Gönül: "Kerkük'ün Statüsünde Gerçekçi Olunmalı"

Gönül: "Kerkük'ün Statüsünde Gerçekçi Olunmalı"

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Çeşitli Ülkelerden Bakanların Katıldıkları Bölgesel Güvenlik Konulu Konferansta Yaptığı Konuşmada, Iraklıların, Kerkük'ün Statüsü Konusunda Gerçekçi Olmaları Gerektiğini Söyledi.

Gönül:

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, çeşitli ülkelerden bakanların katıldıkları bölgesel güvenlik konulu konferansta yaptığı konuşmada, Iraklıların, Kerkük'ün statüsü konusunda gerçekçi olmaları gerektiğini söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ise Gönül'e, ''Kerkük'ten bir Türk kentiymiş gibi söz ediyorsunuz'' şeklinde yanıt verdi.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından Bahreyn'de düzenlenen, yaklaşık 20 ülkeden bakanların ve güvenlik uzmanlarının katıldıkları 3. bölgesel güvenlik zirvesinde konuşan Gönül, Kerkük'ün belirlenecek statüsünün, Türkiye ve Irak'ın diğer komşularını da ilgilendirdiğini belirtti. AP Ajansının haberine göre Gönül, Iraklılara, statünün belirlenmesi sürecinde ''gerçekçi olmaları'' çağrısında bulundu.

Gönül, ''umudumuz, Kerkük'ün doğal kaynaklarının, Irak'taki hiç bir grup arasında ayrım yapmadan, tüm Iraklılarca kullanılmasıdır'' dedi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ise yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Kerkük işine karışmaması gerektiğini ifade ederek, ''orası bizim kentimiz'' dedi. Zebari, Gönül'e, ''Kerkük'ten, sanki bir Türk kentiymiş gibi söz ediyorsunuz. Bu sorunlarla ilgili olarak, Iraklılar karar verir'' görüşünü savundu.