştü, milli gelir iki katından fazla arttı, Türkiye'ye yabancı sermaye akmaya başladı. Fakat AK Parti'nin 'gerçek' gündemi konusundaki şüpheler hiçbir zaman kalkmadı. Muhalefetin bölünmüşlüğü ve ABD'nin ihmal ettiği, Avrupa'nın sırt çevirdiği bir Türkiye'nin Batı Asyalılık kaderine boyun eğmekten başka seçeneği olmadığı yolunda giderek yaygınlaşan kanaat, AK Parti'ye bu seçimleri de kazandıracak. Fakat hala Türkiye'nin en güvenilen kurumu olan orduya duyulan saygı, AK Parti'yi parlamentoda üçte iki çoğunluktan mahrum bırakabilir. Sonuç ne olursa olsun Erdoğan cumhurbaşkanlığı konusunda uzlaşma aramalı. Avrupalılar da, Türkiye'nin ihanete uğramışlık hissinin olası sonuçlarının bilincinde olmalı." Financial Times'ın "Erdoğan seçim zaferinden emin" başlıklı Ankara çıkışlı bir haberinde ise şöyle deniyor: "Başbakan Erdoğan partisinin seçimlerde yüzde 40'tan fazla oy alarak, 550 üyeli sandalyeli meclise 310-315 milletvekili göndereceklerini tahmin ediyor. Bu kez meclise en az üç partinin gireceği, bu nedenle AK Parti'nin oyları artsa bile çıkaracağı milletvekili sayısının şimdikinin altında kalacağı söyleniyor. Meclisteki tabloyu değiştirecek başka bir unsur da parlamentoya çoğu Kürt kökenli 40 kadar bağımsız adayın seçilmesi olasılığı. Bu sonuç, İslami temelli AK Parti'nin tek başına hükümet kurmasına yetecek. Ekonomi uzmanları bunun yatırımcıların da tercih edeceği bir sonuç olacağını söylüyor. Seçim kararının alındığı çalkantılı ortama karşın, iş çevrelerine yakın, yeni bir merkez sağ hükümetin geleceği beklentisi nedeniyle piyasalar sarsılmadı. Erdoğan kampanyasını ekonomik reformlara yoğunlaştırırken, ana muhalefet CHP laiklik ve terör tehdidine odaklandı. Milliyetçiler idam cezasının geri getirilmesini ve yabancılara satışların durdurulmasını istiyorlar. Bu çağrının özellikle taşrada yankı bulduğu söyleniyor." "İRAN'A ASKERİ HAREKAT YİNE GÜNDEMDE" Guardian gazetesi, özel bir haberinde Beyaz Saray'da İran'a askeri harekat seçeneğinin yeniden ağırlık kazanmaya başladığını yazdı. "Beyaz Saray'da dengeler yeniden değişti. Bush'un görev süresi dolmadan İran'a askeri harekat düzenlenmesi seçeneği bir kez daha ağırlık kazandı. Geçen ay Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı'nın katılımıyla yapılan bir değerlendirme toplantısında Bush, İran'a karşı harekete geçilmesi için bastıran Başkan Yardımcısı Cheney'in yanında yer aldı. Güvenilir bir kaynak, 'Bush, İran işini çözmeden başkanlıktan ayrılmayacak' dedi." ABD'nin Irak'ta büyük sorunlar yaşamasına karşın gözlerini İran'dan ayırmadığına dikkat çeken Guardian'a göre, Beyaz Saray, Orta Doğu'da etkinliğini son 6 yılda iyice artıran Tahran'ın nükleer silah peşinde olduğuna, Irak ve Afganistan'daki direnişçileri silahlandırdığına inanıyor. Gazete, Cheney'in başından beri İran'a askeri müdahale için bastırdığını, ancak Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates'in muhalefetiyle karşılaştığını hatırlatıyor. "Geçen yıl Bush, İngiltere, Almanya ve Fransa'yla birlikte İran'a diplomatik baskı uygulayan Rice'ın yanında yer almıştı. Son toplantıda ise, İran'dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Nick Burns, diplomatik manevraların Ocak 2009'da devam ediyor olacağını söyledi. Ancak Bush ve Cheney buna karşı çıktılar. Washington'daki kaynağa göre, Bush ve Cheney, ister Demokrat ister Cumhuriyetçi olsun, yeni başkanın kararlılıkla İran'ın üzerine gideceğine inanmıyor. Başkan ve Yardımcısı, nasıl olsa bölgede yine ABD suçlanacağı için İran'a harekatı İsrail'in gerçekleştirmesi konusunda da gönülsüz." Guardian Beyaz Saray'daki dengelerin değişmesine karşın, İran'a harekat konusundaki nihai kararın gelecek yıldan önce alınmasının beklenmediğini, bu süre içinde diplomatik çabaların süreceğini ekliyor. Financial Times, Dışişleri Bakanı David Milliband'ın Gordon Brown hükümetinin Amerika'yla arasına mesafe koyacağı yolundaki yorumları reddettiğini aktarıyor.
Gordon - 15.7.2007
Küresel Isınmaya Karşı Kuzey Kutbu'nda Yüzdü
İngiliz Lewis Gordon Pugh (37) Adlı Bir Kaşif ve Yüzücü, Küresel Isınma ve Buzulların Erimesine Karşı Dikkat Çekmek Amacıyla Kuzey Kutbu'nda Yüzdü.
Gordon - 14.7.2007
Dünya Basınından
Deutsche Welle –Almanya’nın Sesi : Sezer ‘in Mektubu Cumhurbaşkanı Sezer, Almanya Cumhurbaşkanı Köhler’e mektup göndererek, Göç Yasası’nın Almanya’da yaşayan Türk toplumunun önerileri dikkate alınmadan hazırlandığını ve bu yüzden de rahatsızlık yarattığını belirtti. Başkent Berlin’de Perşembe günü düzenlenen, göçmenlerin Alman toplumuna entegrasyonunu kolaylaştıracak adımlar içiren Ulusul Uyum Planı’nın açıklandığı 2. Uyum Zirvesi’nin sonuçları ve Türk Toplumu (TGD), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Türkiye Vatandaşları Konseyi (RTS) ve Almanya Türk Veliler Birliği Federasyonu’nun (FÖTED), yeni Göç Yasası’nı protesto amacayla zirveye katılmamış olmaları Almanya’da tartışılmaya devam ediyor.  Bu tartışmalara Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de dahil oldu. Sezer, Almanya'da onay süreci halen devam etmekte olan Göç Yasası’ndaki değişikliklerle ilgili yeni kanun hakkında Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler'e bir mektup gönderdi. Reuters : İngiltere ABD’den uzaklaşıyor İngiltere’de yeni hükümet, dış politikada ABD’ye daha mesafeli duracağı haberlerini yalanladı. Başbakan Gordon Brown’a çok yakın bir politikacı olan Uluslararası Kalkınma Bakanı Douglas Alexander, Washington'da yaptığı konuşmada, tek yanlı ve askeri güç üstünlüğüne dayalı dış politika anlayışını eleştirmiş, müttefiklerle işbirliğine önem veren çok taraflı bir dış politika izlenmesi gerektiğini söylemişti.
Gordon - 13.7.2007
İngiltere'nin yeni başbakanı Amerika'ya gidecek
İngiltere'nin yeni Başbakanı Gordon Brown'un, "ABD ile arasında mesafe koymaya çalışıyor" tartışmalarının yaşandığı bir sırada birkaç hafta içinde ABD'ye gideceği bildirildi.
Gordon - 13.7.2007
Brown Baªbakan Olarak ?lk Dıª Gez?s?n? Almanya'ya Yapıyor
N BAªBAKAN OLARAK ?LK DIª GEZ?S?N? ALMANYA'YA YAPIYOR BERL?N (?HA) - ?ngiltere Baºbakan? Gordon Brown, ilk yurtd?º?n? ziyaretini Almanya'ya yaparak Baºbakan Angela Merkel'le bir araya gelecek.
Gordon - 13.7.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz basınında bugün, ABD Başkanı George W. Bush'un Irak ile ilgili raporu ve Türkiye'deki genel seçimler başlıkları öne çıktı. BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, İngiliz gazetelerinin bugün ayrıntılı işledikleri konuların başında, ABD Başkanı George Bush'un Irak'ta kaydedilen ilerlemeyi değerlendirdiği ara raporu ve rapora tepkiler geliyor. Bush, Kongre'nin belirlediği hedeflerin yaklaşık yarısında tatmin edici sonuç alındığını söylemişti. Daily Telegraph, Bush'un argümanlarını tekrarlayıp, Irak'a takviye asker göndermeye dayanan yeni stratejiye biraz daha zaman tanınması gerektiğini savunuyor. Aksi görüşteki Guardian ise "İnkar eden bir başkan" diyerek, Bush'un Irak'ın gerçeklerini inkar etmesi yüzünden ülkede ilerleme sağlanamadığını, Amerikan askerlerinin geri çekilmelerine yönelik inandırıcı bir plan da yapılamadığını belirtiyor. Gazetenin manşetiyse "Brown'un ABD'ye mesajı: Artık yıkma değil, inşa etme zamanı". İngiltere Ticaret ve Kalkınma Bakanı Douglas Alexander, Gordon Brown'un İngiltere Başbakanı olması sonrası Amerika'ya giden ilk İngiliz bakandı.
Gordon - 13.7.2007
İngiltere'den Dış Politikada Değişim Sinyalleri
İngiltere'de Gordon Brown'un Başbakanlığında Kurulan Yeni Hükümet, Dış Politikasında Değişim Sinyali Verdi.
Gordon - 12.7.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz basınında bugün, 'İsrail Lübnan'ı yine işgal edecek' iddiası, 'Sarkozy'le Merkel'in siyasi balayı bitti' yorumu ve İngiltere'de yasaklanması istenen Tenten kitabı başlıkları öne çıktı. BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, Bugünkü İngiliz gazetelerinin çoğunun manşetlerinde, İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un dün Avam Kamarası'nda yaptığı konuşma yer aldı.
Gordon - 12.7.2007
Ki-moon, ABD'nin Irak Siyasetinden Endişeli
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Irak'ta şiddet olaylarının artmasından ve Amerika'nın Irak politikasının gidişatından endişe duyuyor. Ban Ki-moon, Londra'da İngiltere Başbakanı Gordon Brown'la görüşmesi sonrası İngiliz yayın kurumu BBC'ye verdiği mülakatta, Amerika'nın Irak siyasetini aniden değiştirmesi halinde; BM'nin nasıl bir sorumluluk üstlenebileceğine dair görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.
Gordon - 12.7.2007
Birleşmiş Milletler, ABD'nin Irak politikasından kaygılı
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Irak'taki şiddet olaylarının artmasından ve Amerika'nın Irak politikasının gidişatından endişeli olduğunu söyledi. Amerika'nın Irak siyasetinin aniden değişmesi ihtimaline karşı acil durum planları yaptığını belirten BM Genel Sekreteri, ilk önceliğinin ise Irak'taki BM çalışanlarının güvenliğini sağlamak olduğunu ifade etti. İngiltere Başbakanı Gordon Brown'la Londra'da bir görüşme yaptıktan sonra BBC'ye konuşan Ban Ki-moon, Brown ile Amerika'nın Irak siyasetinin aniden değişmesi halinde BM'nin nasıl bir sorumluluk üstlenebileceğine dair görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.
Gordon - 11.7.2007
'Müslümanları Kızdırmak İçin Ödül Vermiyoruz'
İngiltere, "Şeytan'ın Ayetleri" adlı kitabı ile Müslümanların tepkisini çeken Salman Rüşdi'ye şövalyelik ünvanını Müslümanları kızdırmak için vermediklerini açıkladı. Londra, Rüşdi'ye ödülün edebiyata yaptığı katkı dolayısı ile verdiklerini vurguladı. İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un resmi sözcüsü yaptığı açıklamada, "Başbakan Brown, Rüşdi'ye bu ünvanın edebiyata yaptığı katkı nedeniyle verildiğini düşünüyor.
Gordon - 10.7.2007
İngiliz Parlamentosu'na İlk Türk Kadın Aday
İngiltere'de 2002 yılında yapılan yerel seçimlere katılan ilk Türk aday olan ve az sayıda oy farkıyla kaybeden Funda Pepperell, şimdi de İşçi Partisi'nden parlamentoya aday oluyor. 1998 yılında İngiltere'ye gelen Funda Pepperell, liseyi Southampton City College'da okudu. Solent Üniversitesi Politik Bilimler bölümünü ikincilikle bitiren Funda Pepperell, 2002 yılında yerel seçimlere katıldı ve az oy farkıyla kaybetti. İşçi Partisi'nden parlamento seçimlerine katılacağını belirten Funda Pepperell, seçilmesi halinde İngiltere tarihinde parlamentoya giren ilk Türk ve ilk müslüman kadın olacağını söyledi. Pepperell, Bundan sonraki hedefinin parlementoya girip dışişleri komisyonunda görev almak olacağını belirterek, "Eylül ayında Başbakan Gordon Brown ile görüşüp kampanyaya start vereceğiz" dedi.
Gordon - 9.7.2007
Beyaz Saray: PKK Terörist Bir Örgüt
BEYAZ SARAY SÖZCÜLERİ, PKK'NIN BİR TERÖR ÖRGÜTÜ OLDUĞUNU, ANCAK BU ÖRGÜTLE Türkiye, Irak ve ABD'nin birlikte mücadele etmesi gerektiğini dile getirdiler. Beyaz Saray Başsözcüsü Tony Snow, "PKK ve terör örgütleri kesinlikle bizim için kaygı kaynağı" dedi. "Ancak, Irak'ın toprak bütünlüğünün tanınması da önemlidir" diyen diğer bir Beyaz Saray Sözcüsü Gordon Johndroe, "ABD, bu sorunun Türkler'in PKK terörüyle karşılaşmak zorunda kalmadan çözümlenmesini ve Türkiye, Irak ve ABD'nin sonuçta teröristlere karşı hep birlikte çalışmasını diliyor" diye konuştu.
Gordon - 9.7.2007
İngiltere, AB reform anlaşmasını referanduma götürmeyecek
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Avrupa Birliği (AB) reform anlaşmasını referanduma götürmeye gerek görmediğini söyledi.
Gordon - 8.7.2007
İngiltere Başbakanı Brown, uluslararası terör veritabanı oluşturulmasını istedi
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, bilinen ya da şüpheli teröristler hakkında bilgi edinebilecek ve uluslararası paylaşıma açık olarak kullanılabilecek bir veritabanı oluşturulmasını istedi. Sky News televizyonuna açıklamalarda bulunan Brown, yeni Güvenlik Bakanı Amiral Alan West'in "Terörü kaldırmak için 15 yıla ihtiyaç var" şeklindeki sözlerini desteklediğini belirterek, insanları radikal mili...
Gordon - 8.7.2007
Büyükelçi Ol
Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in, Kraliyet ailesi tarafından dışlandığı bir dönemde Prenses Diana’ya sahip çıktığı, hatta onu ölümünden önce büyükelçi yapmaya hazırlandığı iddia edildi. İddia, Blair’in basın danışmanının yayınlanan günlüklerinde yer aldı. TONY Blair görevi Gordon Brown’a bırakıp Ortadoğu Dörtlüsü’nün elçisi olarak yeni görevine başladı, ama anavatanında hakkında yazılıp çizilenler bitmedi.
Gordon - 7.7.2007
İngiltere'de 7 Temmuz Terör Saldırılarının 2. Yıldönümü
İngiltere'de 7 Temmuz 2005 tarihinde gerçekleştirilen terör saldırılarında hayatını kaybeden 52 kişi, düzenlenen törenle anıldı. Törenler, 2 yıl önce bombaların patladığı saat 09.00'da başladı. King's Cross metro istasyonu önündeki anıt bahçesinde düzenlenen törende, İngiltere'nin çiçeği burnunda Başbakanı Gordon Brown'un yanı sıra Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Ken Livingstone, Londra Milletvekili Tessa Jowell, olimpiyat heyeti ve yüzlerce kişi de hazır bulundu.
Gordon - 7.7.2007
Britanya Bayrağı Artık Özgürce Dalgalanabilecek
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Resmi Binalara Bayrak Asılmasına Yılda Sadece 18 Gün İzin Veren Kurala Son Verdi.
Gordon - 6.7.2007
İngiliz bayrağı milli günler dışında da göndere çekilebilecek
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, 'Union Jack' olarak adlandırılan İngiliz bayrağının hükümet binalarında yılda 18 günden fazla göndere çekilmesini yasaklayan kuralı yürürlükten kaldırdı. Vatandaşların 'Britanyalı' bilinci kazanması için kampanya başlatan Brown, onlarca yıldır bayrağın milli günler dışında dalgalanmamasını 'çok tuhaf kural' sözleriyle eleştirdi.
Gordon - 5.7.2007
Erdoğan, Brown ile Görüştü
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Gordon Bronwn ile Telefonda Görüştü.
Gordon - 5.7.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz basınında bugün, BBC muhabiri Alan Johnston'ın Filistin'in Gazze kentinde yaklaşık 4 ay önce kaçırıldıktan sonra dün serbest bırakılması, İngiltere'nin geçtiğimiz günlerde hedef olduğu bombalı saldırı girişimleri ve Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye'ye işkence eleştirisi başlıkları öne çıktı. BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, gazetelerin yorum sayfalarında BBC muhabiri Johnston'ı kaçıranlara baskı uygulayarak salıverilmesini sağlayan Hamas açısından bunun ne ifade ettiği ele alınmış. Independent, tabloyu şöyle özetliyor: "Alan Johnston'ın serbest bırakılmasını talep etmesi gösteriyor ki, Hamas, ülke dışında nasıl görüldüğünü önemsiyor. Bunda başarılı olması ise, örgütün Gazze'de gerçekten güçlü olduğunun ve biraz zaman verilirse, bölgeyi içinde bulunduğu kaostan çıkarıp, düzeni sağlayabileceğinin işareti.Bu gelişmenin gösterdiği bir başka gerçek de şu: Filistin özerk yönetimi yani El Fetih'in Batı Şeria'da, Hamas'ın Gazze'de hüküm sürmesi olarak özetlenebilecek bölünme, El Fetih'in umut ettiğinden daha uzun sürecek. Dış yardımın büyük bölümü, Batı Şeria'ya akıyor olsa da". Guardian, Hamas'ın bu tablodan büyük ölçüde karlı çıktığını düşünüyor. Gazeteye göre, ABD, İngiltere ve İsrail, bundan ders çıkarmalı. "Alan Johnston'ın serbest bırakılmasından en büyük karı, üç hafta önce El Fetih'i devre dışı bırakarak Gazze'nin kontrolünü ele geçiren Hamas'ın sağladığına şüphe yok. Hamas Gazze'ye hakim olmadan önce, El Fetih, Alan Johnston'ı kaçıran Dogmuş adlı aşiret ve onun içinden çıkan İslam Ordusu'na karşı harekete geçme konusunda gönülsüzdü. Hamas ise kısa sürede otoritesini ilan etti ve Johnston'ın serbest kalmasını sağladı. Gazze genelinde de, düzeni sağlamada El Fetih'ten daha etkili olduğu görülüyor. Hatta şimdi de, Hamas militanlarının bir yıl önce kaçırdığı İsrailli asker Gilad Şalit'in salıverilmesi konusunda olası bir anlaşmanın işaretlerini veriyor. Şalit'in kaçırılması, önce İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını, ardından da Lübnan'da Hizbullah - İsrail savaşını tetiklemişti. Hamas tüm bu çabalarının nereye varmasını umuyor, tahmin etmek zor değil. El Fetih ile mücadelesi nedeniyle zayıf düştüğü açık. Ancak geçmişte kanıtladığı seçmen desteği ve şimdi giderek daha fazla sergilediği yönetim becerisi ile, Hamas artık meşru bir siyasi güç muamelesi görmek istiyor". Guardian, Hamas'ın bu talebinin kabul görmesi ihtimalinin zayıf olduğunu da ekliyor. İngiliz diplomatik kaynaklarına dayandırılan habere göre, ABD, AB, BM ve Rusya'dan oluşan Orta Doğu dörtlüsünün, Hamas'a karşı tavrını değiştirmesi, en azından şu aşamada beklenmiyor. Bu tavrı destekleyen Daily Telegraph'ın başyazısında dikkat çeken satırlar şöyle: "Hamas, İsrail'in varolma hakkını tanımayan İslamcı bir örgüttür. İkinci intifadanın başladığı 2000 yılından bu yana da, sivillere yönelik birçok katliam gerçekleştirmiştir. Hamas kadar acımasız bir örgüt, Alan Johnston'ın serbest bırakılmasını sağladıysa, bu yalnızca kendi emellerine hizmet edeceğini düşündüğü içindir". Times ise Alan Johnston'ın özgürlüğüne kavuşmasına, farklı bir pencereden bakmış. "Unutulan Rehineler" manşetiyle çıkan gazete, 38 gün önce Irak'ın başkenti Bağdat'ta kaçırılan 5 İngiliz vatandaşının durumunu gündeme getiriyor. "BBC, muhabiri Alan Johnston'ın serbest bırakılması için imza kampanyaları, gösteriler düzenleyerek, konunun manşetlerde kalmasını sağladı. İngiltere hükümeti ise, Bağdat'ta kaçırılan 5 vatandaşı için medyaya tam bir karartma uyguladı. Kaçırılanların isimlerini açıklamaktan bile kaçındı. Alan Johnston serbest kaldıktan sonra yaptığı açıklamada, kendisini 114 gün boyunca hayata bağlayan şeyin, kamuoyu desteği olduğunu söylüyordu. Bağdat'taki 5 rehinenin durumu sorulduğunda ise 'Muhtemelen dünyanın kendilerini unuttuğunu düşünüyorlardır' dedi". "İNGİLTERE'DEKİ SALDIRI GİRİŞİMLERİNDE DIŞ BAĞLANTILAR" İngiltere'nin geçtiğimiz günlerde hedef olduğu bombalı saldırı girişimleri, gündemdeki yerini koruyor. Hükümetin, terör tehdidini en üst seviyeden bir alt seviyeye indirmesi, saldırı girişimleri ile bağlantılı tüm şüphelilerin yakalandığı şeklinde yorumlanıyor. Öte yandan, İngiltere'de sağlık sektöründe çalışan yabancı uyrukluların oluşturduğu 8 kişilik tutuklu listesi ile ilgili de yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Guardian son gelişmeleri şöyle özetliyor: "Saldırı girişimlerine ilişkin soruşturmayı yürüten birimler, dikkatlerini İngiltere'den yabancı ülkelere çevirdi. Soruşturmanın ana hatlarından biri, şüphelilerin olası Irak bağlantıları. Ancak yetkililer, bu kişilerin başka ülkeler ile bağlantıları olabileceği ihtimalini de dışlamıyor. Üzerinde durulan ülkelerin başında da Hindistan ve Avustralya geliyor". İngiltere'nin hedef seçildiği tartışması da bir yandan sürüyor. Bir yanda, "Sorun İngiltere'nin dış politikası" diyenler, öte yanda, "Hayır, teröristler bizim yaşam biçimimize karşı" görüşünü savunanlar. Guardian yazarlarından Seumas Milne, "Irak bağlantısı yadsınamaz" diyor. "Birincisi, Afganistan ve Irak işgal edilmeden önce, İngiltere'de El Kaide'den ilham alan saldırılar düzenlenmiyordu. Kendisi Müslüman dünyasını hedef alana kadar, İngiltere de hedefte değildi. Eğer saldırganların gerçek hedefi, söylendiği gibi cinsel özgürlük sunan Batılı yaşam biçimi olsaydı, Stokholm ya da Amsterdam bombalanırdı. İkincisi, saldırganların söylediklerine de kulak vermek gerek. Mücadelesinin Müslüman topraklarının işgaline karşı olduğunu, Usame bin Ladin defalarca dile getirdi. 7 Temmuz'da Londra'yı vuran bombacılar da, önceden çekilen görüntülerinde, İngiltere'nin İsrail'e desteğinin, Afganistan ve Irak'ın işgaline katılmasının intikamını alacaklarını söylüyorlardı. Hükümet Irak'ın işgalinden önce, bunun terörü ülkeye sokacağı konusunda defalarca uyarıldı. Çok sayıda istihbarat raporu, bu bağlantıyı ortaya koydu. Anketlere göre kamuoyunun büyük bölümü de bu görüşte. Gordon Brown hükümeti, İngiltere'nin Irak ve Afganistan işgallerindeki rolünü sona erdirmek için ciddi bir adım atana kadar, tehdit büyüyerek devam edecek".
Gordon - 5.7.2007
Adli Tıp Uzmanı, Kocasının Küloduna Dna Testi Yaptı
ABD'nin Michigan Eyaleti'nde, Alanındaki Başarılarından Dolayı Ödüller Alan Ünlü Adli Tıp Uzmanı Ann Chamberlain-gordon, Şühelendiği Kocasının Külodunda Yaptığı Dna Testinin Sonucuna Dayanarak Aldatıldığını İleri Sürdü.
Gordon - 4.7.2007
İngiltere'de Göçmenlere Yönelik Kontroller Artırılacak
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Göçmenlere Yönelik Güvenlik Kontrollerinin Artırılacağını Açıkladı.
Gordon - 4.7.2007
Brown, Irak'tan Çekilme Takviminin Belirlenmesi Yönündeki Talepleri Geri Çevirdi
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Muhalefetin İngiliz Askerlerinin Irak'tan Çekilmesi İçin Bir Tarih Belirlenmesi Konusundaki Çağrılarını Geri Çevirdi.
Gordon - 4.7.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz Basınında Bugün, Ülkenin Geçtiğimiz Günlerde Hedef Olduğu Bombalı Saldırı Girişimleri ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un, Hükümetin Birçok Konudaki Yetkisini Sınırlamayı ya da Parlamentoya Devretmeyi Öngören Anayasal Reform Paketi Başlıkları Öne Çıktı.
Gordon - 4.7.2007
Brown, Johnston'ın Serbest Bırakılmasını Memnuniyetle Karşıladı
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Bbc Muhabiri Alan Johnston'ın Serbest Bırakılmasından Dolayı Memnuniyetini Dile Getirdi.
Gordon - 4.7.2007
İngiltere Başbakanı, Johnston'un salıverilmesinden dolayı memnun
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, BBC Gazze muhabiri Alan Johnston'un salıverilmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.
Gordon - 3.7.2007
İngiltere "Milli Güvenlik Kurulu" Kuracak
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, 'Milli Güvenlik Kurulu' Oluşturulacağını Açıkladı.
Gordon - 3.7.2007
İngiltere'nin En Önemli Müslüman Derneğinden Teröre Kınama
İngiltere'nin en büyük Müslüman dernekleri topluluğu İngiltere Müslüman Konseyi, son günlerde meydana gelen terör faaliyetlerini kınadı. Bugün acil bir basın toplantısı düzenleyen İngiltere Müslüman Konseyi yetkililerinden Davud Abdullah'ın basın bildirisini okumasının ardından, Konsey Genel Sekreteri Muhammed Abdulbari, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantıyı 40'tan fazla İngiliz gazeteci izledi. 500'den fazla Müslüman derneği çatısında barındıran Müslüman Konseyi, İngiltere'deki Müslümanların çoğunluğunu temsil etmesi nedeni ile, İngilizlerin dikkatini üzerinde topluyor. Önemli İngiliz televizyonlarının haber kanallarında canlı yayınlanan toplantıda, özellikle son günlerde meydana gelen terör faaliyetlerinin ve hazır halde bulunan patlayıcıların, Müslüman topluma mal edilmemesi gerektiği üzerinde duruldu. 1.6 milyon Müslüman'ın yaşadığı İngiltere'de, özellikle 2005 yılında meydana gelen ve 52 kişinin öldüğü bombalı terör saldırıları sonrasında, haksız yere Müslüman toplum hedef gösterilmiş, İngiltere'de İslam ve Müslüman düşmanlığı artış göstermişti. Abdulbari konuşmasında, "Kasten masum insanları öldürmek ve sakatlamak çabasında olanlar, hepimizin düşmanıdır" diyerek, Galsgow ve Londra'da bomba yüklü araçlarla planlanan terör eylemlerinin sebebi ne olursa olsun haklı görülemez olduğuna dikkat çekti. Bari ayrıca, İngiltere'de sahip olunan değerlere karşı duranların ve öldürme girişiminde bulunanlar ile bu kişilere yardım edenlerin, hem Müslüman hem de Müslüman olmayanların ortak düşmanı olduklarını ifade etti. Bununla birlikte, İngiltere'nin çiçeği burnunda Başbakanı Gordon Brown, Müslüman Konseyi yetkilileri tarafından, son günlerdeki olayların ardından gösterdiği sakin tavrı nedeniyle övgü aldı.
Gordon - 3.7.2007
İngiltere'de Terör Alarmı
İngiltere'nin başkenti Londra'da bomba yüklü iki araç bulunması ve Glosgow şehrindeki saldırı girişimlerine yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 8'e yükseldi. Avustralya'nın Brisbane kentinde, ülke dışına çıkmak isterken yakalanan şüphelinin, ülkede doktor olarak çalışan bir Hintli olduğu belirlendi. Daha önce gözaltına alınan ve tutuklanan 7 kişiden ikisi de, İngiltere'de yaşayan Orta Doğu kökenli doktordu. Avustralya güvenlik yetkilileri, soruşturma çerçevesinde ikinci bir doktorun da ifadesine başvurdulduğunu, ancak bu kişinin saldırı girişimleriyle bağlantısı olup olmadığının kesinleşmediğini açıkladı. İngiltere hastanelerinde çalışan doktorlardan birinin Ürdünlü diğerinin de Iraklı olduğu açıklandı. Her iki zanlının da İngiltere vatandaşı olmadığı düşünülüyor. Polis, Cuma günü Londra'da bulunan patlayıcı yüklü iki otomobil ile Cumartesi günü Glasgow havaalanına yönelik saldırı girişimi arasında bağlantı olduğuna inanıyor. Hafta sonunda 5 kişi gözaltına alınmıştı. 19 ayrı yere baskın düzenlenen dün geceki operasyonlarda da 25 ve 28 yaşlarındaki iki kişinin gözaltına alındığı duyuruldu. Polis, şüphelilerden hiçbirinin İngiltere vatandaşı olmadığını belirtti. Gözaltına alınanların en az 5'inin Orta Doğu asıllı oldukları yolunda haberler var. Polis kaynakları, soruşturmanın hızlı ilerlediğini, saldırı girişimlerine katılanlar ve olaylar arasındaki bağlantılara ilişkin bilgilerinin her geçen saat arttığını dile getiriyor. Ülkede güvenlik alarm en yüksek seviyeye çıkartılırken, havaalanları ve tren istasyonlarında da yoğun güvenlik önlemleri alındı. İçişleri Bakanı Jacqui Smith konuyla ilgili olarak parlamentoya bilgi verirken, soruşturmanın gayet hızlı ilerlediğini ve kamunun güvenliğini sağlamak için ek önlemler alındığını söyledi. Başbakan Gordon Brown da yaptığı açıklamada, İngiltere'nin karşı karşıya kaldığı riski şu sözlerle özetledi: "Uzun vadeli bir tehditle karşı karşıyayız.
Gordon - 2.7.2007
İngiltere Büyükelçisi Muğlalı Oldu
Muğla'nın Bodrum İlçesi Yalıkavak Beldesinden Yazlık Ev Satın Alan İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Nıck Baid, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in İstifası Sonrası Başbakanlığa Atanan Eski Maliye Bakanı Gordon Brown Döneminde de Türkiye-ingiltere İlişkilerinin Artarak Devam Edeceğini Söyleyerek, Türkiye'nin Avrupa Birliği Üyeliğini Desteklediklerini Açıkladı.
Gordon - 2.7.2007
İngiltere'de Terör Alarmı
İngiltere, geçtiğimiz hafta patlamaya hazır bombaların ortaya çıkarılmasının ardından haftaya en üst seviyede alarmla başlıyor. Polis, cuma günü Londra'da bulunan patlayıcı yüklü iki otomobille cumartesi günü Glasgow Havalimanı'na saldırı girişimi arasında bağlantı olduğuna inanıyor. Emniyet birimleri ve istihbarat servislerini harekete geçiren gelişmelerin ardından polis şüpheli avına başladı. Şüphelilerden birinin İngiltere'de çalışan Lübnanlı bir doktor olduğu öğrenildi. Resmen doğrulanmamasına karşın, diğer şüphelilerin de, İngiliz vatandaşı olmayan Orta Doğulular olduğu belirtiliyor. Polis, en az bir kişinin daha firarda olduğunu düşünüyor. Polis kaynakları, soruşturmanın hızlı ilerlediğini, saldırı girişimlerine katılanlar ve olaylar arasındaki bağlantılara ilişkin bilgilerinin her geçen saat arttığını dile getiriyor. Ülkede güvenlik alarmı en yüksek seviyeye çıkartılırken, havaalanları ve tren istasyonlarında da yoğun güvenlik önlemleri alındı. Başbakan Gordon Brown ise İngiltere'nin karşı karşıya kaldığı riski şu sözlerle özetledi: "Uzun vadeli bir tehditle karşı karşıyayız.
Gordon - 1.7.2007
Şimdi Yaz Kitapları Moda!
KIŞ MEVSİMİ KİTAPLARI RAFA KALKTI! ŞİMDİ YAZ KİTAPLARI MODA! İŞTE ÜNLÜLERİN TERCİH ETTİĞİ YAZ KİTAPLARI! Elif Şafak (Yazar) 'Bu yaz okumayı düşündüğüm kitapların başında Nilüfer Kuyaş'ın Yeni Baştan adlı eseri var. Bu romanın hem tarihe, yani 27 Mayıs dönemine yönelik sorgulaması hem de insan ilişkilerine, aşka bakışını merak ediyorum. Bence Kuyaş, çok zor bir dönemi ve meseleyi ele almış. Elimin altında okunmayı bekleyen bir başka kitap da Yekta Kopan'ın Can Yayınları'ndan çıkan Karbon Kopyası. Yekta Kopan hem üslup de hem içerik bakımından edebiyatımızda sınırları, kalıpları zorlayan ve risk alarak yazabilen, okuru da pasif olmamaya, anlamı beraber yaratmaya davet eden, önemli ve özgüveni olan bir yazar bence... Bu yaz Haruki Murakamin'in kitaplarına yoğunlaşıyorum; Japon romanlarında bulduğum kasvet, yalnızlık ve arıza halleri şu anda bulunduğum ruh haline çok uygun geldiğinden belki de, bol bol Japon edebiyatı okuyorum.' Ayça Şen (Radyocu) 'Yaz kitabı, kış kitabı gibi bir ayrım yapmam. Kitap okumak benim için planlı bir şey de değil zaten. Son zamanlarda Behrengi'nin iki kitabını okudum: Bir Şeftali Bin Şeftali ve Küçük Kara Balık. Perihan Mağden'in son kitabı Biz kimden kaçıyorduk Anne?'yi okudum. Jung'un İnsan ve Sembolleri kitabını okumaya devam ediyorum. Bir de bu aralar elimde Victor Pauchet'nin Nikbin Olunuz adlı kitabı var.' Ertuğrul Sağlam (BJK Teknik Direktörü) 'Kişisel gelişim üzerine kitaplar okumayı seviyorum. Bu yaz Norman Vincent Peale'in Başarırım Dersen Başarırsın ve Pascal Baniface'in Futbol ve Küreselleşme adlı kitaplarını okumayı düşünüyorum.' Dolunay Soysert (Oyuncu) 'Bu yaz feministlerin ve özgürlükçülerin hayranlık duydukları Emma Goldman'ın otobiyografisi Dans Edemeyeceksem Bu Benim Devrimim Değildir'i kesinlikle okuyacağım. Bir de Canan Tan'ın yazdığı Piraye kitabı var. Neden bu kitaba merak sardığımı anlamak güç olmasa gerek...' Pelin Batu (Oyuncu) 'Birçok kitabı aynı anda okumayı tercih ediyorum. Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'ı birkaç aydır başucumda duruyor. Önümüzdeki günlerde kesin okuyacağım. WPater'ın The Renaissance'ı (Rönesans) da okuyacağım kitaplardan. İlham veren bir kitap. Alain de Button'un kitaplarını çok beğeniyorum. Architecture of Happiness (Mutluluğun Mimarisi) adlı, mimarların hayatını anlatan kitaplarını okumayı düşünüyorum. Şu aralar mimariye takılmış durumdayım. ' Sinan Tuzcu (Oyuncu) 'Benim önümüzdeki aylarda okumayı planladığım kitapların başında Abdülbaki Gökpınarlı'nın Mevlana, Hayatı ve Felsefesi geliyor. Ayrıca İlber Ortaylı'nın Son İmparatorluk Osmanlı kitabını da okuma listeme aldım.' Buket Uzuner (Yazar) 'Zeynep Avcı'nın, tam yaz ayları için sıcacık öykülerden oluşan Suskun Güneş'ini okuyacağım. Hasan Ali Toptaş'ın Gölgesizler'ini de yeniden okuyacağım. Okumayı düşündüğüm bir diğer kitap Doğuş Grubu Yayınları'ndan çıkan Gelecek 50 Yıl. Gelecek vizyonu kazandırması açısından umut veren bir kitap.' Ahu Türkpençe (Oyuncu) 'Hikâyelerden oluşan kitapları seviyorum. Ferhat Uludere'nin Sayıklamalar ve Ceyda Aşar'ın Kadınlar Tuvaleti adlı kitabını okumayı planlıyorum.' Ceyda Düvenci (Oyuncu) 'Bertolt Brecht'ten Günlükler 1, Cesare Pavese'den Yaşama Uğraşı, Ayfer Tunç'tan Ömür Diyorlar Buna, Yekta Kopan'dan Karbon Kopya ve Murat Gülsoy'dan İstanbul'da Bir Merhamet Haftası.' Doğan Duru (Red Grubunun Solisti) 'Bu yaz askere gideceğim. Orada bol bol kitap okuma fırsatı bulacağım sanırım. Listemde Harry Potter serisinin temmuz ayında çıkacak yeni kitabı var. Yaşıma rağmen Harry Potter kitaplarını çok seviyorum. Karakterleri ve kurguyu akıllıca buluyorum. Daha önce başladığım, ama filmleri çıkınca bitiremediğim Yüzüklerin Efendisi'ni de askerde okuyacağım. Gilles Deleuze'un Perikles ve Verdi - François Châtelet'in Felsefesi ve Kien Nguyen'in Tanrı'nın Unuttuğu Topraklar da listemdeki diğer kitaplar.' Elif Dürüst (İşkadını) 'Bu yaz, Bülent Somay'ın Bir Şeyler Eksik, Perihan Mağden'in Biz kimden kaçıyorduk Anne?, Yavuz Erten'in Psikanalizden Dinamik Psikoterapilere ve Elif Şafak'ın Mahrem adlı kitaplarını okumayı düşünüyorum.' Mehmet Tez (Rolling Stone Dergisi Y. Yönetmeni) 'Bu yaz okumayı düşündüğüm iki kitap var. Birincisi, Münir Tireli'nin Türkiye'de Grup Müziği: 1980'ler. Bu kitapta 80'li yıllarda genel olarak Batı tarzı müzik dinleyip icra eden gruplar ve o dünyadan, şimdi tabii çok komik gelen anekdotlar var. 'Nereden nereye...' görmek için... İkinci kitap ise Everett True imzalı Nirvana: The True Story. Everett True, Nirvana'yı keşfeden müzik gazetecisi ve Kurt Cobain'in de yakın dostu. Bu kitap, şu ana kadar Nirvana üzerine yazılan en önemli ve gerçekleri en fazla yansıtan kitap olarak anılıyor. Bir iki ay önce yayınlandı. 'Son büyük grup'un hikâyesinden detayları merak edenlere ve tabii İngilizce bilenlere... Türkçe'de henüz yok.' Rüştü Reçber (Futbolcu) 'Genelde tarih ve macera kitaplarını severim. Ve yazar takıntım vardır, sevdiğim yazarın bütün serisini okumaya çalışırım. Bu yaz okumayı düşündüğüm kitaplar arasında Wilbur Smith'in Güneşin Zaferi, Gordon Thomas'ın 13.
Gordon - 1.7.2007
Rumlar'ın Türk Yanlısı Blair Sevinci Kısa Sürdü
İngiltere'nin Yeni Başbakanı Gordon Brown'nın, İşçi Partisi Milletvekili Joan Ryan'ı Kıbrıs Özel Temsilcisi Olarak Görevlendirmesi, 'Türkiye Yanlısı Blair Gitti' Diye Sevinen Rumları Kızdırdı.
Gordon - 1.7.2007
Brown, İngiltere'nin Terörizme Teslim Olmayacağını Belirtti
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Ülkesinin Terörizme Boyun Eğmeyeceğini Belirtti.
Gordon - 1.7.2007
İngiltere Başbakanı Brown: El Kaide'yle bağlantılı kişilerin peşindeyiz
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, ülkesindeki terörist saldırı girşimlerinin ardından El Kaide'yle bağlantılı kişilerin peşinde olduklarını söyledi.
Gordon - 1.7.2007
İngiltere'de Güvenlik Önlemleri En Üst Düzeye Çıkarıldı
İngiltere'de, İskoçya'da Glasgow Havaalanı'na yanan bir cipin süratle girmesinin terör saldırısı olduğu kesinleştikten sonra güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarıldığı duyuruldu. İngiltere İçişleri Bakanı Jaqui Smith, yakın zamanda bir terör saldırısı beklentisiyle güvenlik önlemlerinin 'kritik' olan en üst düzeye çıkarıldığını açıkladı. Smith, açıklamayı Glasgow'daki saldırıdan sonra Başbakan Gordon Brown'un kriz masasını toplamasının ardından yaptı.
Gordon - 30.6.2007
İngiltere'de Güvenlik Alarmı En Üst Düzeye Çıkarıldı
İngiltere'de Glasgow Havaalanına Yapılan Saldırının Ardından Başbakan Gordon Brown Tarafından Toplanan Acil Durum Komitesi "Cobra", Ülkedeki Güvenlik Alarmı Seviyesini "Ciddi"den "Kritik"e Yükseltti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Gordon Haberleri | Gordon Haber - Haberler - Sayfa 4 - Gordon haberleri, son dakika gordon haber ve gelişmeleri burada. Teröriste Kopya.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 09:31:24. #1.15#
title