Gordon Haberleri

Gordon haber, Gordon son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Gordon - 3.10.2007
AB Hukukçuları Anayasa Taslağı Üzerinde Mutabık
Avrupa Birliği'nin (AB) 27 üyesinden hukukçular, rafa kaldırılan Avrupa anayasasının yerini almaya aday olan metin üzerinde uzlaşmaya vardı. Bu şekilde son bir kaç yılda üye sayısı neredeyse ikiye katlanan birliğin işleyişi düzenlenebilecek. AB dönem başkanlığını yürüten Portekiz, iki hafta sonra Lizbon'da düzenlenecek zirvede, üye ülke liderlerinin hazırlanan yeni metni onaylamalarını umuyor. Ancak Polonya ve İngiltere hükümetlerinin itirazları dolayısıyla nihai bir anlaşma sağlamanın kolay olmayabileceği ifade ediliyor. Hukukçular Temmuz ayından bu yana AB'nin reform anlaşması üzerinde yavaş da olsa bir ilerleme sağlamaya çalışıyorlardı. Ancak şimdi hukukçuların elinde hepsinin üzerinde mutabık kaldığı bir metin bulunuyor. Çalışmaların son bölümünün konusu, İngiltere'nin bazı durumlarda yargı işbirliğinin gerekleri dışında tutulma talebi ve Avrupa Adalet Divanı'nın üyelerin birlik kurallarına uymaması durumunda kullanabileceği yetkilerdi. Portekizli bir diplomat, İngiltere'nin varılan formülden tatmin olması gerektiğini söyledi, ancak Lizbon'da yapılacak zirvede anlaşmaya varılacağının kesin olmadığını da ekledi. Aynı diplomat henüz sürecin sonunun gelmediğini ve temkinli hareket etmenin akıllıca olacağını kaydetti. Bunun en büyük nedeninin ise, nasıl bir manevra yapacağı belli olmayan Polonya olduğu belirtiliyor. Lizbon zirvesinden iki hafta sonra erken genel seçime gitmeye hazırlanan Polonya'da yönetimin; AB kararlarını veto edebilmek için kendilerine daha fazla söz hakkı tanınması talebinde ısrarcı olacağı kaydediliyor. Bu arada İngiltere'de de Başbakan Gordon Brown'un ani bir kararla seçime gidebileceği söylentileri bulunuyor.
Gordon - 3.10.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz Basınında Bugün, İngiltere'de Erken Seçim Yorumları ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un Irak'tan Asker Çekme Kararı Başlıkları Öne Çıktı.
Gordon - 3.10.2007
İki Çocuğu Eşine Verildi
KÖTÜ ANNE OLMAKLA SUÇLANAN VE DENGESİZ TAVIRLARIYLA DİKKAT ÇEKEN POP YILDIZI SPEARS'IN ÇOCUKLARININ VELAYETİ ESKİ EŞİ FEDERLİN'E VERİLDİ.. Müzik hayatı kadar yarattığı skandallarla gündeme gelen ABD'li pop yıldızı Britney Spears, uygunsuz yaşantısının cezasını çocuklarının velayetini kaybederek ödedi. Ekim 2004'te Kevin Federline ile evlenen Spears, 30 Temmuz 2006'da boşandığı eski eşiyle oğulları iki yaşındaki Preston ile bir yaşındaki Jayden James'ın ortak velayetini almıştı. Ancak Federline daha geniş bir velayet hakkı elde etmek amacıyla mahkemeye başvurmuştu. ABD'nin Los Angeles kentinde görülen davada yargıç 'Mahkemenin yeni bir kararına kadar eski eş Kevin Federline'ın çocukların velayet hakkını elinde bulunduracağını' açıkladı. Yargıç Gordon, dengesiz tavırlarıyla dikkat çeken ve basının kötü bir anne olmakla suçladığı ünlü yıldızın, çocuklarının velayet hakkını kaybetmemesi için haftada bir alkol ve uyuşturucu testi yaptırmasına karar vermişti.
Gordon - 2.10.2007
İngiltere Başbakanı'ndan Irak'a Sürpriz Ziyaret
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Iraklı Liderler ve ABD'li Komutanlarla Görüşmelerde Bulunmak Üzere Bağdat'a Geldi.
Gordon - 2.10.2007
ABD İngiltere'nin Irak'tan Asker Çekmesine Karşı Değil
Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, İngiltere'nin Irak'tan bin asker çekecek olmasına itirazlarının olmadığını söyledi. Perino, gazetecilerin ABD'nin İngiliz askerlerinin çekilmesi hususunda rahat olup olmadığı sorusuna "evet" diye cevap verdi. Sözcü, "Irak güvenlik kuvvetleri Basra'da İngiliz askerlerle birlikte çalışıyordu. Bunlar, güvenliği devralmaya hazır oldukları bu noktaya gelmeye gayret ediyorlardı" dedi. Perino, İngiliz kuvvetlerinin program doğrultusunda hareket ettikleri kanaatinde olduğunu ifade etti ve halen Basra'da 4 bin 500 İngiliz askeri kalacağına işaret etti. Irak'a ziyaret gerçekleştiren İngiltere Başbakanı Gordon Brown, yılbaşına kadar Irak'tan bin asker çekeceklerini açıklamıştı.
Gordon - 2.10.2007
Maliki, Irak Kuvvetlerinin Basra'nın Kontrolünü Almaya Hazır Olduğunu Söyledi
Irak Başbakanı Nuri El Maliki'den İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un Basra'da Kontrolü Iraklılar'a Devredebilecekleri Açıklamasına Destek Geldi. Maliki, Irak Kuvvetlerinin "Mümkün Olan En Kısa Sürede" Basra'nın Güvenliğiyle İlgili Sorumluluğu İngiliz Askerlerinden Devralmaya Hazır Olduklarını İfade Etti.
Gordon - 2.10.2007
Bush Yönetiminin İran'ı Bombalama Planı: Hedef Saptırma
The NewYorker Bush yönetiminin İran'ı bombalama planı: Hedef saptırma Ünlü gazeteci Seymour M. Hersh 'in the NewYorker 'daki altı sayfalık baş yazısı yine ses getirecek türden. Konu İran. Hersh  ikinci kez ABD 'nin İran 'ı vuracağını iddaa ediyor. ABD yönetiminin esas hedefinin  İran  olduğunu açıklıyor Hersh ..Geçtiğimiz ay G.W.  Bush 'un danışmanlarından İran 'a yapılacak muhtemel bir sldırının planlarını ve siyasi sonuçlarının neler olabileceğini istediği iddaa ediliyor. Nitekim Beyaz Saray hemen bu konuda bir açıklama yapma ihtiyacını duymuş. Hersh şöyle söylüyor: "Bush yönetimi yaptıkları açıklamalarda Irak savaşının aslında ABD ve İran 'ın arasında bir güç dengesi mücadelesi olduğunu söylüyorlar. Açıklamalarda Şii milislere İran 'ın yaptığı yardımlarla ABD güçlerini yıpratma amacı güdüldüğü ileri sürülüyor. Bush yönetiminin, İran'ın Devrim Muhafızlarına hava akınlarıyla nokta vuruşları yapma planlarına Gordon Brown destek veriyor.
Gordon - 2.10.2007
Brıtney Çocuklarını Kaybetti
BRITNEY SPEARS'İN 2 ÇOCUĞUNUN VELAYET HAKKI GEÇİCİ OLARAK ESKİ KOCASI KEVIN FEDERLİNE'A VERİLDİ. Los Angeles'daki yargı kaynaklarına göre Yargıç Scoot Gordon, Spears ve Federline'ın avukatlarıyla yaptığı görüşmenin ardından, "mahkemenin yeni bir kararına kadar Kevin Federline'ın 3 ekimden itibaren 2 çocuğun velayet hakkını elinde bulunduracağını" açıkladı.
Gordon - 2.10.2007
İngiltere, Irak'ta Asker Sayısını Azaltacak
İngiltere'nin Irak'taki asker sayısını yıl sonuna kadar azaltacağı bildirildi. İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Bağdat'a beklenmedik ziyaretinde, Başbakan Nuri El Maliki ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'taki asker sayısını yıl sonuna kadar 4.
Gordon - 2.10.2007
Irak Basra'nın Kontrolünü 2 Ay İçinde Devralacak
Irak'ın, Basra bölgesinin kontrolünü İngiliz birliklerinden 2 ay içinde devralacağı bildirildi. Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ülkesine beklenmedik ziyarette bulunan İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile görüştü.
Gordon - 2.10.2007
İngiltere Başbakanı Brown Irak'ta
İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın Kısa Bir Ziyarette Bulunmak Üzere Irak'ın Başkenti Bağdat'a Geldiği Bildirildi.
Gordon - 2.10.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz basınında bugün, Obama Clinton'a karşı Irak kozunu kullanacak iddiası, Avrupalı politikacı ve aydınlardan Türkiye'ye destek, Che'yi vuran askeri Kübalı doktorların iyileştirmesi başlıkları öne çıktı. BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish" adresinde yer alan basın özetlerine göre, İngiltere'nin erken seçime gidip gitmeyeceği tartışmaları son 10 günün iç siyaset gündemine damgasını vururken, muhalefetteki Muhafazakar Parti'nin kongresinde ortaya atılan yeni vergi politikaları Guardian, Times ve Daily Telegraph'ın manşetlerinde yer alıyor. Guardian ve Times, seçmenin oyları için iki büyük parti tarafından verilen savaşın cephesinin, vergi politikaları olduğu yorumunda birleşiyor. Daily Telegraph, birinci sayfasında, Başbakan Gordon Brown'un, Irak'taki İngiliz askerlerinin sayısını iyice azaltacağını yazıyor.
Gordon - 2.10.2007
İngiltere Başbakanı Brown Bağdat'ta
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Iraklı Liderler ve ABD'li Komutanlarla Görüşmelerde Bulunmak Üzere Bağdat'a Geldi.
Gordon - 2.10.2007
Brıtney Spears, Çocuklarının Velayet Davasını Kaybetti
Gençliğin pop idolü Britney Spears, eşinden ayrıldıktan sonra başlayan velayet davasını kaybetti. Ünlü yıldızın eski eşinden olan 2 çocuğunun velayet hakkı geçici olarak eski kocası Kevin Federline'a verildi. Amerikan'ın en ünlü yıldızı haline gelerek, tüm dünyada albümleri yok satan pop şarkıcısı Britney Spears, ayrıldığı eşinden olan çocuklarının velayet davasını kaybetti. Los Angeles'ta görülen davada Yargıç Scoot Gordon, Spears ve Federline'ın avukatlarıyla yaptığı görüşmenin ardından, ''Mahkemenin yeni bir kararına kadar Kevin Federline'ın 3 Ekim tarihinden itibaren 2 çocuğun velayet hakkını elinde bulunduracağını'' açıkladı.
Gordon - 2.10.2007
Britney Spears'in Çocuklarının Velayet Hakkı Eski Kocasında
Ünlü Amerikalı şarkıcı Britney Spears'in 2 çocuğunun velayet hakkı geçici olarak eski kocası Kevin Federline'a verildi. Los Angeles'daki yargı kaynaklarına göre Yargıç Scoot Gordon, Spears ve Federline'ın avukatlarıyla yaptığı görüşmenin ardından, ''mahkemenin yeni bir kararına kadar Kevin Federline'ın 3 ekimden itibaren 2 çocuğun velayet hakkını elinde bulunduracağını'' açıkladı.
Gordon - 2.10.2007
İngiltere, Irak'taki Askerlerinin Bir Kısmını Geri Çekecek
Irak'ta görev yapan İngiliz askerlerinin bir bölümünün geri çekilmesi planlanıyor. İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un 2 bin İngiliz askerini Irak'tan çekmeyi planladığı duyuruldu.
Gordon - 1.10.2007
Ryan: "Kıbrıs'ta Anlaşma Sağlanması Zamanı Geldi"
İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Joan Ryan, "Kıbrıs'ta Anlaşma Sağlanması Zamanının Geldiğini" Belirtti.
Gordon - 1.10.2007
İngiltere'nin Askerleri Çekeceği İddiası
İngiltere'nin yıl sonuna kadar Irak'taki 5 bin 500 askerinin yarısını çekeceği öne sürüldü. İngiliz Daily Mail gazetesi, hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberde, Başbakan Gordon Brown'ın bu yönde plan yaptığını yazdı.
Gordon - 1.10.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz Basını Bugün, Ana Muhalefet Muhafazakar Parti'nin Hafta Sonunda Başlayan Yıllık Olağan Kongresine ve Bu Sonbahar Yapılacak Bir Erken Seçimin İşçi Partili Başbakan Gordon Brown'un Lehine Olup Olmayacağı Tartışmasına Odaklandı.
Gordon - 29.9.2007
ABD'den Kuzey Kore'ye 25 Milyon Dolarlık Enerji Yardımı
ABD Başkanı George W. Bush'un, nükleer tesislerini kapatmayı kabul eden Kuzey Kore'ye 25 milyon dolarlık enerji yardımı yapılması için yetki verdiği bildirildi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, geçtiğimiz ay Kuzey Kore ile yapılan anlaşma gereği, Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerini durdurması ve tesislerini kapatması karşılığında, yapılması öngörülen enerji yardımıyla ilgili Başkan Bush'un 25 milyon dolarlık yardımın gerçekleştirilmesi talimatı verdiği ifade edildi. Beyaz Saray Sözcüsü Gordon Johndroe, "Bu adım, 6'lı görüşmeler çerçevesinde, Kuzey Kore ile yapılan anlaşma prensibine göre verilmiş bir karardır" dedi.
Gordon - 28.9.2007
'Myanmar'da Ölü Sayısı Çok Daha Fazla Olabilir'
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Myanmar'da Düzenlenen Hükümet Karşıtı Gösterilere Askerlerin Müdahale Etmesi Sonucu Ölenlerin Sayısının Bilinenin Çok Üstünde Olabileceğini Söyledi.
Gordon - 27.9.2007
İngiltere'de Öldürülen Evren'in Anısına Kültür Merkezi Yaptırılacak
İngiltere'de öldürülen Türk genci Evren Anıl'ın cenazesi, 1.5 ay sonra ailesine teslim edilmesinin ardından defnedildi. Pazartesi günü teslim alınan 24 yaşındaki gencin cenazesi, öğle saatlerinde Güney Londra'da bulunan Yeni Peckham Cami'sinde düzenlenen kalabalık törenin ve cenaze namazının ardından toprağa verildi. Yaklaşık 50 aracın eşlik ettiği Evren Anıl'ın cenazesi, Güneydoğu Londra'daki Grove Park Mezarlığı'ndaki Müslüman ve Türklerin bulunduğu bölüme defnedildi. 5 Ağustos'ta uğradığı bıçaklı saldırının ardından geçirdiği beyin travması nedeni ile 13 Ağustos'ta yaşamını kaybeden Evren Anıl için Türk ve Müslüman geleneklerine göre düzenlenen cenaze törenine, Evren Anıl'ın ailesi, yakın çevresi, İngiltere'deki Türk dernekleri temsilcileri ve olayı duyan çok sayıda Türk ve İngiliz vatandaşı katıldı. Defin sırasında Peckham Camisi imamı Muharrem Atlığ ile İngiltere Türk Diyanet Vakfı Başkanı ve Londra Din Hizmetleri Müşaviri Yaşar Çolak dua etti. Çolak cenaze töreninin ardından aileye başsağlığı dileyerek, gencin annesine, "mekanı cennet olsun" temennisini iletti ve sabır dileklerinde bulundu. Evren Anıl'ın cenazesi polisin ve savcılığın yaptığı incelemelerin ve otopsinin ardından, konuyla ilgili açılan davada tutuklanan 2 sanığın talebi üzerine, ikinci kez otopsi yapıldıktan sonra, Anıl ailesine geçtiğimiz pazartesi günü teslim edilmişti. Evren Anıl'ın acılı ailesinin ayakta durmakta zorlandığı törene yaklaşık 500 kişi katıldı. Anıl'ın annesi, oğlunun cenazesinin toprağa verilmesinin ardından mezarın başına giderek uzun süre dua etti. Dakikalarca toprağı okşayan annesi, oğlunu Allah'a emanet ettiğini söyleyerek, topraktaki bedenine zarar gelmemesi için yalvardı. İngiliz haber kanalı BBC, cenaze törenine ve cenaze namazına gün içindeki yayın akışında yer verdi. BBC'nin haberine göre, Türk hükümeti, Evren'in anısına Norwood bölgesine bir gençlik ve kültür merkezi yaptırmak için oldukça büyük maddi yardımda bulundu. Son aylarda İngiltere'de özellikle siyahi gençlerin oluşturduğu çetelerin saldırıları toplum arasında büyük bir endişeye yol açmış, Evren'in yaşamını bir çikolata çöpü yüzünden kaybetmesi ise insan yaşamının bedelinin İngiltere'de gün geçtikçe daha da ucuzladığına örnek olarak gösterilmişti. Evren için bazı internet sitelerinde açılan forumlara yazılan yorumlarda, saldırganlara verilen cezaların yetersiz olmasına tepki gösterilirken; idam cezalarının geri getirilmesi ve suçlu gençlerin ailelerinin de ceza almaları istekleri yer almıştı. İngiliz medyasının ilk günlerden itibaren büyük önem verdiği olayın ardından, genç çetelerin yarattığı sıkıntılar daha detaylı incelemeye alınmış ve hükümet nezdinde özel bir çalışma yapılması için, Gordon Brown hükümetine baskılar arttırılmıştı.
Gordon - 27.9.2007
Sen Misin Demokrasi İsteyen!
Son bir hafta içerisinde dünya gündemine damgasını vuran Myanmar’da korkulan oldu. Rahiplerin liderliğinde onbinlerce kişinin demokrasi için yürüdüğü ülkede cunta yönetimi dün barışçıl protestoya silahla karşılık verdi. 3’ü rahip 5 kişi çıkan çatışmalarda hayatını kaybetti. 45 yıldır ülkeyi demir yumrukla yöneten hükümet, 09:00-17:00 arasında 60 gün sokağa çıkma yasağı ilan etti, 5 kişiden fazla insanın bir araya gelmesini yasakladı. Ancak rahipleri yine de durduramadı Dün yine binlerce rahip ve vatandaş sokaklara dökülünce cunta kuvvet kullandı. Göz yaşı bombası atıldı, dağılmaları için üzerlerine ateş açıldı. Buna rağmen yürüyen kalabalıklar karşısında askerler 400 rahibi tutukladı. Yürüyüşlerin dün itibariyle 9 kenti yayıldığı açıklandı. BM’de acil toplantı Dünyadan gelen tepkiler ise dün en üst seviyiye çıktı. Bir gün önce Myanmar’daki cunta yönetimini şiddet kullanmamaları için uyaran dünya liderleri bu kez “Her adımınızı izliyoruz. Olanlardan sorumlu tutulacaksınız” mesajı verdi. İngiltere Başbakanı Gordon Brown BM’yi, İtalya Başbakanı Romano Prodi ise AB’yi acil toplantıya çağırdı.
Gordon - 26.9.2007
İngiltere BM'nin Myanmar İçin Toplanmasını İstedi
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Myanmar'da Yaşanan Olaylarla İlgili Olarak Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Acil Toplanmasını İstedi.
Gordon - 26.9.2007
Evren Anıl'ın Cenazesi Ailesine Teslim Edildi
İngiltere'de öldürülen Türk genci Evren Anıl'ın cenazesi, sonunda acılı ailesine teslim edildi. Evren Anıl'ın cenazesi polisin ve savcılığın yaptığı incelemelerin ve otopsinin ardından konuyla ilgili açılan davada sanıkların talebi üzerine ikinci kez otopsi yapıldıktan sonra Anıl ailesine teslim edildi. 5 Ağustos'ta uğradığı bıçaklı saldırının ardından geçirdiği beyin travması nedeniyle 13 Ağustos'ta hayatını kaybeden Türk genci Evren Anıl için yarın cenaze töreni düzenlenecek. Yarın öğle saatlerinde Güney Londra'daki Peckham Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından yine Londra'da bulunan Glove Park Müslüman Mezarlığı'nda toprağa verilecek olan Evren'in ağabeyi Özgür Anıl'ın yaptığı açıklamaya göre, İngiliz haber kanalı BBC, cenaze töreninden canlı yayın yapmayı planlıyor. İngiliz medyasının ilk günlerden itibaren büyük önem verdiği olayın ardından genç çetelerin oluşturduğu sıkıntılar daha detaylı incelemeye alınmış ve hükümet nezdinde özel bir çalışma yapılması için Gordon Brown hükümetine baskılar arttırılmıştı.
Gordon - 25.9.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz Basınında Bugün, İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın Parti Kongresindeki Konuşmasının Yankıları, Birmanya'daki Gösteriler, Türkiye'nin Yeni Bir Euroluk Madeni Paraların Arkasındaki Haritadan Silinmesi Başlıkları Öne Çıktı.
Gordon - 25.9.2007
Erdoğan'dan Kyoto'ya Koşullu İmza Mesajı
Başbakan Tayyip Erdoğan, "küresel ısınma"nın masaya yatırıldığı BM’nin dünkü "iklim değişikliği" panelinde, Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne taraf olmaya özel koşuları dikkate alınmak kaydıyla olumlu baktığını söyledi. Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un çağrısı üzerine dün BM Genel Merkezi’nde yapılan ve ABD Başkanı George W. Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de aralarında bulunduğu çok sayıda liderin katıldığı panelde şu mesajları verdi: "Türkiye sera gazı salımını azaltmak üzere hidroelektrik potansiyelinden azami faydalanma, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu teşviki, araçlarda yakıt kalitesinin iyileştirilmesi, eski araçların trafikten çekilmesi, çimento ve demir çelik üretim tesislerinde enerji verimliliğinin artırılması konularında bir dizi çalışma yapmaktadır.
Gordon - 25.9.2007
ABD, Myammar'a Yeni Yaptırımları Gündeme Aldı
ABD Başkanı George W. Bush, Myammar'daki askeri rejime yeni yaptırımlar uygulanacağını açıklayacak. ABD Başkanı Bush, Budist keşişlerin ayaklandığı Myammar'da askeri rejime yeni yaptırımların yolda olduğunu açıklayacak. Beyaz Saray Sözcüsü Gordon Johndroe, Başkan Bush'un Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki konuşmasından önce yaptığı açıklamada, Bush'un Myammar Yönetimi'ne yeni yaptırımları ortaya koyacağını ifade etti.
Gordon - 24.9.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz Basınında Bugün, İngiltere Başbakanı Gordon Brown Bu Sonbaharda Erken Seçime Gidecek mi Tartışmaları, İran-abd İlişkilerinde Gelinen Son Nokta ve Konya Ovası'nda Çevre Felaketi Tehdidi Başlıkları Öne Çıktı.
Gordon - 21.9.2007
Bush, Abbas ile Bir Araya Gelecek
ABD Başkanı George W. Bush, 24 Eylül Pazartesi günü New York'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek. Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe, yaptığı açıklamada, görüşmede, ''Filistin Yönetimi'ne yardım edilmesinin ve İsrail ile Filistin'in barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayan iki devlet olmasının yollarının ele alınacağını'' söyledi.
Gordon - 20.9.2007
"Punk Rock'ın Ozanı"ndan İstanbul'da Konser
''Punk Rock'ın Ozanı'' olarak tanınan Patti Smith, 25 ve 26 Eylülde vereceği iki konserle İstanbullu müzikseverlerle buluşacak. Alınan bilgiye göre Smith, Garanti Caz Yeşili Konserleri kapsamında 25 ve 26 Eylülde Babylon'da sahne alacak. PJ Harvey'den Kim Gordon'a ve Liz Phair'e kadar birçok kadın rock sanatçısına ilham veren, müziği kadar hayat içerisindeki duruşu ve sanata olan yaklaşımıyla da yaşayan bir efsaneye dönüşen Patti Smith, yaklaşık 40 yıllık sanat hayatı boyunca hep kendine has biri olarak tanınmıştı.
Gordon - 20.9.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz basınında bugün, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King'in ülkedeki bankacılık kriziyle ilgili yaklaşımının, daha önceki açıklamalarına göre bir "U" dönüşü olup olmadığıyla ilgili tartışmalar, kanser tedavisinde umut ışığı ve Cherie Blair, anı kitabından 1 milyon sterlin kazanacak başlıkları öne çıktı. BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, Financial Times, 12 Eylül'de yaptığı açıklamada riskli kredi işlemleri yapan finans kuruluşlarına güvence vermeyi reddeden Merkez Bankası Başkanı Mervyn King'in, 13 Eylül'de mudilerin paralarını çekmek için şubelerin önünde kuyruklar oluşturduğu Northern Rock kredi kuruluşuna acilen fon transfer ettiğini hatırlatıyor. Ardından hükümetin Northern Rock'a tam mevduat güvencesi verdiğini yazan gazete, son olarak da dün İngiltere Merkez Bankası'nın sektöre yönelik daha geniş bir destek paketi açıkladığını vurguluyor. Buna göre bankalar artık daha fazla türde varlıklarını teminat göstererek üç aylığına borçlanabilecekler. Gazete, "tavizsiz" bir görünüm çizen Mervyn King'i bu kararı almaya iten nedenleri sorgularken, başkanın siyasi etki altında kalmış olabileceğini belirtiyor. Gazeteye göre Merkez Bankası Başkanı Mervyn King'e duyulan öfkenin asıl nedeni ise piyasaya yapılan son müdahalenin gecikmiş bir adım olduğunun düşünülmesi. Bu yorumu yapanlara göre bu önlemler daha önce alınsaydı, Northern Rock krizi hiç yaşanmayabilirdi. İngiltere Merkez Bankası'nın dün finans piyasasına yönelik olarak açıkladığı 10 milyar sterlinlik yardım planının gerçek bir U dönüşü olduğunu belirten gazetelerden biri de Independent. Gazete King'in daha düne kadar piyasaya müdahale edilmemesi gerektiğini ve bunun sektörde daha da riskli işlemler yapılmasına yol açabileceğini söylediğini hatırlatıyor. Financial Times ise İngiltere Merkez Bankası Başkanı'nın kararının eleştirildiği bir makalede şöyle yazıyor: "Northern Rock'u unutun. Çünkü kredi krizinden en fazla zarar gören banka İngiltere Merkez Bankası olabilir. Dünkü kararından sonra bankanın yaptıkları sadece ve sadece teslimiyetle sonuçlanan bir tavizler dizisi olarak tanımlanabilir." İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King'in bugün bir parlamento komisyonunda, bankacılık krizindeki yönetim tarzıyla ilgili olarak savunma yapacağını da ekleyelim. "ERKEN SEÇİM FIRSATI" Independent gazetesi bu sabah, Northern Rock krizine rağmen kamuoyu yoklamalarında popülaritesi ve partisinin oy oranı rakiplerine göre daha yüksek çıkan İşçi Partisi lideri ve Başbakan Gordon Brown'ın bu durumu erken seçim fırsatı olarak değerlendirebileceğini yazıyor.
Gordon - 19.9.2007
Lübnan'daki Saldırı
Lübnan'da Suriye karşıtlığıyla bilinen Hıristiyan milletvekili Antoine Ganib'e yönelik bombalı saldırıda, Ganib'le birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 9'a yükseldi. Lübnan'da çoğunlukla Hıristiyanlar'ın yaşadığı bölgede milletvekili Ganib'e yönelik bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 9'a yükseldi. Saldırıda çok sayıda insanın da yaralandığı ifade eden yetkililer, ölü sayısının artmasından endişe edildiğini belirti. Öte yandan ABD ve BM saldırıyı kınayan birer bildiri yayınladı. ABD Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü Gordon Johndroe, "ABD olarak bu saldırıyı kınıyor, Lübnan'da özgürlük ve demokrasi mücadelesine desteğimizi sürdüreceğimizi belirtiyoruz" dedi.
Gordon - 19.9.2007
Çocuklarının Yanında Çıplaktı
BRITNEY SPEARS'IN ÇOCUKLARI İÇİN VERDİĞİ HUKUK SAVAŞINDA ORTAYA ÇIKAN SÜRPRİZ TANIK ŞOK İTİRAFLARDA BULUNDU. Mahkemeye 'sürpriz tanık' olarak çağrılan spears'ın eski koruması Tony Barretto, şarkıcının iki oğlu 2 yaşındaki Sean Preston ve 1 yaşına giren Jayden James'in güvenliği konusunda endişeli olduğunu söyledi. Spears'ın uluorta uyuşturucu kullandığını, evinde çocuklarının yanında onların ruhsal gelişimlerini hiçe sayarak çıplak dolaştığını söyleyen Barretto 'Benim de ergenlik çağında çocuklarım var. Bu yüzden Spears'ın iki minik oğlunun güvenliğinden ve sağlıklı gelişimden endişe ediyorum' diye konuştu. HAFTADA BİR KEZ ALKOL VE UYUŞTURUCU TESTİ YAPTIRACAK ABD'li ünlü şarkıcı Britney Spears 2 çocuğunun velayet hakkını kaybetmemek için haftada bir kez alkol ve uyuşturucu testi yaptıracak. Spears ve eski eşinin çocukların önünde ve çocuklara bakması sırasının kendilerine gelmesinden 12 saat önce alkol ve uyuşturucu kullanmamalarını öngören mahkeme emrinin önceki gün ilgili taraflara tebliğ edildiği bildirildi. Mahkeme emrinin sadece Spears'ten alkol ve uyuşturucu testi istemesi dikkati çekti. Yüksek Mahkeme Yargıcısı Scott. M. Gordon'un, mahkeme belgelerinde "sunulan delillere dayanarak mahkememiz Spears'ın alışkanlık halinde, sık sık ve devamlı olarak uyuşturucu maddeler ve alkol aldığı sonucuna varmıştır" ifadelerine yer verdiği görüldü.
Gordon - 19.9.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiltere basınında bu sabah emlak kredisi kuruluşu Northern Rock'ın tüm mevduatına hükümet tarafından güvence verilmesi, Microsoft'un Avrupa'da aldığı ceza ve Türkiye'deki anayasa tartışmaları başlıkları öne çıktı. BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, emlak kredisi kuruluşu Northern Rock'ın tüm mevduatına hükümet tarafından güvence verilmesi haberini manşet yapan gazetelerden Daily Telegraph "Brown'un büyük kumarı" başlığını kullanıyor. Habere göre tasarruf sahipleri arasındaki panik yayılırsa, diğer kredi kuruluşları da güvence kapsamına alınabilecek. İngiliz mali sisteminde ortaya çıkan krizin Merkez Bankası başkanının işine mal olabileceğini yazan gazete, ekonomistlerin, hükümetin verdiği mevduat güvencesi sözünü tutabileceğine ilişkin şüphelerini yansıtıyor. Buna göre diğer bankalara yönelik böylesi bir güvence, daha büyük sorunlara yol açabilir. Times gazetesi ise aynı haberi "Paniği durdurmak için 28 milyar sterlinlik çek" başlığıyla duyuruyor. Gazetenin yazarlarından Anatole Kaletsky, İngiltere'de artık ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) büyük kesiminde olduğu gibi ciddi bir miktara -yaklaşık 100 bin sterline- kadar olan mevduata güvence getirilmesi ve kurulacak sigorta fonunun da bankacılık sektörünce fonlanmasının gerekli olduğunu yazıyor. İngiltere'de halen bu güvence 35 bin sterline kadar olan mevduatlara veriliyor. Gazetenin bir diğer yazarı James Harding 'hüsnü kuruntular' ya da 'hayalci beklentiler' üzerine dayalı aşırı karlı bir işe girişmelerinin Northern Rock yöneticilerinin ciddi bir kusuru olduğunu belirtiyor. Times yazarı Libby Purves ise "Biz tasarruf sahiplerine, ne hakla paniğe kapılmamamızı söylüyorlar?" diye sorduktan sonra özetle şöyle yazıyor: "Bu şirketlerin yöneticilerinde ya da siyasilerde en ufak vicdani rahatsızlık yokken biz de istediğimiz kadar paniğe kapılabiliriz." Financial Times da İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling tarafından Northern Rock kredi kuruluşuna verilen mevduat güvencesini manşette kullanıyor ve Amerikan Hazine Bakanı Henry Paulson'ın da, ülkesindeki yüksek riskli konut kredilerine ilişkin endişeleri gidermeye çalıştığını belirtiyor. Gazete ayrıca bugün faiz oranlarını görüşecek olan Amerikan Merkez Bankası, Fed'in zor bir kararla karşı karşıya olduğunu ifade ediyor. Financial Times'ın analizine göre FED Başkanı Ben Bernanke'nin, yüksek enflasyon riski ve 'resesyon' yani ekonomik durgunluk arasında bir seçim yapması gerekecek. Independent gazetesi ise bu sabah 'bankacılık krizi' manşetini kullanıyor ve piyasadaki endişenin yayılmakta olduğunu belirtiyor. Gazete diğer iki emlak kredisi kuruluşunun, Alliance and Leicester ve Bradford and Bingley şirketlerinin de borsada değer kaybetmesini öne çıkartıyor. Bu arada Northern Rock kredi kuruluşu bu sabah başlıca İngiliz gazetelerine tam sayfa ilanlar vererek tasarruf sahiplerine mesaj veriyor. İlanda kuruluşun üst düzey yöneticisi Adam J. Applegarth'ın imzası var ve Northern Rock şirketinin, 'hükümetin de desteğiyle bu zor zamanları atlatacağı' mesajı veriliyor. "MİCROSOFT KARARI" İngiliz basınının bu sabah geniş şekilde işlediği konulardan biri de Microsoft firması aleyhine AB Adalet Divanı'nın ardından en büyük ikinci mahkemesi olan Asliye Hukuk Mahkemesi'nden çıkan karar. Microsoft, üç yıl önce Avrupa Komisyonu tarafından Windows işletim sistemiyle piyasada sağladığı üstünlüğü kötüye kullanmaktan suçlu bulunmuştu. Şirketin temyiz başvurusu da dün reddedildi. Guardian gazetesi, mahkemenin aldığı kararın yazılım devini sıkıntıya sokacağını belirtiyor. Gazete BBC ve Channel Four gibi televizyon kuruluşlarının yeni geliştirdiği video yükleme hizmetlerinin Windows Media Player programını temel aldıklarını belirtiyor. Gazeteye göre bu kararın ardından söz konusu programın her Windows yazılımıyla otomatik olarak gelmeyecek olması, bu büyüyen sektörde Microsoft'un rakiplerine büyük avantaj sağlayacak. Tabii, Microsoft'un karara temyiz hakkı var. İngiltere basınında bu sabah öne çıkan bir diğer ortak haber konusu ise ülkedeki sağlık sistemine ilişkin. Süpermarketlerde özel aile hekimliği muayenehaneleri açılması önerisi pek çok gazetede geniş şekilde yer alıyor. Independent gazetesi Sağlık Bakanı Alan Johnson'ın da bu görüşe destek verdiğini belirtiyor. Ülkedeki Ulusal Sağlık Sigortası sisteminin önümüzdeki yıl 60 yaşına girecek olması nedeniyle gözden geçirileceğini belirten bakan, habere göre, kliniklerin insanlara olabildiğince yakın olmasını istiyor. Guardian da aynı konuya yer verdiği haberinde Boots ve Lloyds gibi eczane zincirleri, Tesco ve Virgin gibi mağazaların konuyla ilgili olduklarını belirtiyor. Habere göre Başbakan Gordon Brown'ın sağlık sisteminin gözden geçirilmesi için yetki verdiği eski bir kanser uzmanı olan Sir Ara Darzi, sağlık sistemiyle ilgili radikal değişiklik önerilerini bugün kabineye sunacak.
Gordon - 19.9.2007
Britney Spears'a Alkol ve Uyuşturucu Testi
ABD'li ünlü şarkıcı Britney Spears 2 çocuğunun velayet hakkını kaybetmemek için haftada bir kez alkol ve uyuşturucu testi yaptıracak. Spears ve eski eşinin çocukların önünde ve çocuklara bakması sırasının kendilerine gelmesinden 12 saat önce alkol ve uyuşturucu kullanmamalarını öngören mahkeme emrinin önceki gün ilgili taraflara tebliğ edildiği bildirildi. Mahkeme emrinin sadece Spears'ten alkol ve uyuşturucu testi istemesi dikkati çekti. Yüksek Mahkeme Yargıcısı Scott. M. Gordon'un, mahkeme belgelerinde ''sunulan delillere dayanarak mahkememiz Spears'ın alışkanlık halinde, sık sık ve devamlı olarak uyuşturucu maddeler ve alkol aldığı sonucuna varmıştır'' ifadelerine yer verdiği görüldü.
Gordon - 18.9.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz basınında bugün, emlak kredisi kuruluşu Northern Rock'a İngiliz hükümeti güvencesi, Microsoft'un Avrupa'da aldığı ceza ve Türkiye'deki anayasa tartışmaları başlıkları öne çıktı. BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, İngiltere basınında bu sabah emlak kredisi kuruluşu Northern Rock'ın tüm mevduatına İngiliz hükümeti tarafından güvence verilmesi konusu bütün gazetelerde manşette yer alıyor. Bu haberi manşet yapan gazetelerden Daily Telegraph "Brown'un büyük kumarı" başlığını kullanıyor. Habere göre tasarruf sahipleri arasındaki panik yayılırsa, diğer kredi kuruluşları da güvence kapsamına alınabilecek. İngiliz mali sisteminde ortaya çıkan krizin Merkez Bankası başkanının işine mal olabileceğini yazan gazete, ekonomistlerin, hükümetin verdiği mevduat güvencesi sözünü tutabileceğine ilişkin şüphelerini yansıtıyor. Buna göre diğer bankalara yönelik böylesi bir güvence, daha büyük sorunlara yol açabilir. Times gazetesi ise aynı haberi "Paniği durdurmak için 28 milyar sterlinlik çek" başlığıyla duyuruyor. Gazetenin yazarlarından Anatole Kaletsky, İngiltere'de artık ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) büyük kesiminde olduğu gibi ciddi bir miktara, yaklaşık 100 bin sterline kadar olan mevduata güvence getirilmesi ve kurulacak sigorta fonunun da bankacılık sektörünce fonlanmasının gerekli olduğunu yazıyor. İngiltere'de halen bu güvence 35 bin sterline kadar olan mevduatlara veriliyor. Gazetenin bir diğer yazarı James Harding, 'hüsnü kuruntular' ya da 'hayalci beklentiler' üzerine dayalı aşırı karlı bir işe girişmelerinin Northern Rock yöneticilerinin ciddi bir kusuru olduğunu belirtiyor. Times yazarı Libby Purves ise "Biz tasarruf sahiplerine, ne hakla paniğe kapılmamamızı söylüyorlar?" diye sorduktan sonra özetle şöyle yazıyor: "Bu şirketlerin yöneticilerinde ya da siyasilerde en ufak vicdani rahatsızlık yokken biz de istediğimiz kadar paniğe kapılabiliriz." Financial Times da İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling tarafından Northern Rock kredi kuruluşuna verilen mevduat güvencesini manşette kullanıyor ve Amerikan Hazine Bakanı Henry Paulson'ın da, ülkesindeki yüksek riskli konut kredilerine ilişkin endişeleri gidermeye çalıştığını belirtiyor. Gazete ayrıca bugün faiz oranlarını görüşecek olan Amerikan Merkez Bankası FED'in zor bir kararla karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Financial Times'ın analizine göre FED Başkanı Ben Bernanke'nin, yüksek enflasyon riski ve 'resesyon' yani ekonomik durgunluk arasında bir seçim yapması gerekecek. Independent gazetesi ise bu sabah 'bankacılık krizi' manşetini kullanıyor ve piyasadaki endişenin yayılmakta olduğunu belirtiyor. Gazete diğer iki emlak kredisi kuruluşunun, Alliance and Leicester ve Bradford and Bingley şirketlerinin de borsada değer kaybetmesini öne çıkartıyor. Bu arada Northern Rock kredi kuruluşu bu sabah başlıca İngiliz gazetelerine tam sayfa ilanlar vererek tasarruf sahiplerine mesaj veriyor. İlanda kuruluşun üst düzey yöneticisi Adam J. Applegarth'ın imzası var ve Northern Rock şirketinin, 'hükümetin de desteğiyle bu zor zamanları atlatacağı' mesajı veriliyor. MICROSOFT KARARI İngiliz basınının bu sabah geniş şekilde işlediği konulardan biri de Microsoft firması aleyhine AB Adalet Divanı'nın ardından en büyük ikinci mahkemesi olan Asliye Hukuk Mahkemesi'nden çıkan karar. Microsoft, üç yıl önce Avrupa Komisyonu tarafından Windows işletim sistemiyle piyasada sağladığı üstünlüğü kötüye kullanmaktan suçlu bulunmuştu. Şirketin temyiz başvurusu da dün reddedildi. Guardian gazetesi, mahkemenin aldığı kararın yazılım devini sıkıntıya sokacağını belirtiyor. Gazete BBC ve Channel Four gibi televizyon kuruluşlarının yeni geliştirdiği video yükleme hizmetlerinin Windows Media Player programını temel aldıklarını belirtiyor. Gazeteye göre bu kararın ardından söz konusu programın her Windows yazılımıyla otomatik olarak gelmeyecek olması, bu büyüyen sektörde Microsoft'un rakiplerine büyük avantaj sağlayacak. Bu arada, Microsoft'un karara temyiz hakkı bulunuyor. İngiltere basınında bu sabah öne çıkan bir diğer ortak haber konusu ise ülkedeki sağlık sistemine ilişkin. Süpermarketlerde özel aile hekimliği muayenehaneleri açılması önerisi pek çok gazetede geniş şekilde yer alıyor. Independent gazetesi Sağlık Bakanı Alan Johnson'ın da bu görüşe destek verdiğini belirtiyor. Ülkedeki Ulusal Sağlık Sigortası sisteminin önümüzdeki yıl 60 yaşına girecek olması nedeniyle gözden geçirileceğini belirten bakan, habere göre, kliniklerin insanlara olabildiğince yakın olmasını istiyor. Guardian da aynı konuya yer verdiği haberinde Boots ve Lloyds gibi eczane zincirleri, Tesco ve Virgin gibi mağazaların konuyla ilgili olduklarını belirtiyor. Habere göre İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın sağlık sisteminin gözden geçirilmesi için yetki verdiği eski bir kanser uzmanı olan Sir Ara Darzi, sağlık sistemiyle ilgili radikal değişiklik önerilerini bugün kabineye sunacak.
Gordon - 18.9.2007
Erdoğan, 20 Eylül'de ABD'ye Gidecek
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 62. Genel Kurulu'na katılmak üzere 20 Eylül'de ABD'ye gidecek. New York'ta 24 Eylül'de başlayacak BM 62. Genel Kurulu'nda Türkiye'yi Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın da yer aldığı heyet temsil edecek. Heyet, 20 Eylül perşembe günü ABD'ye hareket edecek. Başbakan Erdoğan, BM 62. Genel Kurulu genel görüşmeleri çerçevesinde, 28 Eylül'de genel kurulda uluslararası gündem ve BM konularında Türkiye'nin görüşlerini ortaya koyan bir konuşma yapacak. Erdoğan'ın, New York'ta bulunacağı süre içinde BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın da aralarında bulunduğu 25 ülkenin devlet ve hükümet başkanları ile ikili görüşmelerde bulunması öngörülüyor.
Gordon - 18.9.2007
Bush'la Görüşme 2. Gezide
İki gün sonra 10 günlük ABD gezisine çıkacak Başbakan Tayyip Erdoğan, Başkan George W. Bush ile "Beyaz Saray randevusu" için bir kez daha ABD’ye gidecek. BM Genel Kurulu’na katılmak ve yeni doğan ikinci torununu görmek için 20 Eylül Perşembe günü New York’a gidecek Erdoğan’a bu gezisinde, "Beyaz Saray randevusu" gelmedi. ABD Başkanı Bush, bu seyahatinde kendisiyle özel olarak bir araya gelip görüşmek isteyen Erdoğan’a daha ileri bir tarih için randevu verdi. Erdoğan’ın, BM Genel Kurulu’nda "ayak üstü" görüşeceği belirtilen Bush ile "randevulu" buluşma için yakın bir tarihte ikinci kez ABD’ye gideceği bildirildi. Erdoğan’ın Bush ile "Beyaz Saray randevusu"nun Kasım ayında gerçekleşmesi bekleniyor. SARKOZY İLE GÖRÜŞECEK 24 Eylül’de Washington’dan New York’a geçecek Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İngiltere’nin yeni Başbakanı Gordon Brown, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Romano Prodi’nin de aralarında bulunduğu 25 ülkenin başbakanlarıyla görüşmelerde bulunacak.
Gordon - 17.9.2007
Erdoğan, ABD'ye Resmi Ziyarette Bulunacak
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na katılmak için 20 Eylül Perşembe günü ABD'ye gidecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu ziyaretinden sonra yakın bir tarihte ABD Başkanı George W. Bush ile görüşmek üzere bu ülkeye resmi bir ziyarette bulunacak. BM 62. Genel Kurulu çalışmalarına katılmak üzere ABD'ye gidecek olan Erdoğan, burada aralarında Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın da bulunduğu 25 ülkenin devlet ve hükümet başkanları ile bir araya gelecek.
Gordon - 15.9.2007
'Yeşil Kraliçe' mi Yoksa 'Vicdanlı Kapitalist' mi
Body Shop’un yaratıcısı Anita Roddick’in "Yeşil Kraliçe" mi yoksa "Vicdanlı Kapitalist" mi olduğu tartışması ani ölümünün ardından da devam etti. Aktivist, çevreci, kadın hakları savunucusu Roddick, çevrecilerin favorisi Body Shop’u borsaya açınca ve geçen yıl L’Oreal’e satınca büyük eleştirilerle karşılaşmıştı. HAYVANLAR üzerinde yapılan testlere savaş açıp ve doğal malzemeler kullanarak 1976’da yarattığı Body Shop kozmetik markasıyla 54 ülkede 2 bin 133 mağazaya ulaşan "Yeşil Kraliçe" lakaplı Anita Roddick, 64 yaşında beyin kanamasından öldü. İnsan hakları, kadın hakları, hayvan hakları, çevre ve adil ticarete gösterdiği hassasiyetle iş dünyasına kattığı etik değerlerle bilinen Roddick, küçük bir sahil kasabasında yarattığı markayı, 1 milyar dolar cirolu, dev bir zincire dönüştüren başarılı bir girişimci olarak anılıyor. Body Shop’un 1996’da 4 milyon imza toplayarak Avrupa Komisyonu’na ilettiği ve o güne kadarki en büyük kampanya olan "Hayvanlar Üzerinde Deneylere Son" İngiltere’de 1998’de kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesinin yasaklanmasına neden olmuştu. GAY BAŞKENTİNDEN ÇIKTI: Kocası Gordon, bir yıl boyunca at sırtında Amerika’yı gezerken, Anita iki çocuğuna bakabilmek için bahçesinde yetiştirdiği bitkilerden hazırladığı kremleri satarak geçinmeye çalıştı.
Gordon - 14.9.2007
KKTC Şehit Ailelerinden İngiltere Başbakanı Brown'a Mektup
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan, İngiltere Başbakanı Gordon Brown'a İletilmek Üzere, İngiliz Yüksek Komiserliği'ne Bir Mektup Verdi.
Gordon - 13.9.2007
El Kaide yetkilisi olduğu öne sürülen bir Afgan, Guantanamo'ya gönderildi
ABD Savunma Bakanlığı, "tehlikeli bir terör zanlısı diye nitelediği" bir Afgan vatandaşının Küba'nın Guantanamo Körfezi'ndeki gözetim merkezine gönderildiğini açıkladı. Donanma Savunma Departmanı kumandanı Jeffrey Gordon'un yaptığı açıklamada, adı sadece İnayatullah olarak belirtilen kişinin El Kaide örgütünün Afganistan'daki operasyonlarını yönlendirdiği ileri sürüldü.
Gordon - 12.9.2007
İngiltere Yeni Şap Hastalığı Vakası
İngiltere'nin başkenti Londra yakınlarındaki bölgede şap hastalığı şüphesiyle çok sayıda büyükbaş hayvanın itlaf edildiği bildirildi. İngiltere geçtiğimiz hafta sonu, ülkede şap hastalığının olmadığını duyurmuştu. Başbakanlık Sözcüsü, Ağustos ayında hastalığın görüldüğü Surrey bölgesine 50 kilometre mesafedeki Egham ve Staines kasabalarında hastalık şüphesiyle büyükbaş hayvanların itlaf edildiği belirtildi. Başbakan Gordon Brown, Ağustos ayındaki şap hastalığı vakası nedeniyle yaz tatilini yarıda keserek ofisine dönmüştü.
Gordon - 12.9.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz basınında bugün, doğum kontrol hapları kansere yakalanma riskini azaltıyor, denizlerdeki kirlilik, kutupta kadın erkek dengesini bozuyor ve anne sütü astıma karşı korumuyor başlıkları öne çıktı. BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, Times ve Guardian'ın manşetinde aynı haber yer alıyor. Habere göre, dünyanın 1960'lı yıllarda tanıştığı doğum kontrol hapları, kadınların kansere yakalanma riskini yüzde 12 oranında azaltıyor. Haberde söz konusu araştırmanın 1968'den başlayarak doğum kontrol hapı kullanan 46 bin kadın üzerinde yapıldığı belirtiliyor. Times'taki bir başka haberde ise 13 bin anne ve çocuk üzerinde yapılan bir başka araştırmanın sonuçları yer alıyor. "Araştırmada, anne sütünün çocukları alerji ve astıma karşı koruduğuna dair hiçbir kanıta ulaşılamadı. Daha önce yapılan bir araştırmada anne sütünün bebeklerinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve solunum enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkisi olduğu belirtilmişti." Guardian ise kutup bölgelerinde yapılan bir araştırmaya yer verdi. Gazeteye göre, Eskimolardaki doğumları inceleyen bilim adamları, kız bebeklerinin sayısının erkeklerinkinden iki kat fazla olduğunu tespit etti. Bu durum, Eskimoların en önemli besin kaynakları arasında yer alan fok balığı ve balinaların yağlarında çevre kirliliği sonucu biriken ve kimyasal maddelerden kaynaklanıyor. Kadınların kanlarına karışan bu kimyasallar hamileliğin ilk aşamalarında bebeğin cinsiyetini değiştiriyor. Financial Times da bir sağlık araştırmasına yer veriyor. "ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, eğitimsiz kişilerin kanserden ölme oranları, daha eğitimli kişilere göre iki kat fazla. Kanserden ölümlerin siyahlarda daha yaygın olduğu belirtilen araştırmada, buna rağmen, ölüm riskinde eğitimin seviyesinin ırktan daha belirleyici olduğuna dikkat çekiliyor." Financial Times, ABD'de sosyo-ekonomik statü ve gelir düzeyiyle sağlık hizmetlerinden yararlanabilme oranları arasında ciddi bir ilişki olduğuna dikkat çekiyor. "IRAK'TA BARIŞ UMUTLARI ERTELENİYOR" Guardian yazarı Simon Jenkins, Irak'taki Amerikalı birliklerin komutanı David Petraeus'un Kongre'deki açıklamalarını yorumladığı yazısında "Petraeus'un kazanımları Irak'ta barış umutlarını erteleyecek" diyor: "Irak'a takviye birlik göndermeyle başlayan yeni strateji, Bağdat'ı gettolara ayırdı ve iki milyon kişiyi ülke içinde yer değiştirmeye zorladı. Bu politika, Sünni milislerin El Kaide'ye karşı silahlandırılması temeline dayanıyor. Bu belki dört yıl öncesi için akıllıca bir yöntem olabilirdi. Irak'ta askeri bir savaş yok. Bir ülkenin başka bir ülkenin içişlerine beceriksizce müdahalesiyle düzenin askıya alınması söz konusu. Yani bir anarşi. Amerika Irak'tan çekilmedikçe anarşi sona ermeyecek." Simon Jenkins, yazısında Kongre'de Irak politikasıyla ilgili olarak liderlerden hesap sorulmaya başlandığını belirterek İngiltere'de böyle bir sürecin yaşanmamasını eleştiriyor. Financial Times'ın başyazısında Arap halkının seçimlere kayıtsızlığı irdeleniyor: "Amerika'nın özgürlük gündemini rafa kaldırmasından sonra, Orta Doğu'daki baskıcı liderler, artık demokrasiyle ilgileniyorlarmış gibi davranmaya çalışmıyorlar. Bölgede 2005'e kıyasla seçimler hız kesti. Hala seçimlerin yapıldığı Arap dünyasında ise halk, ilgisini kaybetti. Halk artık hiçbir ağırlığı olmayan parlamentolar için zamanını ve oyunu boşa harcamayacağı mesajını vermeye başladı. Ayrıca, rejimlerin, yönetimlerini meşrulaştırmak için oylarını kullanmasına izin vermeyeceklerini söylüyorlar." Başyazıda son zamanlarda Kuzey Afrika seçimlerinden örnekler veriliyor: "Geçen hafta Fas'ta yapılan seçimlere katılım oranı yüzde 37'de kaldı. Cezayir'de Mayıs ayındaki genel seçimlerde seçmenlerin sadece yüzde 35 oy kullandı. Mısır'da Hüsnü Mübarek'in, kendilerine baskı yapmak için halktan utanmadan daha fazla yetki istediği Mart ayındaki referanduma çok az kişi katıldı. Hükümetin açıkladığı katılım oranı yüzde 27'ydi. Ama muhalefete göre gerçek rakam yüzde 10. Seçmenlerin kayıtsızlığının birçok sebebi olabilir ama temel neden, artık kendi görüşlerinin dikkate alınmadığına inanmaları." "CAMERON REFERANDUM İÇİN BASTIRACAK" Daily Telegraph gazetesine göre, ana muhalefetteki Muhafazakar Parti'nin lideri David Cameron, yeni Avrupa Anayasası için referandum düzenlenmesi konusunda parlamentoda girişim başlatacağını söylüyor. Gazeteye göre Cameron demecinde, Meclis'in tatilinin bitmesinden hemen sonra referandum konusunda İşçi Partisi ve Liberal Partili milletvekillerinin desteğini almaya çalışacağını ve bir yasa teklifi sunacaklarını söyledi. İşçi Partisi'nin iktidara gelirken Avrupa Anayasası konusunda referandum sözü verdiğini anımsatan Cameron, iktidarın dediğini yaparak son sözü halka bırakmasını istiyor. Brüksel'in yetkilerinin sürekli artmasından yakınan Daily Telegraph yazarı Simon Heffer ise, AB'nin önceki gün İngiltere'ye imparatorluk döneminden kalma ölçü birimlerini kullanma izni verdiğini anımsatarak "Ölçü birimlerini kurtardık sıra İngiliz pasaportunda" diyor. "Başbakan Gordon Brown, özgür ve demokratik bir topluma yakışmayacak Avrupa Anayasası'nın referanduma sunulmasından kaçıyor.
Gordon - 12.9.2007
İngiliz Yeşil Kraliçenin Ani Ölümü
İş dünyasında etik değer trendini başlatan İngiliz işkadını Anita Roddick beyin kanamasından öldü. DOĞAL malzemelerden yapılan kozmetik ürünlerinin satıldığı Body Shop mağazalar zincirinin kurucusu İngiliz işkadını Anita Roddick, geçirdiği beyin kanaması sonrasında hayatını kaybetti. 64 yaşındaki girişimci, iş dünyasında benimsediği insani ve çevreyle ilgili tutumu nedeniyle, "yeşil kraliçe" ve "vicdanlı kapitalist" olarak anılıyordu. Roddick, İtalya’dan İngiltere’ye göç etmiş bir ailenin kızıydı. Kendisini en çok etkileyen şeylerden biri İkinci Dünya Savaşı sırasında annesinin tutumluluğuydu. Roddick, "Her şeyi yeniden kullanır, herşeyi yeniden doldurur, elimizden geldiğince yeniden dönüştürürdük. Body Shop çevrecilik eylemi de bunun gibi fikirlerden doğdu" diyordu. Başbakandan övgü Body Shop yolculuğuna 1976 yılında İngiltere’de açtığı dükkanıyla başladı. Doğal maddelerden elde ettiği kozmetik ürünleri satıyordu ve ürünler hayvanlar üzerinde denenmiyordu. 30 yılda 51 ülkede 2000’den fazla mağazadan oluşan bir zincirin sahibi olan Roddick, geçen yıl şirketi 1.3 milyar dolara L’Oreal’a satınca tepki çekti. İngiltere Başbakan Gordon Brown, Roddick’in iş dünyasına getirdiği değerlerle "gerçek bir öncü" olduğunu belirterek, "Ülkenin en başarılı işkadını olarak, kendi işyerlerini kurmak isteyen kadınlara esin kaynağı oldu.
Gordon - 10.9.2007
'İç Mesele' Olarak Niteledi
Beyaz Saray, Pakistan'ın eski Başbakan Nevaz Şerif'i sınır dışı etmesini ülkenin "iç meselesi" şeklinde yorumladı. ABD bununla birlikte, yıl sonunda yapılması planlanan genel seçimlerin "şeffaf ve adil" olmasını istedi. Ulusal Güvenlik Sözcüsü Gordon Johndroe yaptığı açıklamada, "Bu, Pakistan'ın üstesinden gelmesi gereken iç meselesidir" dedi.
Gordon - 9.9.2007
Animasyon Filmler Revaçta
1980'Lİ YILLARDA TRT EKRANLARINDA KÜÇÜK İZLEYİCİNİN ZEVKLE SEYRETTİĞİ ANİMASYON KLASİĞİ 'ROBOTEK' İLE 'VOLTRAN', BEYAZPERDEYE AKTARILIYOR Sinema sektörü yayın organı Hollywood Reporter'ın haberine göre, Warner Bros Pictures, 'Robotek' serisinin yayın haklarını uzun bir uğraşıdan sonra satın aldı. Dev robotların beyazperde macerasının yapımcılığını sahibi olduğu 'Maguire Entertainment' aracılığıyla Tobey Maguire ve Drew Crevello üstlenecek. Maguire'ın filmde başrolde de izleyici karşısına çıkması planlanıyor. Senaryosunu Craig Zahler'ın kaleme aldığı yapımın, 1980'lerde Harmony Gold USA ve Tatsunoko Prods tarafından gerçekleştirilen orijinal öyküsü ve kurgusu yeniden ele alınacak. Harmony Gold adına Robotek'in haklarını elinde bulunduran Frank Agrama yapımcı olarak filme destek verecek. 'Robotek' adlı çizgi film, Güney Pasifik'te bir uzay gemisinin Güney Pasifik'teki küçük bir adaya düşmesini ve ardından insanların onların teknolojisini dünyada kullanmak için harekete geçmesiyle başlıyor. Ancak inşa edilen uzay gemisinin hizmete gireceği gün uzaylıların saldırısıyla dünyalılar ne yapacaklarını şaşırıyor ve gezegenin kaderi iki genç pilotun ellerine kalıyor. DreamWorks/Paramount's yapımı, 311 milyon dolarlık gişe hasılatına imza atan 'Transformers'ın başarısı diğer stüdyoları dev robot yapımları için harekete geçmeye yöneltti. Regency şirketi de geçen ay 1980'lerin bir başka efsane robot animasyonunun haklarını satın aldı. 'Voltran, Voltran, Voltran' sloganıyla bilinen ve beş robotun biraraya gelip dev bir robota dönüşerek mücadeleye girişmesini konu alan animasyon da beyazperdeye aktarılacak. Bu filmin yapımcılığını da Mark Gordon üstlenecek.
Gordon - 8.9.2007
İngiltere'de Gıdalarda Kullanılan Zararlı Kimyasal Maddelere Karşı Savaş Başlatıldı
İngiltere'de yayın yapan Daily Mail gazetesi, özellikle çocukların tükettiği gıda maddelerindeki kimyasallara karşı bir kampanya başlattı. Çocuklarda hiperaktifliği tetiklediği öne sürülen gıda maddelerindeki kimyasalların, zararlı içerikleri nedeni ile yasaklanması gerektiği ifade edildi. Bilim adamları ve gıda uzmanları, gıda ürünleri üreten firmaların, renklendirici ve tatlandırıcıları kendilerinin kontrol etmemesinin sağlık için büyük tehlike oluşturduğunu ifade ediyor. Daily Mail gazetesi, zararlı kimyasalların tüm İngiltere'de yasaklanmasını isterken, Gordon Brown, bu sorunun Gıda Standartları İdaresinin (FSA) sorumluluğunda olduğuna dikkat çekerek, kurumdan, zararlı içerikli ürünlere karşı daha hızlı sonuçlar beklendiğini söyledi.
Gordon - 5.9.2007
Başbakan Erdoğan, Mılıband'ı Kabul Etti
ANKARA (ANKA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband'ı kabul etti. Başbakanlık kaynaklarının verdiği bilgilere göre, Başbakanlık merkez binada yaklaşık yarım saat süren görüşmede ikili ilişkiler, Avrupa Birliği, Kıbrıs ve Irak konuları ele alındı. Görüşmede İngiltere Dışişleri Bakanı, Irak'taki güvenlik durumu hakkında bilgi verirken bölgedeki son gelişmeleri de Başbakan Erdoğan'a aktardı. Teröre karşı mücadelede işbirliğinin geliştirme imkanlarının da üzerinde durulduğu görüşmede, İngiliz Bakan Miliband, güvenoyu almasından dolayı Başbakan'ı tebrik ederek böyle bir günde kabul edilmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Miliband, Blair dönemindeki olumlu ilişkilerin Gordon Brown döneminde de devam ettirme konusundaki kararlılıklarını göstermek için Türkiye'ye geldiğini söyledi.
Gordon - 5.9.2007
İngiliz Basınında Bugün
İngiliz basınında bugün, İngiliz Dışişleri Bakanı David Miliband'ın Türkiye yorumu, İngiltere Başbakanı Brown'ın Margaret Thatcher sevgisi ve İngiliz hükümetinin bilgisayarları da Çinli korsanların hedefinde başlıkları öne çıktı. BBC'nin Türkçe internet sitesi "http://www.bbc.co.uk/turkish/" adresinde yer alan basın özetlerine göre, Daily Telegraph gazetesinde, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband imzalı bir yorum yazısı yer alıyor. Bugün Ankara'da Dışişleri Bakanı Babacan, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül'le görüşecek olan David Miliband'in yazısının başlığı, "Türkiye, Avrupa'nın geleceği için hayati önemde". "Avrupa ile Asya arasındaki uçurumu kapatmak, ortak insanlığın dini farklılıkları gölgede bıraktığını göstermek için Türkiye'den daha önemli olan başka bir ülke yok. Türkiye, demokratik değerler ve laik demokratik devletin, çoğunluğu Müslüman bir nüfusla bağdaşmayacağı argümanını haksız çıkarıyor." Ortadoğu'ya güvenlik ve refah götürme çabalarına Türkiye'nin yeni bir boyut katabileceğini söyleyen Miliband, Türkiye'nin Irak'ta Sünnilerin Aralık 2005 seçimlerine katılarak demokratik sürece dahil olmasını teşvik ettiğini, Afganistan'da NATO üyesi olarak kilit bir rol üstlendiğini, enerji kaynakları açısından da petrol ve doğal gaz geçişinde öneminin giderek arttığını belirttikten sonra yazısına şöyle devam ediyor: "21. yüzyılda, güvenliğimiz ve refahımız Avrupa'nın dışından gelen, aşırılık yanlıları, iklim değişikliği ya da ekonomik istikrarsızlık gibi yeni risklerin tehdidi altında. Dolayısıyla, gözünü etrafımızdaki dünyaya çevirmiş bir Avrupa Birliği'ne (AB) ihtiyacımız var. Bu şekilde dışa dönük bir AB projesinin, Türkiye'yi tam ve eşit bir ortak olarak birliğe dahil etmesi gerekir. Türkiye ve Avrupa'nın diğer ülkeleri demokrasiye olan ortak inanç ve ortak çıkarlarıyla birbirlerine bağlanmış durumdadır. AB üyeliği, bu ortak çıkarların ve değerlerin ilerlemesine, farklılıklar üzerinde uzlaşılmasına yardımcı olacaktır." AB'nin Türkiye'ye verdiği taahhütlerin arkasında durması ve müzakere sürecinin devamını teşvik etmesi gerektiğini yazan David Miliband, Türkiye'nin de ifade özgürlüğü ve Kıbrıs gibi sorunlu konularda adımlar atmasının önemli olduğunu belirtiyor. İngiliz Dışişleri Bakanı, yazısını şu ifadelerle tamamlıyor: "Eğer Türkiye, AB üyesi olarak rol oynayabilir, ortak projelerde yer alır, ortak değerleri yüceltirse, bundan Türkiye, İngiltere ve Avrupa'nın kazancı muazzam olacaktır: Dünyanın sadece daha fazla ilintili ve daha da birbirine muhtaç değil, aynı zamanda Türkiye'nin aralarında köprü olacağı farklı kimlikleri daha rahat kabul eder hale geldiği ve bunun sonucunda da daha güvenli olduğu bir çağa tanık olacaklar. Kurumlar önemlidir. Dışa dönük, açık kurumların bir canlılığı ve önemi vardır. AB'den beklediğimiz de budur ve bu nedenle de Türkiye'nin üyeliğinin faydaları gibi zorluklarına da ihtiyacımız var." "IRAK SAVAŞI'NIN İLK FASILASI" Independent gazetesinin ilk üç sayfasında, Basra'dan çekilen İngiliz askerlerin öykülerine yer veriliyor. Independent muhabiri Patrick Cockburn, kaleme aldığı analiz yazısında, İngiltere'nin Basra'daki varlığının ilk günden itibaren başarısızlığa mahkum olduğunu söylüyor. Guardian yazarı Jonathan Freedland de, Basra'dan geri çekilmenin Irak Savaşı'nın ilk fasılasının yakında kapanacağına işaret ettiğini yazıyor. "Hesap ne olursa olsun, görüntü yeterince açık: İngiltere'nin Irak'taki varlığı zayıflıyor. En azından Arap basını durumu böyle görüyor, Basra Sarayı'nın boşaltılmasını 'ezici bir yenilgi' olarak, koalisyon güçlerinin işgalin başarısız olduğunu ilk itirafları olarak yorumluyorlar. İngiliz ordusunun baharda yaklaşık 3 bin askerlik bir küçülmeye gitmeyi değerlendirdikleri söyleniyor. Tüm işaretler aynı şeyi gösteriyor: Yakınlarda tam bir geri çekilme olmayacak ama, küçülmüş, sembolik bir hal almış ve askeri olmaktan öte siyasi bir anlam taşıyan, Amerikalıların en yakın müttefikleri tarafından tamamen bir başına bırakıldıkları gibi bir görüntüyü engelleyecek bir askeri varlık söz konusu olacak." Dünkü Financial Times gazetesinde, Çin ordusunun Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'un bilgisayar sistemine sızdığı şeklinde bir haber yer almıştı. Bugünkü gazetelerde de Çin'den gelen tepki aktarılıyor. Pekin yönetimi, bu haberi yalanlıyor, suçlamaları "saçma" olarak nitelendiriyor. Guardian gazetesinin manşetinde yer alan haberdeyse, Çin'in İngiliz hükümetinin bilgisayarlarını da hedef aldığı yazılı. "Aralarında Halkın Kurtuluşu Ordusu'ndan kişilerin de olduğu sanılan Çinli bilgisayar korsanları, İngiliz hükümetindeki bakanlıkların bilgisayar ağlarına bir süredir saldırılarda bulunuyor. Hükümet yetkililerinin aktardığına göre, korsanlar Dışişleri Bakanlığı'nın da aralarında olduğu bir dizi kilit bakanlığa saldırılar düzenledi. Savunma Bakanlığı, kendi bilgisayarlarının da bu saldırılara hedef olup olmadığı hakkında bir açıklamada bulunmadı." İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın, seleflerinden Margaret Thatcher'a yönelttiği övgüler de İngiliz basınında geniş yer buluyor bugün.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Gordon Haberleri | Gordon Haber - Haberler - Sayfa 2 - Gordon haberleri, son dakika gordon haber ve gelişmeleri burada. Londra'da Savaş Karşıtı Gösteri.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.10.2020 14:01:29. #1.14#
title