Google AdWords Kullanımı %61 Seviyesinde

Google AdWords Kullanımı %61 Seviyesinde

Google Adwords Ajanslarından Moreclick Tarafından Yapılan Bir Araştırma Türkiye'de İnternet Reklamcılığı Ve Özellikle Adwords Kullanımı Hakkında Genel Bilgileri İçeriyor.

Google AdWords Kullanımı %61 Seviyesinde

312 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmada katılımcıların 132'si çalıştıkları şirkette reklam tarafında söz sahibi olduklarını belirtmişler.

Şirketin blogunda da yayınlanan anket sonuçlarına göre reklam tarafında söz sahibi katılımcıların %61′i bugüne kadar Google AdWords kullanarak reklam vermiş ve %30′u da vermemiş olmasına rağmen düşünüyor. Reklam verenlerin %93′ü verdikleri reklamdan verim aldıklarını belirtmişler.

Google AdWords'e reklam veren firmaların %75′i reklamlarını kendilerinin yönettiklerini belirtirken, %14′lük kısım profesyonel bir ajansla çalışarak reklam yönetimini gerçekleştirmişler.

İnternet üzerinden reklam verenlerin %65′i Google AdWords haricinde de farklı kanallardan da reklam verirken, kalan kesimin %28′i de bunu düşünebileceklerini belirtmişler.

Anketin reklam bütçeleri ile ilgili kesimi de aslında potansiyelin uzun kuyrukta olduğunu gösterir nitelikte. Ankete katılanların %29′u 300 TL'ye kadar reklam verirken, %21′i 1000 – 5000 TL arasında bütçeler harcadıklarını belirtmişler.

Anket sonuçlarında dikkatimi çeken bir nokta da şu oldu;

Katılımcıların %69′u Google aramalarında karşılarına çıkan reklamlardan rahatsız olmazken, %56'sı web sitelerinde gördükleri reklamların kendilerini rahatsız ettiğini belirtmişler.